Zemědělci mají téměř sklizeno, Babiš se zúčastnil dožínkového pochodu

  11:31aktualizováno  11:31
V Českých Budějovicích začaly v rámci agrosalonu Země živitelka dožínky. A s nimi i bilancování letošní úrody. Podle zemědělců letos je téměř sklizeno, ale výnosy jsou průměrné. Akci v sobotu navštívil i premiér Andrej Babiš.

Šéfka jihočeské agrární komory Hana Šťastná při zahájení dožínek uvedla, že pokud vydrží počasí, dokončí zemědělci v Česku téměř celou sklizeň obilí a řepky.

Fotogalerie

Podle Šťastné zemědělci letos dokončují sklizeň o 14 dnů později, než tomu bylo loni, kdy byl ovšem mimořádný rok. Za zpožděním je deštivý srpen. Asi i kvůli němu je letošní úroda průměrná a posledních 14 dnů sklízejí zemědělci už jen obilí, kterým budou krmit hospodářská zvířata.

V Českých Budějovicích v sobotu dopoledne prošel areálem výstaviště do Pivovarské zahrady dožínkový průvod. Účastnili se ho mimo jiné i premiér Andrej Babiš a ministryně financí Alena Schillerová.

Babiš: Zemědělci mají rezervy ve vysvětlování

Na úvod dožínek oba ochutnali chléb se solí a dostali dary včetně pálenky. Poté měl Babiš dopoledne na Zemi živitelce soukromý program, nakoupil si koření a fotil se s návštěvníky agrosalonu.

Odpoledne vystoupil spolu s ostatními hosty s krátkým projevem v úvodu odborné konference s názvem Voda v krajině 21. století. Vyzdvihl důležitost zemědělců při zajišťování potravinové soběstačnosti. Zároveň je kritizoval za to, že nedokážou některá témata dostatečně vysvětlit veřejnosti.

„Je důležité, aby zemědělci vysvětlovali, jak je to s těmi velkými farmami, dotacemi, řepkou, zadržováním vody v krajině, a tak dále, a tam si myslím, že mají velké rezervy,“ uvedl Babiš. Sám v minulosti stál v čele konglomerátu firem podnikajících v zemědělství a nyní čelí trestnímu stíhání kvůli dotacím pro Farmu Čapí hnízdo.

Babiše, který podle vlastních slov akci navštěvuje už 40 let, na rozdíl od loňského roku nevítala skupina demonstrujících, od níž si loni vyslechl pískot a slova o hanbě.

Akce se zúčastnil i ministr zemědělství Miroslav Toman. Ten se mimo jiné vymezil proti „zeleným aktivistům“, kteří podle něj chtějí mluvit do toho, jak by se zemědělci měli o půdu a krajinu starat. „Děkuji, že si zachováváte zdravý a selský rozum. České zemědělství je v dobré kondici,“ doplnil ministr.

Později na odborné konferenci připomenul, že současná vláda připravuje obnovu, odbahnění či vybudování 1 200 rybníků. Babiš ale zároveň podotkl, že za posledních 25 let se v Česku nevybudovala žádná větší vodní nádrž. Stát nyní plánuje výstavbu přehrady Senomaty na Rakovnicku.

V průvodu byl i jezevec

Tradičního dožínkového průvodu se zúčastnili také lidé v krojích, mažoretky či myslivci s dravými ptáky a psy. Letos návštěvníky zaujal zejména lesník, jenž v průvodu nesl živého jezevce. Zvíře odpočívalo na jeho krku a hrudi.

Země živitelka začala na jihu Čech ve středu (více o zahájení a programu čtěte zde). V sobotu dopoledne areál výstaviště praskal ve švech a podle reportérky MF DNES se před pokladnami tvořily dlouhé fronty, ačkoliv lidé měli možnost si levněji nakoupit lístky přes internet.

Agrosalon potrvá do úterý 27. srpna a celkem se na něm představí téměř 600 vystavovatelů. Letošní podtitul zní Výzvy českého zemědělství, vystavovatelé na agrosalonu obsadili zhruba 15 hektarů areálu. Akci každoročně navštíví přes 100 tisíc lidí.

Autoři: , ,

Nejčtenější

Pořídili si dům s minimem zdí a maximem skla. K němu přidali jezírko

„Jezírko je krásný prvek,“ vysvětluje investor, proč nemají na zahradě tradiční...

Co nejméně zdí a co nejvíce skla, takové slyšel zadání architekt domu pro čtyřčlennou rodinu v jižních Čechách....

Dosud neprozkoumaný hrad Karla IV. vydá tajemství. Jsme na samém začátku

3D model Karlova hrádku

Archeologové, historici, památkáři, architekti a geofyzici odhalují první tajemství Karlova hrádku. Nechal si ho pro...

Teenager fotil selfie na sloupu u tratě ve Voticích, nyní bojuje o život

15letého chlapce na nádraží ve Voticích zasáhl proud (13. září 2019)

O život bojuje patnáctiletý chlapec, který včera večer na votickém nádraží vylezl na sloup trakčního vedení. Zasáhl ho...

Po nárazu do stromu zemřel na Písecku mladý řidič

U obce Dobev na Písecku narazilo auto do stromu, řidič zemřel (15. září 2019)

Tragická nehoda se stala v neděli dopoledne u obce Dobev na Písecku. Mladý řidič tam vyjel do protisměru a narazil do...

Hořký návrat Sivoka. Hanba, směšné, řekl k vyloučení kouč Horejš

Českobudějovický kapitán Tomáš Sivok odehrává balon před Dame...

Návrat do nejvyšší české soutěže někdejšímu fotbalovému reprezentantovi Tomáši Sivokovi nevyšel. Porážka s Baníkem 1:2...

Další z rubriky

Kvůli hale hrozí Budějovicím další problémy, řeší ji antimonopolní úřad

Vizualizace Multifunkčního centra Dlouhá louka v Českých Budějovicích.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zajímá postup českobudějovické radnice při přípravě Multifunkčního centra Dlouhá...

Obchodní akademii v Písku zdobí aula i klub, škola má i byt pro učitele

Ředitel písecké obchodní akademie Pavel Sekyrka zastává filozofii otevřené...

Vedení písecké obchodní akademie se podařilo po třech a půl letech dokončit rozsáhlou rekonstrukci školy za 90 milionů...

Teplický podnikatel Třešňák chce stavět nákupní centrum v Budějovicích

Nedaleko oblíbeného parku ve Čtyřech Dvorech v Českých Budějovicích se má...

Druhý Kaufland v Českých Budějovicích vyroste ve čtvrti Čtyři Dvory nedaleko oblíbeného parku. Na svých pozemcích ho...

Plot u stadionu je černá stavba na pozemku města, vadí kritikům v Týně

Obyvatelé okolních ulic pomocí petice upozorňují na to, že plot ukrojil kus...

Zastupitelé v Týně nad Vltavou projednávali dvě petice týkající se plotu u fotbalového hřiště. Podle odpůrců jde o...

Najdete na iDNES.cz