Teplický podnikatel Třešňák chce stavět nákupní centrum v Budějovicích

  11:56aktualizováno  11:56
Druhý Kaufland v Českých Budějovicích vyroste ve čtvrti Čtyři Dvory nedaleko oblíbeného parku. Na svých pozemcích ho plánuje developer Jaroslav Třešňák, jemuž patřily i parcely pod propojkou místních sídlišť, zjistila MF DNES. Městu je prodal za 58 milionů.

Nedaleko oblíbeného parku ve Čtyřech Dvorech v Českých Budějovicích se má objevit nový Kaufland. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Mezi parkem 4Dvory a Strakonickou ulicí roste tráva, křoví a stromy. Do dvou let je má nahradit nové nákupní centrum. Na pozemcích po bývalém vojenském areálu v budějovické čtvrti Čtyři Dvory vyroste Kaufland s parkovištěm pro tři stovky vozidel.

Objekt pojme tisíce zákazníků a denně u něj zastaví na tři tisíce aut. Alespoň podle záměru, který v těchto dnech zveřejnil investor na úřední desce kraje. Vyjadřovat se k němu mohou instituce a veřejnost.

Investorem je teplická společnost JTH Group známého developera Jaroslava Třešňáka.

Nákupní centrum má být napojené na cyklostezku

„Projednáme záměr v radě a pak se vyjádříme. Zatím toho o projektu moc nevím,“ řekl první náměstek primátora Juraj Thoma (HOPB). MF DNES přitom zjistila, že radnice zná tento plán už několik let. Objevil se ještě v době, kdy se připravovala stavba propojky mezi ulicemi Strakonická a Milady Horákové. Tato silnice totiž bude pro obchodní dům strategická, od ní povede příjezd k areálu.

Parametry a umístění obchodního domu

Zastavěná plocha má být 6 400 metrů čtverečních, parkoviště nabídne místa pro 300 aut. Areál vyroste mezi ulicemi Husova, Evžena Rošického a propojkou ulic Strakonická a Milady Horákové. Hlavní vjezd bude od propojky. Budova bude dvoupatrová se železobetonovým opláštěným skeletem. Součástí bude Kaufland s nabídkou potravin a dalšího spotřebního zboží a další obchody. Otevřeno bude denně od 7 do 22 hodin. Doba stavby je 12 měsíců, dokončení do roku 2021.

„Záměr není nový. S investorem jsme měli několik schůzek. Projekt upravil podle našich požadavků,“ prohlásil hlavní architekt města Jan Němec.

Útvar hlavního architekta města spolu s odborem územního plánování mají podmínku, že nákupní centrum bude napojené na cyklostezku, na severní straně budou chodníky a parkoviště i východní stranu objektu odstíní zeleň. Jinak proti stavbě nic nemají, protože je v souladu s územním plánem.

Podle náměstka primátora pro dopravu Viktora Lavičky (ANO) akceptoval investor také požadavek, aby osa objektu vedla souběžně s Husovou ulicí, ke které bude východní strana objektu přiléhat.

Obchodní centrum má podle investora sloužit pro veřejnost z okolí, i když, jak se vyjádřil v záměru, jeho aktivity se mohou kumulovat s jinými blízkými už zavedenými supermarkety a hypermarkety.

Developer vlastní pozemky 25 let

Podle údajů z katastru nemovitostí bude Kaufland stát na pozemku společnosti JTH Group z Teplic, kterou vede známý developer a sponzor prezidenta Miloše Zemana Jaroslav Třešňák. Tomu patří další desítky hektarů v lokalitě. Zasahují až k Vrbenským rybníkům a Zavadilce.

Kvůli stavbě loni otevřené propojky muselo město od Třešňáka vykoupit čtyři hektary pozemků za 58 milionů korun, vlastní stavbu silnice financoval kraj.

