Stál u začátků Hospice sv. Jana N. Neumanna v Prachaticích, který slouží nevyléčitelně nemocným. Později uvedl v život také Domov Matky Vojtěchy, kde své místo našli pacienti s Alzheimerovou chorobou a jinými druhy demencí.
A teď má Robert Huneš, ředitel prachatického hospice, další nápad. K dvěma domům pro potřebné chce v Prachaticích do několika let přidat třetí. Domov sv. Bartoloměje by měl sloužit lidem s roztroušenou sklerózou a dalších neurodegenerativních onemocnění, například amyotrofickou laterální sklerózou. Na ni zemřel mimo jiné i český expremiér Stanislav Gross.
Zatím v celém Česku funguje pro takové lidi jen jediné zařízení, v Žirči ve východních Čechách.
Plánované zařízení by mělo sídlit v poslední ještě neopravené budově, která v Prachaticích zbývá, z areálu bývalého knížecího pivovaru. A těsně sousedí například s prachatickým sportovním areálem.
„Původním vzděláním jsem historik, takže je mi blízké i téma památek. V tomto případě se jedná o zchátralý a dlouhodobě nevyužívaný objekt. A myslím si, že takové využití by dalo budově novou a důstojnou náplň,“ říká Huneš.
Peníze na projekt zatím chybí
Ten už stihl přesvědčit prachatické zastupitele, aby se ve prospěch projektu vzdali předkupního práva na budovu, která je zatím v majetku jedné z místních firem. Odkoupit ji chce právě hospic. Na stole má už i projektovou dokumentaci celé stavby. Kdy by mohla započít, je ale nejisté. Peníze totiž zatím chybí.
„Musíme sehnat sto milionů, možná ještě o něco víc. V současné době čekáme, zda se nám podaří vtěsnat se do nabídky dotací z evropských strukturálních fondů. Máme lokalitu a jsme připraveni začít. Bavit se ale o časovém horizontu není reálné, vše je zatím jen teorie,“ odmítl ředitel upřesnit časový harmonogram stavby.
Město ve svém usnesení odsouhlasilo, že ve chvíli, kdy se hospic stane majitelem budovy, začne běžet lhůta, ve kterém bude muset zařízení postavit. Pokud se to nepodaří, bude město po hospici vyžadovat pokutu.
Zda bude o novém projektu jednat s Jihočeským krajem, nevyloučil, uvedl ale, že s finanční podporou z této oblasti spíše nepočítá. „Tato informace je pro mě nová. Pokud nás někdo osloví, jsme připraveni o této věci jednat,“ vzkázal hejtman Jiří Zimola.
Podle Huneše jsou lidé s roztroušenou sklerózou speciální pacienti, kteří mají problém s umístěním do jiných než specializovaných zařízení. „Jsou to lidé, které nikdo nechce. Pro zdravotnická zařízení jsou příliš riskantní z důvodu, že péči o ně odmítají zdravotní pojišťovny hradit. A pro sociální zařízení jsou zase příliš nároční na péči,“ popisuje Huneš.
Záměrem je, aby i Domov sv. Bartoloměje fungoval pod zastřešením obecně prospěšné společnosti Hospic sv. Jana N. Neumanna, stejně jako českobudějovická poradna a půjčovna pomůcek nebo prachatický vzdělávací institut. Ve chvíli, kdy by v Prachaticích fungovala už tři klinická pracoviště, bylo by podle ředitele reálné i to, že by Prachatice mohly sloužit i jako místo pro výuku vysokoškolských studentů.
Podle něj nebude problém domov zaplnit. 36 lůžek by měl být ale také dostatečný počet na pokrytí jihočeské oblasti. Domov by měl mimo jiné nabídnout i dalších nejméně padesát pracovních míst, v největší míře na pozici fyzioterapeutů.
„Hlavní přínos pro město ale vidím v další výchově společnosti. Nebudou tady jen lidé s nemocným tělem. V tomto případě se bude jednat nejvíc o lidi mladého a středního věku, kteří ale musejí mít své místo ve společnosti,“ vysvětluje Huneš. Ten chce název domova tentokrát spojit se jménem jednoho z dvanácti apoštolů. Právě tohoto světce už ale po několik staletí žádají o přímluvu právě neurologicky nemocní lidé.
Prachatičtí zastupitelé myšlenku nového sociálního zařízení vítají. „Hospic je dobrou vizitkou města a spolupráce s ním dlouhodobě funguje,“ komentoval záměr místostarosta města Jan Klimeš. „I přesto jsme ale trvali na tom, abychom všechny závazky dostali do smlouvy. V té zůstane i smluvní pokuta v případě, že projekt nebude dokončený ve stanoveném termínu,“ podotkl Klimeš.