Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 28. ledna 2022 Otýlie

Krumlov po letech koupil za 210 milionů čističku od firem v konkurzu

  11:51
Český Krumlov získal za 210 milionů korun do majetku města čistírnu odpadních vod. Vlastnily ji firmy v konkurzu. Pro odběratele se zvýší vodné a stočné o zhruba 10 korun za kubík, nyní je ve městě cena 78,86 koruny.

Čistírna odpadních vod v Českém Krumlově má kapacitu, která by vystačila pro celé Brno. | foto: Václav Pancer, ČTK

Rozlehlá čistírna odpadních vod bude patřit městu Český Krumlov. Starosta města a insolvenční správce podepsali smlouvu o její koupi.

Radnice za čističku a obchvatný kanál, jímž tečou odpadní vody i z Větřní, zaplatí celkem 210 milionů korun. Nákup schválilo před prázdninami zastupitelstvo města.

O vlastnictví areálu i kanálu Krumlov usiloval několik let, protože společnosti, kterým patřily, jsou v současnosti v konkurzu. To byl pro město rizikový stav z hlediska budoucího bezproblémového zajištění odvádění a čištění odpadních vod i kvůli vývoji cen stočného pro místní obyvatele a podnikatele.

„Získání čistírny a obchvatného kanálu do majetku města bylo prakticky jedinou možností, jak trvale zajistit kontrolu majetkových a provozních vztahů, jež jsou pro naplnění potřeb města nezbytnou podmínkou,“ uvedl krumlovský starosta Dalibor Carda.

Smlouvu s insolvenčním správcem čistírny Lukášem Vlašaným podepsal předminulou středu. „Nyní si město ještě opětovně prověří stav čistírny odpadních vod a následně dojde ke společnému podpisu prohlášení, které bude podkladem pro banku pro uvolnění finančních prostředků,“ sdělil Vlašaný.

Na koupi čistírny a odpadního kanálu za 210 milionů korun si město vzalo úvěr. „Brzy dojde k převodu peněz na insolvenční správce tak, aby byla transakce vyrovnána finančně a dojde k předání čističky a zároveň obchvatného kanálu,“ vysvětlil minulý týden starosta Carda.

Problematikou čistírny, kterou postavily před čtyřiceti lety Jihočeské papírny Větřní kvůli stavbě Jaderné elektrárny Temelín, se zastupitelstvo intenzivně zabývalo poslední dva roky.

Nabídku z loňského roku odkoupit čistírnu za 180 milionů korun nakonec město v důsledku finančních ztrát po koronaviru snížilo na 160 milionů korun, nabídka 50 milionů za obchvatný kanál zůstala stejná.

Změnu majitele uvítal i starosta Větřní Antonín Krák. „Jsem rád, že čistírna a štola mají vlastníka, s nímž můžeme komunikovat napřímo. Pro nás je příjemnější mít partnera, kterého známe z jednání o řadě dalších společných záměrů,“ konstatoval.

Nákladnou transakci posoudila poradenská společnost Deloitte Legal, jejímž úkolem bylo zhodnotit výhodnost celého obchodu pro město a posoudit potenciální rizika. Výsledky studie upřednostnily koupi současné čističky namísto vybudování nové. To by trvalo řadu let, výrazně by to zkomplikovalo dopravu ve městě a obtížné by bylo i případné budoucí zvyšování kapacity.

„Koupí čistírny město nepřevezme žádné její dosavadní dluhy, současní zaměstnanci přejdou pod město, respektive pod společnost Čevak, která v současnosti provozuje městu vodovody a kanalizace,“ dodal Carda.

Čevak bude čistírnu i s kanálem spravovat do doby výběru vítěze vzešlého z připravovaného koncesního řízení na provozovatele vodovodů a kanalizací včetně ČOV a kanálu.

Podraží vodné a stočné

Současná čistírna splňuje předepsané požadavky na čistotu vypouštěných odpadních vod a z minulosti je ověřené, že si umí poradit i v případě, že by do ní nepřitékaly průmyslové odpadní vody ze závodu JIP Papírny Větřní.

Čistírna byla postavena s kapacitou, která by vystačila pro celé Brno. Její plná kapacita se nevyužívá a nebude využívat ani v budoucnu, proto nebude potřeba ji obnovovat v plném rozsahu.

„Má však díky tomu velkou rezervu pro zadržování přívalových přítoků a chrání tak životní prostředí. V areálu čistírny je také dostatečné množství volného území pro řešení nových legislativních požadavků na čištění odpadních vod,“ popsala mluvčí krumlovské radnice Petra Nestávalová.

Nutné investice do modernizace čističky a obchvatného kanálu se pohybují v řádu pěti až šesti milionů korun. Na jejich koupi si město vzalo úvěr, který plně pokryje příjmy z nájemného za pronájem čističky a kanálu. Nájemné navíc během patnácti let splácení úvěru vytvoří i peníze na obnovu čistírny.

Pro odběratele se zvýší vodné a stočné o zhruba 10 korun za kubík, nyní je v Krumlově cena 78,86 koruny. Po tomto zdražení se cena dostane na republikový průměr, který je 91,68 koruny za kubík.

V jižních Čechách je z okresních měst voda nejdražší v Táboře, a to 101,88 korun, nejlevnější v Jindřichově Hradci – 73,24 koruny za kubík.

Témata: Jihočeský kraj
  • Nejčtenější

Hledá se řidič, který zabil chodce a ujel. Rodina nabídla odměnu 100 tisíc

Policisté žádají o pomoc svědky, kteří by mohli přispět k objasnění tragické nehody z letošního 2. ledna. U obce...

Doslova samoobsluha. Ve Strakonicích lidé nakoupí i v noci a bez prodavačů

Přes den s obsluhou, v noci bez. S myšlenkou na obchod budoucnosti fungující 24 hodin sedm dní v týdnu přichází síť...

Gretzky se mě ptal: Máte doma kartáček a záchod? Pouzar nejen o legendě

Premium Vyhnul se vojně. Proslavil se v domácí soutěži, reprezentaci i NHL, kde se ho zvídavý spoluhráč Gretzky ptal: Máte doma...

Za zastřelení muže při zásahu policistu obžalovali, hrozí mu deset let

Policista, který v srpnu 2020 při zásahu v chatové oblasti na Jindřichohradecku zastřelil muže, je obžalovaný ze zabití...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena otevřela opuštěnou krabici od bot na zastávce, byla v ní krajta

Nečekaný obsah ukrývala krabice od bot, kterou někdo odložil na autobusové zastávce v Husově ulici ve Strakonicích....

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

  • Další z rubriky

Žena otevřela opuštěnou krabici od bot na zastávce, byla v ní krajta

Nečekaný obsah ukrývala krabice od bot, kterou někdo odložil na autobusové zastávce v Husově ulici ve Strakonicích....

Hra v mobilu přiblíží život ptáků na Vrbenských rybnících

Procházku k Vrbenským rybníkům na okraji Českých Budějovic si mohou výletníci zpestřit díky nové aplikaci. Ta je hravou...

Na Strakonicku hledají 44letého muže. Policie žádá o pomoc svědky

Lidé na Strakonicku hledají čtyřiačtyřicetiletého sidecarcrossaře Pavla Lišku, který ve středu záhadně zmizel. Mladý...

Města na jihu Čech chystají výstavbu skateparků i pumptracků

Jihočeské radnice v rozpočtech počítají s investicemi do sportovního vyžití pro děti a mládež. V Písku maminkám chybí...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Angelica: Mám ráda svoje prsa, i když ve 12 letech nebylo lehké se s nimi sžít

Burleska je vlastně teatrální striptýz, svlékání z krásných korzetových kostýmů. „Používáme spoustu peří, kostýmy jsou...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...