Mezi kostelem Panny Marie Těšitelky a hřbitovem v Dobré Vodě stála historicky budova školy. Od 70. let minulého století začala sloužit seniorům. Ti se však museli před necelými dvěma lety přestěhovat do dolního areálu českobudějovické nemocnice, aby dělníci mohli stavbu zrekonstruovat a rozšířit. Úpravy stály téměř 75 milionů korun. Nyní jsou klienti už zpět a nové prostředí si chválí.
„Sestřičky jsou ochotné a opravdu mi pomáhají. Před rekonstrukcí jsem tady nebydlela, ale kdysi jsem tu byla na návštěvě, protože jsem tu měla maminku. Tak vím, jak to tu vypadalo. Jsem přímo z Horní Stropnice. Původně jsem se trochu bála jít do domova, ale řekla jsem si, že pokud se mi tu nebude líbit, tak jen seběhnu z kopce. Ale jsem moc spokojená. Teď jsem doma tady,“ chválí si šestaosmdesátiletá Markéta Šonková.
Přístavba má dvě patra a v domově nyní najde místo celkem 47 seniorů většinou z blízkého okolí. Nová podlaží jsou bezbariérová a doplněná o výtah, který umožní pohodlný přesun třeba na vyvýšenou terasu, kde je venkovní klidová zóna pro letní měsíce. Nechybí ani prostory pro pracovní terapie, kanceláře a prostorná společenská místnost v nejvyšším podlaží. Samozřejmostí jsou i parkovací místa pro návštěvy a technické zázemí.
„Kdysi tu bylo v maximální kapacitě 45 klientů, kteří ale žili ve tří až čtyřlůžkových pokojích. Nově je tu 28 pokojů – devět jednolůžkových a 19 dvoulůžkových. To pro klienty znamená zcela jiný komfort,“ uvědomuje si náměstkyně jihočeského hejtmana pro sociální oblast Lucie Kozlová. Součástí každého pokoje je i sociální zařízení.
Úplnou novinkou je kaple či závěsný kolejnicový systém pro přepravu imobilních klientů. „To je pro nás obrovský pomocník. Pracují tu samé ženy a přemístit klienta do koupelny byl obrovský problém. Bylo zapotřebí několika pracovnic přímé péče. Dnes je můžeme převézt z koupelny na lůžko téměř bez námahy,“ pochvaluje si ředitelka domova pro seniory Eva Chaloupecká.
Netradiční je společenská místnost, která je zařízená ve stylu retro kuchyně, kde si obyvatelé připadají skutečně jako doma. Prostornou zahradu a terasu pak v budoucna doplní ještě ovocný sad.
Staví v Hradci i ve Volyni
To ale není jediný projekt na jihu Čech, který myslí na pohodlí seniorů. Kraj začal loni stavět domov pro seniory také v Jindřichově Hradci v lokalitě Bobelovka na okraji města, na místě bývalé školky. Vyjít má na 530 milionů korun. Z toho 60 milionů pokryje dotace.
V třípatrové novostavbě s jedním částečně zapuštěným podzemním podlažím najde domov 94 klientů. Ubytovaní budou v 34 jednolůžkových a 30 dvoulůžkových pokojích. Nebude chybět společenská místnost, kaple, parkoviště, dílna, zázemí údržby či park.
Dělníci už dokončili demolici starých budov a pustili se do budování nového areálu. Na domov pro seniory chce kraj přestavět také část dolního areálu budějovické nemocnice mezi ulicemi Boženy Němcové a Generála Svobody.
A pozadu nezůstávají ani samotné radnice. Letos v září má být hotový komunitní dům pro seniory ve Volyni na Strakonicku v místním areálu léčebny dlouhodobě nemocných v Husově ulici, kde je již nyní vidět hrubá stavba. Dům nabídne 24 jednolůžkových pokojů, které budou pro lidi nad 65 let.
Celá stavba vyjde přibližně na 61,4 milionu. V centru bude fungovat také denní stacionář se společenskými místnostmi. Tam mohou přivést rodiny své blízké, o něž se nemohou postarat přes den, kdy jsou například v zaměstnání. Docházet tam ale budou i aktivnější senioři.
„Nic podobného ve Volyni zatím nefunguje. Přesto už nyní víme o rodinách, kterým to ulehčí jejich situaci,“ poznamenává starosta města Martin Červený.
V Písku zase vedení města rozhodlo o přestavbě bývalého internátu společnosti Jitex v Sovově ulici na domov pro seniory. Předběžné náklady jsou 200 milionů, ale stavba nyní nabírá zpoždění.
„Rekonstrukce takového rozsahu se nikdy neobejde bez problémů. Při postupujících pracích se vždy objeví záležitosti, s nimiž nemohl projektant počítat. A stejně je tomu i u rekonstrukce budovy v Sovově ulici. Vznikají kvůli tomu vícepráce, které s sebou nesou náklady navíc i posunutí termínu dokončení stavby,“ potvrzuje místostarosta Michal Přibáň.
Zařízení pro seniory staví i soukromí investoři a pozadu nezůstávají ani v menších obcích. Domov pro seniory s pečovatelskou službou nově funguje třeba v Bernarticích na Písecku, kde je 42 bytů.