Předjíždění, nepozornost. Na jihočeských silnicích je dvojnásobek mrtvých

  14:16aktualizováno  14:16
Více než varovně působí meziroční srovnání počtu tragických nehod na silnicích v Jihočeském kraji. Od 1. ledna do 8. července na nich zemřelo dvakrát více lidí. Na vině je často vysoká rychlost, nebezpečné předjíždění a nepozornost.

Mladý řidič vylétl na Třeboňsku ze silnice. Ve zdemolovaném voze zemřel. | foto: Policie ČR

Po srážce dvou aut zemřel řidič, muž nezvládl zatáčky, zahynul ve zdemolovaném autě, dodávka narazila do stromu. Tak většinou začíná popis tragických nehod. 

Mají velmi často podobné scénáře a také příčiny. Jenže v Jihočeském kraji při meziročním srovnání jejich počet extrémně vzrostl.

Počet lidí, kteří na silnicích v kraji zahynuli od začátku roku do 8. července, stoupl dvojnásobně. Loni to bylo 21 lidí, letos 42. Přitom třeba v roce 2016 zemřelo při dopravních nehodách za celý rok 51 lidí.

Zdůvodnit to přesně nelze. Jihočeská policie má bezpečnost provozu jako jednu ze tří největších priorit a v poslední době uspořádala hned několik dopravně-bezpečnostních akcí. Jenže od nebezpečného způsobu jízdy, vysoké rychlosti či nedání přednosti to stále hodně řidičů neodradí.

Od ledna do konce června se v jižních Čechách stalo 2 065 nehod, ve 426 případech byla příčinou vysoká rychlost. Nedání přednosti stálo za kolizí 223krát. To jsou velmi vysoká čísla.

„Prevenci se věnujeme hodně. Nehody ale mají stále stejné jmenovatele, nepřiměřená rychlost a následně ztráta kontroly nad vozidlem, vyjetí do protisměru a čelní střet, nebo auto skončí mimo vozovku a narazí do stromu,“ vyjmenoval jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner s tím, že následky jsou pak často fatální. Letos ale mnohem více než za stejná období minulých let.

Fotogalerie

Pokud se situace nezmění, bude počet mrtvých na silnicích v kraji na konci roku srovnatelný s obdobím mezi lety 2009 až 2012. Tehdy při nehodách umíralo kolem 70 lidí, pak došlo k poklesu až na 51 a 52 lidí v letech 2016 a 2017.

Při ohlédnutí za nejvážnějšími událostmi posledních dní a jejich příčinami se jen potvrzuje to, co uvádějí statistiky.

Na Strakonicku jel řidič dodávky zřejmě příliš rychle v zatáčkách a vyjel do protisměru, kde narazil do osobního auta. V něm pak zemřel muž a další dva lidé byli velmi vážně zraněni. 

O několik dní dříve na Třeboňsku, opět vozovka plná zatáček a pravděpodobně vysoká rychlost. Následoval náraz do značení a auto se převrátilo na střechu. A do třetice opět zatáčka, smyk a náraz do protijedoucí dodávky, tentokrát na Prachaticku.

Chybí řidičák na zkoušku

S tím, jak roste počet vozidel na silnicích, přibývá i počet nehod, a to pravidelně od roku 2010. Loni jich policisté vyšetřovali 4 360, další tisíce pak mezi sebou řešili řidiči pomocí euroformuláře.

Policistům nezbývá než stále upozorňovat, ať jsou motoristé při jízdě co nejvíce soustředění. „V noci je lepší si chvíli odpočinout, než unavený pokračovat v jízdě. Pak se na silnici potkají třeba jen dvě auta, ale zrovna tento střet může být osudový,“ zmínil před časem ředitel jihočeské policie Luděk Procházka.

Nehody v kraji za I. pololetí 2019

Celkem nehod 2 065
Těžce zraněných 107
Lehce zraněných 873
Vliv alkoholu 154
Nehod v obci 1 282

Příčiny nehod
Nesprávná jízda 1 188
Nepřiměřená rychlost 426
Nedání přednosti 223
Nesprávné předjíždění 40

O únavě jako možné příčině nehod mluvil i řidič z povolání Vladislav Havel. „Spousta řidičů vstává hodně brzy a pak mohou být přes den už hodně vyčerpaní. K tomu ještě horké letní počasí, které může únavu násobit. Také se jezdí hodně na dovolenou a mnozí si myslí, že už ten poslední kousek dojedou i přes únavu, a pak hodně riskují,“ poznamenal Havel.

Při svém povolání si také všímá častého hulvátství na silnicích a nebezpečného předjíždění. „Někteří si myslí, že jsou nesmrtelní. Přitom ale předjížděním nic neuspíší,“ dodal.

Jihočeský koordinátor BESIP Václav Kovář připsal před nedávnem smutné statistiky i špatné výuce začínajících motoristů. Podle něj by bylo vhodné změnit systém získávání řidičských průkazů.

„Neustále se mluví o řidičáku na zkoušku a pořád se nic neděje. Téma je také kvalita výuky v autoškolách, která je podle mě pro naši hustotu provozu nízká,“ řekl mimo jiné.

Autor:

Nejčtenější

Pod skupinou dětí se propadla hotelová terasa, padaly z třímetrové výšky

ilustrační snímek

Na Strakonicku se v úterý navečer zranilo patnáct dětí z Prahy, které tam tráví prázdniny. Prolomila se pod nimi terasa...

Velbloudí mládě v zoo napadl pes. Jeho majitelé pak ze zahrady utekli

Velbloudí mládě v zoo napadl pes.

Pes návštěvníků napadl a poranil mladou velbloudici Sisi ze Zooparku Na Hrádečku na Jindřichohradecku. Sami majitelé...

Na co zírá mašinfíra: Unikátní jízda divočinou do srdce České Kanady

Jindřichohradecká úzkokolejka, zastávka Kaproun

Prázdninový díl seriálu Na co zírá mašinfíra nás zavede do romantického kraje, který se právem nazývá Česká Kanada. Po...

Veterináři našli v autě čtvrt tuny nechlazeného masa pro dětský tábor

Veterinární inspektoři z Jihočeského kraje zajistili u Tábora čtvrt tuny masa v...

Přes 250 kilogramů masa a masných výrobků nalezli veterinární inspektoři v nevyhovujících podmínkách v dodávce na...

Pro žraloka jste obří ryba vypouštějící bubliny, bojí se vás, padlo v Rozstřelu

Potápěč, instruktor a lektor potápění z FTVS David Vondrášek v pořadu Rozstřel....

Společně v červenci vytvořili nový český rekord v délce strávené v kuse pod vodu. Sedm dní žili ve vlhkém kesonu nebo...

Další z rubriky

Z chaty Mládí na Šumavě chce Jihočeský kraj udělat luxusní penzion

Vlastníkem chaty Mládí v šumavském Zadově je Jihočeský kraj.

Krajská chata Mládí na Šumavě potřebuje zmodernizovat. Opozici se ale nelíbí, že rada schválila záměr na její obnovu za...

Matka vyskočila s dítětem z okna, policie ji obvinila z vraždy

Policejní páska, ilustrační foto

Několikaleté vězení hrozí sedmadvacetileté ženě, která loni na podzim vyskočila se svým dítětem z okna paneláku na...

Pod skupinou dětí se propadla hotelová terasa, padaly z třímetrové výšky

ilustrační snímek

Na Strakonicku se v úterý navečer zranilo patnáct dětí z Prahy, které tam tráví prázdniny. Prolomila se pod nimi terasa...

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.

Najdete na iDNES.cz