Podle bývalého prvního náměstka primátora Miroslava Jocha (ČSSD) koupil Třešňák armádní pozemky ve Čtyřech Dvorech ještě předtím, než jejich další část převedl stát v roce 1998 bezúplatně na město. Velká část je jich podle Jocha špatně využitelná. „Zasahují až k přírodní rezervaci Vrbenské rybníky, kde není možné stavět,“ prohlásil Joch.

To potvrzuje i vedoucí Agentury ochrany přírody a krajiny v Českých Budějovicích Jiří Bureš. Připomněl, že jde o území zapsané jako Evropsky významná lokalita a narušení jejího pásma ochrany by bylo protizákonné.

Některé obyvatele města plány na stavbu obchodního centra zaskočily. Pro České Budějovice to bude už druhá pobočka německého obchodního řetězce, ten první vznikl jako třetí v zemi v roce 1998. Objevují se diskuse, jestli už nemá krajské město takových staveb příliš.

Nedaleko od obchodu měl stát Rejnok

Podle názorů, které mají i komunální politici, záleží úspěch dalšího Kauflandu jedině na investorovi a jeho zkušenostech. Jiná věc je architektura podobných staveb.

Samotný obchodní areál na ploše dvou hektarů sousedí s místem, kde mělo stát koncertní a kongresové centrum přezdívané Rejnok, navržené architektem Janem Kaplickým. Této stavbě město odmítlo poskytnout pozemek kvůli riziku financování. Podle náměstka Thomy je už tento záměr přežitý a město na tomto pozemku plánuje stavbu sportovního a rekreačního areálu.

„Město mělo jedinečnou možnost mít konečně budovu skvostné architektury, ale vzdalo se jí. Projekt Jana Kaplického nabídnu jinam,“ uvedl předseda Nadace Jihočeské společnosti přátel hudby Antonín Kazil, která projekt vlastní.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

  • Nejčtenější

Hádka, tratoliště krve a útěk na kole. Afghánec poté ubodal farmáře kvůli autu

Do uprchlického centra v rakouském Wullowitzu přišel v pondělí v půl třetí odpoledne třiatřicetiletý Afghánec Jamal Ali...

V šumavském jezeře objevili nálevníka lahvenku, je to první nález v Česku

Potápěči původně v Prášilském jezeře hledali vzácnou rostlinu šídlatku. Místo toho našli spoustu jiných živočichů a...

Deviant znásilnil unesenou školačku, trest 7,5 roku žalobkyni nestačí

Sedm a půl roku vězení uložil českobudějovický krajský soud dvacetiletému muži za znásilnění školačky. Mladík si loni v...

Umím si představit, že bych opět létal v armádě s gripenem, říká Šonka

Pilotu Martinu Šonkovi skončila před pár týdny sezona v podniku Red Bull Air Race, který v loňském roce vyhrál. Příští...

Chomutov deklasoval Porubu, Budějovice udolaly Frýdek Místek

Sedm zápasů 12. kola měla na programu první hokejová liga. Lídr z Poruby zavítal na led Chomutova, odkud si odvezl...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Muž na Dačicku zavinil deset požárů, zapaloval i túrováním mopedu

S neobvyklým případem se setkali policisté z Jindřichohradecka, kteří vyšetřují desítku drobných požárů v okolí Dačic....

Po výbuchu bytovky v Lenoře obyvatelé stále nemohou ani do sousedního domu

Věci jsou stále načichlé kouřem, ten je cítit i ze stěn. Do bytového domu v Lenoře, který výbuch ze začátku října...

Expertiza potvrdila, že při výbuchu zemřel muž, na něhož si lidé stěžovali

Genetická expertiza potvrdila totožnost muže, který zemřel při výbuchu v domě v Lenoře na Prachaticku. Mrtvému je 53...

Kulturní centrum v Týně nad Vltavou je bez šéfa, potřetí za pět let

Jen dva a půl roku vydržel Jan Ivanega v čele Městského centra kultury a vzdělávání v Týně nad Vltavou. Na posledním...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz