Lékaři se vracejí k operacím. Někteří pacienti zákrok před Vánocemi odmítají

  8:44
Lidé čekající na odložené operace s kýlou, šedým zákalem, bolavým žlučníkem nebo poškozeným meniskem už se mohou chystat na zákrok. Nemocnice na jihu Čech se začínají částečně vracet k plánované péči. Zdravotní sestry už volají pacientům a zvou je na plánované termíny, které musely ustoupit covidu.

V českobudějovické nemocnici na jaře zahájí stavbu pavilonu operačních sálů. | foto: Marek Podhora, MAFRA

K návratu do běžného provozu však některým stále brání vysoký počet hospitalizovaných pacientů s covidem.

„Obnovení péče bude postupné. Začínáme s menšími výkony u méně rizikových pacientů tak, abychom měli zajištěnou dostatečnou rezervní kapacitu pro pacienty s covidem, zejména v intenzivní péči,“ uvedla mluvčí českobudějovické nemocnice Iva Nováková.

Lékaři v největším krajském zdravotnickém zařízení v tomto týdnu začali s plánovanými operacemi na všech odděleních. „Plného běžného provozu plánujeme dosáhnout do dvou týdnů,“ upřesnila mluvčí.

Ve strakonické nemocnici se na konci minulého týdne uvolnila dočasná covid stanice, která fungovala na gynekologii.

„V pondělí jsme ji vydezinfikovali a už tam zase leží pacientky gynekologie a částečně i chirurgie a už operujeme,“ popsal ředitel nemocnice Tomáš Fiala.

A předpokládá, že pokud vše půjde bez komplikací, vrátí se jeho týmy a oddělení do běžného režimu už příští týden. Přitom nepodceňuje ani možný nárůst pacientů s covidem – pro ty ve vážném stavu mají strakoničtí zdravotníci vyčleněná lůžka na ARO, zatímco na JIP jsou připraveni pečovat o pacienty v pooperačním stavu.

Žloutenka už nehrozí

Krumlovská nemocnice měla na starosti i nakažené žloutenkou z jídelny u budějovického nádraží. Na třiceti lůžkách jedné stanice léčebny dlouhodobě nemocných se jich vystřídala zhruba stovka.

„Žloutenku už nemáme žádnou, pacientů s covidem zhruba třicet, z toho dva vážné případy,“ sdělil šéf krumlovské nemocnice Jindřich Florián.

Tamní sály chirurgie a gynekologie už jsou také v provozu a sestřičky zvou telefonicky pacienty na posunuté operace. „Někteří pacienti je odmítají. Nechtějí do nemocnice před Vánocemi,“ zjistil Florián.

V táborské nemocnici začali s prvními plánovanými ortopedickými zákroky po vynucené pauze kvůli koronakrizi včera, od pondělí chtějí rozjet provoz na třech operačních sálech.

„Jsme limitovaní lůžky na ARO, pořád máme hodně pacientů s covidem. Je jich 86, sedm ve vážném stavu na intenzivní péči. Není to razantní pokles,“ vysvětlil ředitel táborské nemocnice Ivo Houška.

V kritické dny chybělo skoro 200 zaměstnanců

V nejkritičtějších dnech chybělo v této nemocnici téměř 200 zaměstnanců z 975. Táborsko bylo před dvěma měsíci nejvíc zasaženo, jak covid postupoval ze středních Čech.

„Někdo je u nás s koronavirem tři dny a u někoho to má fatální následky,“ srovnal šéf táborské nemocnice.

A podobnému náporu pacientů s covidem čelila i jindřichohradecká nemocnice, která musela pro tyto hospitalizované vyčlenit pět svých standardních oddělení a také výrazně zvýšit kapacity lůžek ARO a JIP.

„S trvajícím omezením však přibývá pacientů, u kterých už další odklad plánované péče není obhajitelný, a proto jsme v tomto týdnu začali s jejím obnovením,“ sdělil ředitel jindřichohradecké nemocnice Miroslav Janovský.

Stále mají hodně pacientů s covidem

Většina ambulancí a poraden v písecké nemocnici už běží téměř ve standardním provozu, její vedení nemá ani problém s nedostatkem personálu.

„Aktuálně je u nás nemocný jeden lékař ze 130, ale pořád máme hodně pacientů s covidem. Je jich 50 a stále pro ně potřebujeme dvě oddělení ARO,“ řekl šéf písecké nemocnice Jiří Holan.

I písečtí operatéři se vracejí na sály, plánované zákroky však musí jednotlivá oddělení přizpůsobit volným personálním kapacitám ARO a JIP.

