Dvířka chytrého kurníku reagují na světlo. Sama se otevřou a zavřou

  10:01aktualizováno  10:01
Kvůli domácím vajíčkům má řada lidí alespoň pár slepic. Právě pro malé chovatele drůbeže je určená novinka na agrosalonu Země živitelka. V pavilonu T2 najdou automatická dvířka, která každé ráno a večer sama otevřou a zavřou kurník. Autorem projektu je 27letý Vojtěch Kolomazník.

„Otvírání a zavírání kurníku je stěžejní činnost, kterou musí chovatel denně dělat. S využitím tohoto jednoduchého pomocníka mu však tato povinnost odpadne,“ říká Vojtěch Kolomazník.

Automatická dvířka fungují na principu snímání hladiny osvětlení. Mají čidlo na světlo a zařízení čeká na největší nárůst a pokles hladiny osvětlení za den.

„Je to chytré v tom, že zařízení si ukládá do paměti aktuální hladiny osvětlení a čeká opravdu až na rozednívání a stmívání. Nereaguje na bouřky a další výkyvy světla během dne,“ vysvětluje mladík s brýlemi.

Chytrá dvířka prostě reagují na světlo úplně stejně jako slepice a každý den se otvírají a zavírají podle jejich potřeb. K automatickým dvířkům přidal jejich autor ještě poloautomatickou variantu.

„Slepice se ráno snaží dostat z kurníku ven, hledá si nejsvětlejší místo v kurníku a na základě toho si vytlačí poloautomatická dvířka a otevře si sama. Zvenku se tam nedá dostat a zevnitř to v pohodě otevře,“ popisuje Kolomazník.

Sedmadvacetiletý Vojtěch Kolomazník je autorem projektu Chytrý kurník, který...

Mladý autor novinky se inspiroval doma u rodičů na Uherskohradišťsku. Zavírání slepic měl na starosti odmala.

„A ne vždy to bylo příjemné, třeba v zimě nebo v dešti se mi jít přes celou zahradu několik stovek metrů nechtělo. Proto jsem už za studií přemýšlel, že bych mohl něco takového vyrobit,“ líčí Kolomazník, který se zabývá vývojem elektroniky a různých zařízení.

„Chci udělat plně automatický kurník“

Rám jeho chytrých kurníkových dvířek je zkonstruován z ohýbaného pozinkovaného plechu a samotná dvířka jsou z lehkého polykarbonátu, váží asi 200 gramů a spouští se volně, takže nehrozí žádné nebezpečí, že by drůbež rozmáčkly.

Český výrobek je originální v jednoduchosti montáže a použití i nenáročném provozu. „Člověk nemusí vůbec nic dělat, jenom to nainstaluje čtyřmi šroubky a připojí napájecí zdroj. Tím jsou tři větší tužkové baterie a je to optimalizované na velice malou spotřebu tohoto zařízení. Ta dvířka jsou lehká a díky tomu je spotřeba energie velice malá a mělo by to vydržet několik let,“ říká.

Poloautomatická dvířka jsou určená pro chovatele, kteří se obávají elektroniky. Ale jsou vhodná i pro ty, kteří mají večer cestu ke kurníku, ale ráno nechtějí vstávat. Večer tak prostě systém natáhnou a ráno si slepice otevřou samy s tím, že zvenčí se na ně kuna do kurníku nedostane.

„Testuji to u rodičů a jsou spokojení. Chytrá dvířka jsou prvním krokem, do budoucna chci udělat plně automatický kurník včetně kontroly toho, jestli je tam dostatek zrní, jak se slepice chovají a kolik snášejí,“ plánuje Vojtěch Kolomazník.

Témata: Jihočeský kraj

Nejčtenější

Ještě den a bylo pozdě, přiznává Poborský o své nemoci

Karel Poborský na oslavách výročí fotbalové Příbrami

„Nechal jsem svůj život dojít na samotný práh a zjistil, že takhle to nejde. Možná stačil den a teď už spolu...

V opilosti zabil muže jednou ranou pěstí, soud mu o třetinu snížil trest

Obžalovaný Jakub Forman u Vrchního soudu v Praze

Jakub Forman, který loni v Jindřichově Hradci ranou pěstí zabil návštěvníka baru, uspěl s odvoláním a čeká ho nižší...

Teenager fotil selfie na sloupu u tratě ve Voticích, nyní bojuje o život

15letého chlapce na nádraží ve Voticích zasáhl proud (13. září 2019)

O život bojuje patnáctiletý chlapec, který včera večer na votickém nádraží vylezl na sloup trakčního vedení. Zasáhl ho...

Po nárazu do stromu zemřel na Písecku mladý řidič

U obce Dobev na Písecku narazilo auto do stromu, řidič zemřel (15. září 2019)

Tragická nehoda se stala v neděli dopoledne u obce Dobev na Písecku. Mladý řidič tam vyjel do protisměru a narazil do...

Ty žlutej vietnamčíku, zalez, křičel podle napadeného inspektor ČOI

Šon Chung, kterého měl napadnout inspektor České obchodní inspekce v...

Jindřichohradecký okresní soud řeší dubnové napadení vietnamského obchodníka. Inspektor České obchodní inspekce (ČOI)...

Další z rubriky

Žena odešla z domova k lékaři, tělo našel chodec v lese u Písku

Poblíž místa nálezu stojí přístřešek.

Jihočeští kriminalisté prověřují úmrtí ženy, jejíž tělo se našlo 7. září v lese u Písku. Mohla zemřít nešťastnou...

Začaly opravy klíčové křižovatky v Budějovicích, uzavírky potrvají tři víkendy

V noci z pátku na sobotu začaly naplno práce na opravě jedné z nejrušnější...

V noci z pátku na sobotu začaly naplno práce na opravě jedné z nejrušnější křižovatek v Českých Budějovicích. Řidič...

Úroda na jihu Čech je nižší kvůli suchu, množení hrabošů zbrzdili čápi

Žně na jihu Čech jsou v plném proudu.

Stejně jako loni je letošní úroda obilovin a řepky na jihu Čech podle odborníků i zemědělců spíše podprůměrná. Plodinám...

Adecco spol. s r.o.
PRACOVNÍK NA BODOVÉ SVÁŘENÍ, 2 směny

Adecco spol. s r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 19 000 - 21 000 Kč

Najdete na iDNES.cz