I děti s vadami zraku potěšil stromeček, plastické ozdoby si osahaly

  17:07aktualizováno  17:07
Ozdoby s plastickými prvky, aby se na ně dalo "dívat rukama", visí na vánočním stromku v Mateřské školce pro zrakově postižené v Českých Budějovicích. Na hvězdách jsou třeba skořápky oříšků nebo různé bobule. Jinak je ale speciální školka pro děti s vadami zraku stejná, jako ty ostatní. Děti tu musí zdolávat schody i další podobné nástrahy.

Vánoční stromek v českobudějovické MŠ pro zrakově postižené děti. Na snímku si plastické ozdoby prohlíží pětiletá Monika Petříková. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

"Děti si ozdoby na stromeček vyrobily prakticky samy. Přitom si zároveň procvičily hmat či koordinaci oka a ruky," popsala Marie Bízková, ředitelka školky, jediné svého druhu v kraji.

Školka pro zrakově postižené

Kapacita speciální mateřské školy v Českých Budějovicích je 60 míst. O děti ve věku tři až sedm let se tu stará deset učitelek. Děti s potížemi zraku se do mateřské školy zařazují na doporučení školského poradenského zařízení a odborných lékařů. Její součástí je speciálně pedagogické centrum pro zrakově postižené. To zajišťuje v kraji péči o děti od tří do 18 let, které navštěvují běžná školská zařízení.

Kdo by tu čekal místnosti bez prahů či minimum schodů, ten by se mýlil. Školka je na první pohled podobná těm, které navštěvují děti bez tohoto handicapu. "Přirozené překážky neodstraňujeme, tím bychom dětem moc nepomohli. V běžném prostředí by se pak neuměly pohybovat. Nezbytnou nutností jsou naopak prvky usnadňující prostorovou orientaci," vysvětluje Bízková.

Pro děti s vadami zraku je podle ní rovněž nezbytné, aby chodily často ven. "Podporuje to rozvoj smyslového vnímání - sluchu, čichu, hmatu, ale i zraku a chuti. Učí se rozeznávat obchody podle jejich charakteristické vůně a v městských galeriích už si zvykli na to, že se některé naše děti dívají rukama," doplnila Bízková.

Největší výhodou, kterou děti ve školce mají, je speciálně-pedagogická a lékařská péče. Pravidelně sem docházejí oční lékařka a sestry. S dětmi provádějí speciální cvičení, aby se vady, jako například tupozrakost či šilhání, zlepšovaly. Dá se tím totiž výrazně předejít zrakovým problémům v dospělosti.

To, že jsou děti pod lékařským dohledem přímo v mateřské škole, pomáhá i jejich rodičům. Ti je totiž nemusejí k lékaři a na oční rehabilitaci vozit. Potvrzuje to například Jitka Petrová z krajského města, jejíž dcera - pětiletá Lucie, toto zařízení navštěvuje. "Lucka je tupozraká a šilhá. Je příjemné vědět, že je tu o ni odborně postaráno, a mně to zároveň ušetří moře času," uvedla. Radost má i z toho, že za tu dobu, co její dcera do školky chodí, se jí uvedené vady zlepšily.

Některé pomůcky pro děti si školka vyrábí sama

Kromě lékařského dohledu se děti v mateřské škole setkávají s řadou atypických pomůcek. "Je to široká škála od televizních kamerových lup či lightboxu za desetitisíce korun až po speciální hmatové pomůcky, které si škola kupuje, nechává vyrobit nebo si je i sama vytváří," rozvedla Bízková.

Školka pro děti sama vyrábí například domino či pexeso, které se od těch běžných liší tím, že mají výrazné plastické prvky a dá se s ním lépe pracovat i po hmatu.

Speciální pomůcky mají u dětí cvičit a rozvíjet poškozený zrak i udržet pozornost. A to nejlépe formou hry. Díky nim se pak seznamují i se základy Braillova písma.
Zcela nevidomé děti školku momentálně nenavštěvují.

Autor:

Nejčtenější

Huawei si staví „Čínský Krumlov“, kopii jihočeského města v sídle firmy

Pohled na kopii českokrumlovského zámku v Číně.

Číňané si natolik zamilovali Český Krumlov, že staví jeho přesnou kopii. Ve městě Tung-kuan dokončuje firma Huawei...

Každý den v roce šel na Kleť. V nemoci i vánici

Václav Bauer se loni stal rekordmanem ve výstupech na Kleť za rok.

Denně stoupal na Kleť, jednou i čtrnáctkrát. Václav Bauer se zapsal do historie nadšenců, kteří zdolávají nejvyšší...

Schody mě popravily, přiznal Štybar. V zatáčkách občas nadával

Zdeněk Štybar dojel na mistrovství republiky na čtvrtém místě.

Útok na osmý titul mu nevyšel. Zdeněk Štybar skončil na domácím šampionátu v cyklokrosu mezi poraženými a s obličejem...

Lékařka vypila v noci půl litru vodky a druhý den řídila. Narazila do stromu

Tragická dopravní nehoda mezi obcemi Velíková a Hrobice na Zlínsku.

V noci vypila půl litru vodky a druhý den po poledni usedla za volant, ale do cíle nedojela. Jindřichohradečtí...

Řidič po nehodě upadl do bezvědomí. Záchranáře přivolal systém v autě

Škoda na havarovaném vozidle byla vyčíslena na 700 tisíc korun.

V úterý ráno vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému k nehodě u Hořic na Šumavě na Českokrumlovsku....

Další z rubriky

Huawei si staví „Čínský Krumlov“, kopii jihočeského města v sídle firmy

Pohled na kopii českokrumlovského zámku v Číně.

Číňané si natolik zamilovali Český Krumlov, že staví jeho přesnou kopii. Ve městě Tung-kuan dokončuje firma Huawei...

Počet porodů císařským řezem loni klesl, říká českobudějovický primář

Primář gynekologicko-porodnického oddělení Miloš Velemínský je úspěšným...

Více než třetinu všech novorozenců na jihu Čech přivádějí tradičně na svět porodníci v českobudějovické nemocnici....

Řidič po nehodě upadl do bezvědomí. Záchranáře přivolal systém v autě

Škoda na havarovaném vozidle byla vyčíslena na 700 tisíc korun.

V úterý ráno vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému k nehodě u Hořic na Šumavě na Českokrumlovsku....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz