Kraj odmítl prodat části areálu v Budíškovicích, kde žili senioři

  9:16aktualizováno  9:16
Opuštěný areál bývalého domova seniorů v Budíškovicích na Jindřichohradecku se po částech rozprodávat nebude. Krajští zastupitelé na svém jednání odmítli prodat za odhadní cenu 590 tisíc korun cíp zámecké zahrady s několika budovami privátnímu žadateli, který má v sousedství dům.

Domov seniorů sídlil v zámku v Budíškovicích. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Ve hře byl pozemek a hospodářské stavby různého stáří a technického stavu, které původně jindřichohradecké Centrum sociálních služeb používalo při provozu budíškovického domova seniorů jako sklady a dílnu. V posledních letech však nebyly využívány vůbec a chátrají.

A přestože jde o malý kousek celkové rozlohy mimo hlavní budovy bývalého domova, rada kraje i finanční výbor nabádaly zastupitele, aby tento majetek neprodávali.

„Projednávali jsme to na finančním výboru a prodej jsme nedoporučili. Dělit ten majetek v tuto chvíli asi není skutečně to nejchytřejší. Zda vůbec prodávat budíškovický areál vcelku, nebo ne, je otázkou vyhodnocení, jestli se nám to do budoucnosti hodí a k čemu,“ uvedl zastupitel a člen finančního výboru Jan Váňa (ODS), který je třeboňským starostou.

Domov seniorů fungoval v památkově chráněném zámku v Budíškovicích do loňského září, poté kraj přestěhoval celý sociální ústav do nově vybudovaných prostor v osm kilometrů vzdálených Dačicích.

Fotogalerie

„Budíškovice jsme opustili proto, že tam byly zcela nevyhovující prostory pro tuto činnost. A jednali jsme o využití prázdného areálu s obcí, ale i pro ni je to velké sousto. V téhle chvíli se bývalý domov seniorů vyklízí a my přemýšlíme, jak s Budíškovicemi dál,“ popsala hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD).

Požadavek na odkoupení zadní části zámeckého parku rozpoutal bouřlivou diskusi už při projednávání v radě kraje.

„A nakonec jsme se rozhodli, že nedoporučíme zastupitelstvu, aby se to prodalo, protože teď je ten majetek velmi cenný tím, že je pohromadě. Nechtěli bychom se ho v této chvíli vzdát, pro sociální služby je však naprosto nevhodný,“ zdůraznila hejtmanka.

Její předchůdce Jan Zahradník (ODS) však upozornil na riziko spojené s otálením při držení nevyužitého majetku: „Otázka je, proč to nechcete prodat, když to nepotřebujete. Z vlastních zkušeností vím, že my jsme taky nechtěli některé věci prodat a pak jsme se jich těžko zbavovali.“

Jednotný není ani zastupitelský klub sociálních demokratů, například jindřichohradecký starosta Stanislav Mrvka míní, že správcem zámku nemusí být nutně kraj.

„Myslím si, že pokud by přišla vhodná nabídka, neměl by to kraj zbytečně držet. Využít by to šlo jako kulturní centrum, protože to jsou dneska věci, které se dají udělat ze zajímavých dotačních titulů a nemusí to být vždycky kraj, kdo bude hospodář. Když přijde vhodná nabídka, já osobně bych to prodal,“ řekl Mrvka.

Podle hejtmanky je zámecký areál velmi reprezentativní místo blízko hranic, a proto chce kraj o jeho využití jednat i se svými zahraničními partnery.

Nejčtenější

Pod skupinou dětí se propadla hotelová terasa, padaly z třímetrové výšky

ilustrační snímek

Na Strakonicku se v úterý navečer zranilo patnáct dětí z Prahy, které tam tráví prázdniny. Prolomila se pod nimi terasa...

Velbloudí mládě v zoo napadl pes. Jeho majitelé pak ze zahrady utekli

Velbloudí mládě v zoo napadl pes.

Pes návštěvníků napadl a poranil mladou velbloudici Sisi ze Zooparku Na Hrádečku na Jindřichohradecku. Sami majitelé...

Na co zírá mašinfíra: Unikátní jízda divočinou do srdce České Kanady

Jindřichohradecká úzkokolejka, zastávka Kaproun

Prázdninový díl seriálu Na co zírá mašinfíra nás zavede do romantického kraje, který se právem nazývá Česká Kanada. Po...

Pro žraloka jste obří ryba vypouštějící bubliny, bojí se vás, padlo v Rozstřelu

Potápěč, instruktor a lektor potápění z FTVS David Vondrášek v pořadu Rozstřel....

Společně v červenci vytvořili nový český rekord v délce strávené v kuse pod vodu. Sedm dní žili ve vlhkém kesonu nebo...

Veterináři našli v autě čtvrt tuny nechlazeného masa pro dětský tábor

Veterinární inspektoři z Jihočeského kraje zajistili u Tábora čtvrt tuny masa v...

Přes 250 kilogramů masa a masných výrobků nalezli veterinární inspektoři v nevyhovujících podmínkách v dodávce na...

Další z rubriky

Parkovací zóny v Českých Budějovicích rozšíří na začátku listopadu

Parkovací místa označená modrou barvou budou moci od 1. listopadu využívat jen...

Obyvatelé Pražského předměstí v Českých Budějovicích se dočkají rozšíření parkovacích zón až k řece Vltavě v listopadu...

Babiš na D3 slíbil její dokončení v 2028, pak ho vítali odpůrci i příznivci

Andrej Babiš navštívil Netřebice. Místní obyvatelé premiéra vítali, ale...

V jihočeských Netřebicích se do sebe pustili příznivci a odpůrci premiéra Andreje Babiše, zůstalo jen u slov. Babiš do...

Naši předci investovali víc, aby byly domy krásné, říká fotograf Budějovic

Milan Binder

Milan Binder vydal za 16 let už 23 knížek fotografií, hlavně z Českých Budějovic. Když má čas, hraje na flašinet. Na...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz