Vedení Krumlova nabídlo za čističku 230 milionů. Opozice opustila sál

  9:01
Vedení českokrumlovské radnice poslalo nabídku na koupi čistírny odpadních vod a obchvatného kanálu z Větřní za 230 milionů korun. Mandát k největší městské investici za posledních třicet let dostalo od zastupitelů.

Město Český Krumlov zvažuje koupi strategické čistírny odpadních vod. | foto: Václav Pancer, ČTK

Za čistírnu odpadních vod fungující přímo v Českém Krumlově 180 milionů a dalších 50 milionů za odpadní štolu z Větřní. Takovou nabídku poslalo v pondělí vedení krumlovské radnice insolvenčním správcům společností JIP Papírny Větřní a ČOV Český Krumlov, kteří tento zadlužený majetek několik let spravují.

„Domníváme se, že pro město a jeho budoucnost je klíčové, abychom měli čističku ve vlastnictví pod jasnou kontrolou. Jedině tak dokážeme zajistit, aby cena stočného v Krumlově byla přijatelná pro občany i pro firmy,“ vysvětlil krumlovský místostarosta Josef Hermann (KDU-ČSL), proč radnice nabídku poslala.

Pro návrh hlasovalo na zasedání minulý čtvrtek 14 ze 23 zastupitelů. Stejně jako v lednu se zákonodárci v jednacím sále rozdělili na dva nesmiřitelné tábory, koalice versus opozice. Navzdory obsáhlým podkladům včetně znaleckého posudku k nabízené ceně za současnou čističku opoziční politici kritizovali ve tříhodinové debatě především pořizovací cenu.

V obchodu se navíc objevilo jméno někdejšího „nepřítele státu“ Tomáše Pitra. Právě on je zřejmě majitelem klíčové pohledávky čističky, která je již několik let v konkurzu.

„Je to hodně peněz, zadlužíme občany města. Od začátku mi vadí, že vedení města řeklo jednu cenu a na ní trvá,“ řekl opoziční zastupitel Miroslav Máče (KSČM).

A Milan Hodboď z opozičního hnutí ANO chtěl pro všechny krumlovské zastupitele na stole dva znalecké posudky, aby se mohli snadněji rozhodnout. Městu by podle něho měl s touto nákladnou investicí pomoci stát. „Proč máme ty náklady platit my z našich daní, proč nám nepomůže ministerstvo životního prostředí?“ ptal se Hodboď.

Čeká je další vyjednávání

Ze zastupitelského klubu ANO nakonec vzešel protinávrh, aby Krumlov nabídl insolvenčním správcům odkup čističky za 30 milionů místo 180 a obchvatného kanálu za 10 milionů místo 50. Když při hlasování neprošel, opustila celá opozice na protest sál.

„Být spojeni s takto zásadním rozhodnutím, o kterém vy vlastně nemůžete rozhodovat, protože je jasné, že budete přehlasováni, nám přišlo nevhodné. Prostě jsme se vůči tomu velmi zásadně vymezili. Není problémem koupě čistírny odpadních vod a kanálu, ale cena a způsob, jakým se o té ceně vyjednává,“ sdělila Barbora Šiftová (ANO).

Koalice protinávrh smetla proto, že radou města doporučená cena vzešla z dlouhých a komplikovaných jednání s insolvenčními správci. Navíc jde pouze o nabídku na odkup, a ne o kupní smlouvu s pevně danou cenou.

Čističku využije i Větřní

„Neschválili jsme koupi, ale podání nabídek na jejich odkup. Nyní nás čeká jednání s druhou stranou prodávajících, které je buď akceptují, nebo ne,“ upřesnil místostarosta Hermann. Pokud majitelé nabídky města přijmou, začnou radní připravovat kupní smlouvy.

„A pokud naše nabídky akceptují, budeme mít dva až tři měsíce na finalizaci kupních smluv a začneme jednat i s potenciálními partnery, jako jsou Jihočeské papírny a město Větřní, s nimiž se musíme domluvit na cenových podmínkách za využívání obchvatného kanálu a čističky,“ popsal Hermann.

Čističku využívá kromě Českého Krumlova i město Větřní a papírny. Finální kupní smlouvy musí také schválit zastupitelé.