„Začínáme znovu operovat a dělat plánovanou a preventivní péči, ale pořád musíme držet covid stanici a dvě ARO. Bavíme-li se o další vlně epidemie v lednu, je předčasné plánovat návrat do plného běžného provozu, pokud nebudou covid pacienti někde centralizovaní,“ objasnil Holan.

Nejvíc ze všech jihočeských nemocnic musela na podzim omezit standardní péči kvůli koronaviru nejmenší, prachatická nemocnice. Začátkem týdne se však začala také vracet k běžnému provozu. Znovu otevřela porodnici i lůžkovou stanici novorozeneckého a dětského oddělení.

„Od minulého pondělí jsme uzavřeli covid stanici na ortopedii a po její dezinfekci a vymalování chceme opět otevřít ortopedicko-traumatologické lůžkové oddělení a spustit ortopedické operace už po tomto víkendu,“ naplánoval šéf prachatické nemocnice Michal Čarvaš.

  • Nejčtenější

Na Strakonicku řidička najela do cyklistů, mezi zraněnými jsou tři děti

Dopravní policisté a kriminalisté momentálně vyšetřují vážnou dopravní nehodu na Strakonicku. Řidička osobáku tam najela do větší skupiny cyklistů jedoucích před ní. „Zraněny jsou tři děti a jeden...

8. července 2024  17:19

Princezna ze mlejna se točila před 30 lety, takhle vypadají místa z pohádky dnes

Oblíbená česká pohádka Princezna ze mlejna letos slaví 30 let. Režisér Zdeněk Troška ji zasadil do jihočeského venkova, kdy se natáčelo převážně v okolí Bavorova a Volyně na Strakonicku. Autor...

9. července 2024  12:56

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

U Protivína při čelním střetu s kamionem zemřel řidič, z auta zbyl jen šrot

Tragická nehoda ráno uzavřela na několik hodin hlavní tah z Českých Budějovic na Písek. Před Protivínem se srazil kamion s osobním autem, jehož řidič na místě zemřel.

8. července 2024  9:16,  aktualizováno  18:15

Čtyřletý chlapec si odemkl byt a vyrazil sám ven. Pak nedokázal říct, kde bydlí

Dítě oblečené pouze ve spodním prádle a bačkůrkách potkala v neděli ráno seniorka při cestě do obchodu v Českých Budějovicích. Asi se čtyřletým chlapcem se nedokázala domluvit, proto pomáhali...

8. července 2024  11:15

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Středoevropská rallye bude mít letos na jihu Čech už jen dvě erzety

Piloti slavné WRC rallye proletí i při druhém ročníku Středoevropské rallye tratěmi v jižních Čechách. Oproti loňskému podniku je však v regionu čeká pouze dvojice rychlostních zkoušek. Minule jich...

8. července 2024  8:10

Výjezdů k nehodám o prázdninách přibývá, ohrožení jsou hlavně cyklisté

Na jihočeských silnicích vzrostl se začátkem léta počet lidí na kolech i motorkářů. Řidiči si musejí dávat větší pozor. Poslední tragická nehoda se stala ve čtvrtek na Jindřichohradecku, kde...

12. července 2024  11:54

Z údolí potoka se může stát přírodní park, na obranu proti developerům

Spolky a ekologové usilují o to, aby se jedna z mála civilizací nedotčených lokalit na Českobudějovicku – údolí kolem Rudolfovského potoka – stala přírodním parkem. Místu to má přinést větší ochranu...

12. července 2024  9:41

Zabalit a vylézt na kopec. Táborníci utíkali před vodou, dalším uplavaly brambory

Ve dvou dětských táborech pomáhali hasiči v noci na čtvrtek, kdy se Jihočeským krajem prohnaly silné bouřky. Rodinnou skupinu s dětmi, která táboří v lese poblíž Nesměně na Českobudějovicku,...

11. července 2024  13:27

Fotbalisty Českých Budějovic posílili obránce Kotula a křídelník Ogiomade

Fotbalisty Českých Budějovic posílil obránce Juraj Kotula. Osmadvacetiletý Slovák podepsal s Dynamem dvouletou smlouvu. Jihočeši také získali na roční hostování z druholigové Jihlavy nigerijského...

11. července 2024  11:51

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Krásná dcera Václava Klause mladšího se bude vdávat, vezme si házenkáře

Kateřina Klausová (25), dcera Václava Klause mladšího, řekla své ano Tomášovi Pirochovi (24), reprezentantovi České...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Nenašla na trhu, co potřebovala, tak začala vyrábět sama. Zákazníků přibývá

Jana Podroužková má ráda pohyb a baví ji design. Oboje nakonec skloubila a založila vlastní značku Dhaara. Ta za osm...