Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 31. března 2023 Kvido

Desetiletá smlouva s Budějovicemi je pro nás klíčová, říká šéf Čevaku

  14:03
Za dlouholeté působení ve vodárenské firmě je to největší dohoda, u jejíhož vzniku stál. Šéf Čevaku Jiří Heřman v rozhovoru pro MF DNES popisuje desetiletou smlouvu s Českými Budějovicemi o spravování vodovodní sítě za zhruba dvě miliardy.

Pro Jiřího Heřmana byla smlouva s městem České Budějovice nejvýznamnějším kontraktem v jeho kariéře. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Pro České Budějovice jde o největší kontrakt v historii. Má pro vás stejný význam?
Určitě ano. Město České Budějovice vždy bylo náš největší zákazník, význam smlouvy tomu odpovídá, je pro nás klíčová. Byl by nesmysl ji jakýmkoliv způsobem zlehčovat.

Jak velký podíl tedy mezi vašimi zákazníky město má?
Řečeno hodně přibližně, protože těch parametrů je mnoho, tak je to asi pětina až třetina výkonu naší firmy.

Jiří Heřman (58 let)

Pochází z Třeboně, převážnou část života strávil v Českých Budějovicích. Studoval na Stavební fakultě ČVUT obor vodní stavby a vodní hospodářství, pak pracoval na Povodí Vltavy. Po roce 1990 byl spoluzakladatelem menší projekční a inženýrské firmy. V původní vodohospodářské firmě 1. JVS je od roku 1993. Čevak, který vznikl spojením 1. JVS a Vodovodů a kanalizací Jižní Čechy, vede od jeho vytvoření v roce 2010. Je ženatý, má čtyři děti. Baví ho hudba, literatura a cykloturistika.

Co by se stalo, kdybyste o takového zákazníka přišli?
Bylo by to velmi nepříjemné. Museli bychom hodně redukovat firmu, převést většinu pracovníků na toho, kdo by infrastrukturu nově provozoval, a snížit počet zaměstnanců, kteří jsou s tím vším spojeni nepřímo.

Jak samotná soutěž vypadala?
Město nejdříve hodnotilo dosavadní fungování a zda by to nešlo dělat jinak. Dospěli k tomu, že jsou spokojeni. Druhá fáze bylo definovat podrobnosti modelu. Když uzavíráte smlouvu na auto, máte nějaké požadavky a nakonec nakupujete. Když uzavíráte smlouvu na dům, je to složitější, protože přichází řada věcí, při nichž se může něco pozměnit, pořád ale máte nějakou představu. Tady se uzavírá vztah, který má trvat deset let. Je v něm spousta faktorů, které se mohou i nemusí objevit.

Změnila se smlouva výrazněji oproti předchozí?
Ve spoustě věcí. Zejména v tom, že řada postupů, které dřív byly na osobním styku s pracovníky magistrátu, je silně formalizovaná. Jde o řadu tabulek a výkazů, což je daň za transparentnost. Zásadní model je ale stejný. Město má majetek, svěří ho někomu do správy a provozování, řekne, vybírej vodné a stočné, pokryj si náklady, ale nám z toho odvedeš tolik a tolik. Struktura povinností je jiná a máme jich o dost víc. Není to ale nic zásadního.

Došlo ale ke změnám, které budou mít dopad na běžné uživatele?
Ne, jde o detaily praktického vztahu mezi námi a městem. V zásadě se neprojeví mimo náš dům. V podstatě to ve snaze o co největší transparentnost děláme co nejsložitější. S tím se ale nedá nic dělat.

Jak se bude vyvíjet cena vody?
Bude se měnit stejně, jako se měnila doposud. Odvíjí se od hodnoty peněz. Když jsme si něco dříve koupili za sto korun, tak to teď stojí sto padesát. Pokud by byla obecná inflace jako v minulých letech, tak se nebude měnit skoro vůbec. Pokud se inflace naopak rozběhne, bude se měnit i cena.

Zmínil jste, že když město řešilo novou smlouvu, přemýšlelo nad tím, jestli nezvolit jiný postup. Při jednání zastupitelstva se ale objevily pochybnosti a padlo tvrzení, že už bylo rozhodnuto, jakou cestou chce jít.
Tak to není. Ze zákona je dokonce povinnost města varianty zvážit. Dělá se k tomu koncesní projekt, což je poměrně masivní dokument, který zváží varianty, výhody, nevýhody a jiná rizika. Tento koncesní projekt také zastupitelstvo schvalovalo, takže pokud někteří měli dojem, že se to neudělalo, tak je to jejich problém.

Zkuste porovnat oba scénáře. Jaký je rozdíl mezi spravováním městem a firmou?
To je velmi ošemetné. Nechce se mi to porovnávat. Zásadní výhoda je ale v tom, že současný model přináší městu minimum rizik, která z toho vyplývají. Zodpovědnost je převedena na nás. Když se něco stane, my dostaneme pokutu. Nechci to stavět do popředí, ale v okamžiku, kdy provozujete 300 různých lokalit, je zkušenost lidí, kteří v tom působí, vyšší. Jsou daleko lépe odborně připraveni. Město je dost velké na to, aby si zaměstnalo vlastní odborníky, ale budou mít vždy užší obzor než ti, kteří nabírají zkušenosti napříč firmou a za hranicemi města.

Město má ročně získat necelých 200 milionů korun. Neřešilo se, že by částka mohla být vyšší?
Město by mohlo stanovit vyšší částku, ale pak to má dopad do vodného a stočného. Částka, kterou doposud vybíralo, je postačující, aby město plnilo povinnosti, které k majetku má, tedy, aby ho obnovovalo a rozvíjelo dál.

Suma, kterou město ročně vrací do obnovy, je vždy individuální?
Ano, bylo by nesmyslné to nějak stanovovat. V některých obdobích to bylo více, jindy méně.

Kolik to je v průměru?
V dlouhodobém průměru je to asi 145 milionů korun ročně. Město se k dlouhodobé udržitelnosti stavělo hodně zodpovědně.

Můžete tedy zmínit některé investice a plánované akce?
Zajímavé jsou akce spojené s rekonstrukcemi či úpravami komunikací. Z nich je určitě na prvním místě rekonstrukce vodovodu a kanalizace v Mánesově ulici mezi křižovatkou s Čechovou ulicí a mostem přes Malši. Odhadované náklady jsou asi 25 milionů korun. Rekonstrukce vodovodu a kanalizace je podstatnou součástí u zamýšleného propojení Skuherského ulice do Pražské třídy a u celkové rekonstrukce Zeyerovy ulice za 8,5 respektive 18 milionů. Velký zásah se odehrává na čistírně odpadních vod, kde dochází k optimalizaci aeračního procesu za zhruba 25 milionů. Ten se ale občanů nijak nedotkne. Vše je závislé na výsledku projednání rozpočtu na rok 2018 v zastupitelstvu. Zastupitelé mohou mít jiný názor na priority.

Působíte také v Plzeňském kraji a na Vysočině. Chcete se rozvíjet ještě dál díky jistotě nové smlouvy?
To je zajímavá otázka. Nová smlouva nám samozřejmě umožňuje dívat se na budoucnost s větší perspektivou. Rozvoj nechceme směřovat do oblastí vzdálených od těch, kde dnes působíme. Mít veškerou činnost tady a jednu lokalitu na severu Čech je nesmysl. Rádi bychom území, kde dnes působíme, postupně zaokrouhlovali a hustěji obsazovali.

Radní Miroslav Joch vyjádřil obavy z toho, co by se stalo, kdyby vaši společnost někdo koupil, či prodal. Je tohle ošetřené?
Není, ale nikdo se nemusí bát. Kdyby nás někdo chtěl koupit, což bych nerad, protože jsem konzervativní, tak to bude dělat s cílem, aby tady dál pokračoval v činnosti. Smlouva je pro město desetiletá jistota.

Autor:
  • Nejčtenější

U Písku se málem srazily vlaky, všechny blízké přejezdy byly zablokované

U Vlastce na Písecku se v úterý odpoledne téměř srazily protijedoucí vlaky. Zastavily jen 52 metrů od sebe, nikdo nebyl...

Jihočeský borůvkový koláč mě fascinoval, říká cukrář Josef Maršálek

V prostorném obýváku dominují exotické rostliny. Akvárium patří pestrobarevným rybičkám. V ohradě pod televizí zimují...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Strážník shodil uniformu a z bahna vytáhl psa, pak ho omyli hadicí v myčce

Strážníci z Hluboké nad Vltavou se snažili odchytit dva psy, kteří se nebezpečně pohybovali po frekventované silnici....

Třináctiletá dívka nešla do školy, pak matce i policistům ujížděla na koni

Netradiční honičku zažili policisté v Českých Budějovicích, když pátrali po třináctileté dívce. Ráno nedorazila do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Změnil jsem se a jsem za to rád, říká Koller. V padesáti je z něho extrovert

Premium Vzpomínky, třeba na narvanou dortmundskou arénu a žlutočerný dres, má tak hluboko pod kůží, že se mu občas vracejí ve...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Třináctiletá dívka nešla do školy, pak matce i policistům ujížděla na koni

Netradiční honičku zažili policisté v Českých Budějovicích, když pátrali po třináctileté dívce. Ráno nedorazila do...

Další modré zóny Budějovice zatím nechystají, podporují sdílenou dopravu

Zatímco aut v jihočeských městech stále přibývá, počet parkovacích míst stejným tempem neroste. Hledání volné plochy...

Pohoří se má stát přírodní památkou, pomůže to ochraně vzácné přírody

Jeden z nejkrásnějších jihočeských koutů kolem zaniklé vsi Pohoří na Šumavě v Novohradských horách se má stát chráněnou...

Vědci objevili v pralese vzácný ohňovec, roste jen na pár místech v Evropě

Mykologové, pedologové, dendrochronologové a další specialisté vyráželi v letech 2021 a 2022 do jádra Boubínského...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROPROJEKTANT - I ABSOLVENTI (45-65.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 45 000 - 65 000 Kč

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...

Budu ukazovat nohy i výstřih. Nejsem jeptiška, reaguje na kritiku Burešová

Herečka a zpěvačka Eva Burešová (29) se stala terčem kritiky některých uživatelů Instagramu. Ti jí v negativních...

Evropští ministři stvrdili konec spalovacích motorů. S jednou výjimkou

Ministři pro energetiku členských států Evropské unie v úterý definitivně rozhodli o schválení normy, která omezí...