Děti se zabaví v Motýlu, maminky mohou místo rodičovské dovolené bádat

  17:18aktualizováno  17:18
Nová dětská skupina Motýl pro předškoláky začne od pátku sloužit v areálu Jihočeské univerzity a Biologického centra Akademie věd na Branišovské ulici v Českých Budějovicích. Vychovatelky musí umět anglicky, protože tam budou chodit i děti zahraničních vědců.

Rodiče s dětmi si přišli ve středu prohlédnout prostory nové dětské skupiny Motýl, kterou otevře Jihočeská univerzita a Biologické centrum Akademie věd. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Najít místo v jeslích či školce pro syna v batolecím věku bylo pro mladý vědecký pár Dagmar Bystřickou a Jana Riegerta téměř nemožné. Proto s úlevou uvítali otevření prvního předškolního zařízení s názvem Motýl v areálu Jihočeské univerzity a Biologického centra Akademie věd na Branišovské ulici v Budějovicích.

"Je to pro nás ideální řešení, školku máme přímo vedle přírodovědecké fakulty, kde pracuju. Ráno vezmu Štěpána s sebou a odpoledne půjdeme spolu domů," popsal otec dvaadvacetiměsíčního syna, ornitolog Riegert. Díky místu v Motýlu může maminka malého Štěpána, vystudovaná genetička, naplno nastoupit do práce.

Nejmladšímu chlapci je sedm měsíců

Společné zařízení Jihočeské univerzity a Biologického centra Akademie věd vzniklo ve zrekonstruovaných prostorách ubytovny. Je určené pro děti zaměstnanců obou institucí, má kapacitu 12 dětí ve věku od půl roku do začátku školní docházky.

"Máme plno, všechny děti jsou v jeslovém věku. Nejmladšímu Tomislavovi je sedm měsíců, nejstarší Jůlinka má tři roky. Přitom jsme mohli zapsat 19 dětí najednou, protože některé tu budeme mít jen na půl dne," řekla projektová manažerka skupiny Motýl Michaela Krištůfková.

O děti se tu budou starat čtyři vychovatelky, v každé směně vždycky tři z nich. Vzhledem k tomu, že do nového zařízení mohou chodit i děti zahraničních zaměstnanců, ovládají všechny vychovatelky také angličtinu.

"Aktuálně máme přihlášené tři děti, které mají oba rodiče cizince, a další dvě s jedním rodičem ze zahraničí," upřesnila mluvčí univerzity Dagmar Dvořáková.

Podle vedoucí vychovatelky zařízení Dany Lebedové si ale rodiče přejí, aby s dětmi mluvily česky. "Plánují tu několik let žít a chtějí, aby se jejich děti v naší zemi přizpůsobily. Máme jedno dítě, které mluví pouze anglicky, a samozřejmě s ním budeme mluvit i anglicky, když nebude rozumět," sdělila Lebedová.

Do vybudování dětské skupiny se mohli akademici s univerzitou pustit díky tomu, že na ni získali dotaci z Unie ve výši přes 1,2 milionu korun. Z vlastních zdrojů dali dalších 935 tisíc korun, rodiče budou hradit měsíčně tři tisíce.

A proč vlastně na akademické půdě vznikla dětská skupina, a ne klasické jesle či školka? "Protože pro ni platí jednodušší podmínky ve srovnání se standardními zařízeními. Výhodou je smíšený věk už od šesti měsíců, stravování mohou mít děti vlastní z domova nebo jídlo z menzy a také pro ni není povinná vlastní zahrada," srovnává Krištůfková.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Oblíbený zmrzlinový stánek v Hluboké shořel. Je to pomsta, říká majitel

Dřevěný zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou skončil v plamenech. Majiteli...

Oheň zničil v noci na dnešek zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou. I když se nikomu nic nestalo, škody přesáhly...

Legendární motocyklový závodník Staša zemřel, bylo mu 75 let

Bohumil Staša, dvacetinásobný šampion Československa a výborný konstruktér...

Bohumil Staša, legendární motocyklový závodník, v 75 letech zemřel. Dvacetkrát triumfoval na domácím šampionátu, na...

Řidič sjel na louku, po půl kilometru narazil do stromu a zemřel

Řidič ujel po louce téměř půl kilometru, pak narazil do stromu. Na místě zemřel.

Na Českobudějovicku vyjel dopoledne jednašedesátiletý řidič s autem mimo silnici. Notný kus cesty ještě ujel po louce,...

Myslel jsem, že se mi posmívá, tvrdí muž obžalovaný ze zabití ranou pěstí

Ilustrační snímek

Až 16 let vězení hrozí třicetiletému Jakubu Formanovi, který je obžalovaný, že loni prosinci zabil ranou pěstí o rok...

Další z rubriky

Nová výstava ukazuje i vykládací karty, které vytvořila Ema Destinnová

Sběratel Pavel Langer ukazuje karty v Muzeu  Jindřichohradecka.

Unikátní série je k vidění na výstavě Muzea Jindřichohradecka. Ta provede návštěvníky pěti staletími zábavy, vášně a...

Vymýšlení fórů občas leze na mozek, říká stand-up komik

Osmadvacetiletého komika Jiřího Jakimu už vystupování před publikem živí.

Stand-up comedy poznal před lety na videu, teď s vystoupeními objíždí česká města. Okolí bavil už na základní škole,...

Autobusu, který u Budějovic už dvakrát hořel, netěsnilo olejové chlazení

Požár zastavil autobus u Litvínovic před Českými Budějovicemi.

Dopravní podnik města České Budějovice už ví, co stálo za březnovým požárem autobusu u Litvínovic. Hořel tehdy už...

Najdete na iDNES.cz