Pořizovací hodnotu tohoto strategického majetku chce město financovat z bankovního úvěru patnáct let. Hlavním zdrojem pro splácení největší městské investice za posledních 30 let mají být peníze z pronájmu čistírny a kanálu. Díky tomu by neměl být ohrožen rozvoj Krumlova v následujících letech.

Obchvatný kanál s páteřní štolou dlouhou 4 022 metrů pochází ze 70. let 20. století. Odváděl odpadní vody z papíren Větřní a splaškové vody z Větřní a Krumlova za město do Vltavy v místech, kde se počítalo se stavbou biologické čističky. Papírny ji začaly stavět v polovině 80. let, v provozu je od roku 1992.

Díky společnému čištění odpadních vod z Krumlova a Větřní a vod z papíren je takřka ideální poměr městských a průmyslových odpadních vod. To je důležité pro zastoupení jednotlivých živin potřebných pro bakterie v aktivační části čističky, které zajišťují samotné biologické čištění.

  • Nejčtenější

V domě pro tři rodiny žije 40 Romů. Je to vřed v obci, zlobí se starosta

Obec Boršov u Českých Budějovic řeší nedůstojné byty pro Romy. V domě žije místo tří rodin až 40 lidí. Na hlučné obyvatele si stěžují místní, majitel nemovitosti ale takový stav nájemníků popírá....

18. července 2024  15:34

Hotovo. Fotbalové Budějovice přebírá Jirka, předseda dozorčí rady akademie

Rychlá akce končí zdárně. Vladimíra Koubka nahradil na pozici majitele SK Dynamo České Budějovice 66letý podnikatel Dalibor Jirka, který působí v tamní akademii jako předseda dozorčí rady. Úterní...

16. července 2024  21:33,  aktualizováno  17.7 12:42

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tábor prodal zámek za korunu, teď radnice uvažuje o jeho koupi za 35 milionů

Soukromý majitel se chystá prodat barokní zámek v táborské části Měšice. Objekt s parkem nabízí přes realitní kancelář za 35 milionů korun. Předkupní právo má město Tábor, které mu ho ve druhé...

17. července 2024  9:45

Třeboň letos láká méně turistů. Ceny jsou až moc vysoké, upozornil starosta

Podnikatelé z lázeňského města pociťují úbytek turistů. Někteří mají za to, že vedení Třeboně podcenilo letošní kulturní program. Starosta Jan Váňa si to nemyslí, ale také upozorňuje na vysoké ceny.

18. července 2024  9:13

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

U Českých Budějovic srazilo auto tři lidi. Skončili v nemocnici ve vážném stavu

Poblíž Starých Hodějovic u Českých Budějovic došlo ke střetu osobního auta se třemi osobami. Zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému.

21. července 2024  19:51,  aktualizováno  21:04

Trhal květiny v centru, dával je ženám. Jsem šerif v Coloradu, řekl strážníkům

Strážníci v Českých Budějovicích přistihli v centru muže, který z veřejné zeleně trhal květiny a rozdával je ženám. Pak jim tvrdil, že je šerif v Coloradu, hraje NHL a vlastní raketoplán. Vandalovi...

24. července 2024  15:44

K vaření mají i konvektomat. Úroveň táborů se zlepšuje, všímá si hygiena

Jihočeští hygienici mají letos prozatím nahlášených celkem 335 táborů, na kterých bude přes 36 tisíc dětí. V plánu mají provést celkem 125 kontrol a jsou zhruba v polovině. Zatím udělili jednu pokutu...

24. července 2024  14:54

Ze třetí ligy na olympiádu. Třeba se pak odrazí výš, přejí Jungbauerovi v Dynamu

Třetiligový zápas, závěr prvního poločasu a bum! Rána do nosu, plno krve a silná bolest. Kromě lékaře a maséra ke svému spoluhráči přispěchal i Colin Andrew, který byl po nemoci, a tak zůstal mimo...

24. července 2024  13:58

Dálniční obchvat Budějovic nebude zpoplatněný, dostal na rok výjimku

Obchvat Českých Budějovic, který se stane součástí dálnice D3, nebude zpoplatněný. Ministerstvo dopravy udělilo na úsek výjimku, která zatím potrvá rok. Podle jihočeského hejtmana Martina Kuby (ODS),...

24. července 2024  12:38

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...