Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Soud nařídil odebrat a naočkovat zraněné dítě. Matka dceru raději ukrývá

  • 1647
Až k českokrumlovskému soudu se dostal případ, který se stal před několika dny na jihu Čech. Desetiletou dívku kopl kůň a zranil ji. Záchranka dívku převezla do nemocnice, kde však její matka odmítla, aby dceru očkovali proti tetanu. Soud ve středu vydal předběžné opatření nařizující, aby ji v nemocnici očkovali.

Podle lékařů při absenci očkování nelze vyloučit zdravotní komplikace. O rozhodnutí soudu informoval jeho mluvčí Jan Montag.

Zraněnou dívku před pár dny po úrazu nejprve ošetřili v nemocnici a chtěli ji očkovat proti tetanu, což odmítla její matka. Na základě toho podal návrh k soudu na řešení situace odbor sociálně právní ochrany dítěte (OSPOD), který dostal podnět z nemocnice.

„Dítě je (podle nemocnice) přímo ohrožené na životě a zdraví v důsledku manifestace (možného projevení) tetanu. Soud proto vydal předběžné opatření. Výkon rozhodnutí však provedený nebyl, neboť dítě nebylo v místě bydliště nalezeno,“ řekl Montag. 

Dodal, že nyní případ, na který upozornila Česká televize, řeší kvůli odvolání účastníka Krajský soud v Českých Budějovicích.

Matka, která s dětmi chodí ke koním pravidelně, dceru schovává. Neobvyklým případem se zabývá i zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková.

„Je to proti mému bytostnému přesvědčení a pro mě se to rovná vraždě. Dělali tam na mě nátlak, paní doktorka se mnou řešila, že se to očkování musí dát za každou cenu,“ popsala pro Českou televizi matka Silvie Gogolicynová. 

Důležité v celém případu však je i to, že matka nechala nezletilou ošetřit a podat jí antibiotika a imonoglobulin, což ve středu potvrdila i MF DNES. Další podstatný fakt podle matky je ten, že nemocnice nezletilou propustila na revers s výslovným vyjádřením, že nezletilá není přímo ohrožena na životě.

V nemocnici matka revers podepsala a s dcerou odjela. K nim domů pak dorazili sociální pracovníci za účasti policie, aby dívku kvůli očkování odebrali. Prohledali celý dům, ale nenašli ji a matka odmítla sdělit, kde se skrývá.

Očkování je podle lékařů nutné zajistit. 

Spis je nyní u krajského soudu. Do týdne má rozhodnout a potvrdit, změnit nebo zrušit verdikt kolegů z krumlovského okresního soudu.

Počet rodičů, kteří odmítají své děti nechat očkovat, v České republice stoupá. Neočkované děti nechtějí pak přijímat například některé školy. 

Ohrožuje život dítěte, míní pediatrička

Podle českobudějovické pediatričky Ivany Borovkové, která má praxi od roku 1993, matka riskuje zdraví svého dítěte. „Jednoznačně ohrožuje její život. Jde o velmi vážné a bolestivé onemocnění, které doprovází mimo jiné strašlivé křeče,“ varuje před tetanem lékařka.

„Jestli tu nemoc dostane, nebo ne, to nikdo neví. Rozhodně ale není na místě v takové situaci něco podobného vymýšlet. K očkování po podobném incidentu zkrátka musí dojít,“ přidává Borovková.

Ta nad případem kroutí hlavou. Jak ale přiznává, s podobnými případy se sama často setkává.

„V poslední době je čím dál větší hit, že rodiče odmítají očkovat své děti. Narážíme na to pravidelně. Často jde o lidi bez jakéhokoliv zdravotnického vzdělání, kteří těmto věcem nerozumí. Udivuje mě jejich sebevědomí,“ hodnotí pediatrička.

Informace, které rodiče ovlivňují, se podle ní často šíří přes sociální sítě. Rodiče si je přečtou a následně je mezi sebou šíří. „Já se jim to snažím vysvětlovat, ale chce to velkou míru tolerance a trpělivosti,“ konstatuje.

Podle Ivany Borovkové by v případě matky, která dceru schovává, mělo dojít k jejímu potrestání. „Takové případy jsou totiž zbraní pro další rodiče, kteří bez jakéhokoli vzdělávání odmítají očkovat své děti a ohrožují jejich zdraví,“ míní.

,

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.