Středa 21. října 2020, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 21. října 2020 Brigita

Lidé brání historickou alej ve Velenicích, kterou chtělo město vykácet

  11:28
V masivní protest proti kácení stromů se změnila veřejná diskuse kolem revitalizace více než stoleté kaštanové aleje v Českých Velenicích na Jindřichohradecku, kterou naplánovala radnice příhraničního města.

Je to více než 500 metrů dlouhé stromořadí vzrostlých jírovců. Svou velikostí a umístěním nemá v jižních Čechách obdoby. Také svou historií. Vysadili ho ještě za Rakouska-Uherska a procházel se v něm třeba místní rodák, malíř a ilustrátor Adolf Born.

Podle projektu města se mají staré stromy plošně vykácet a místo nich zasadit nové, ovšem v menším počtu. Kolem záměru vznikla bouřlivá diskuse a v posledních dnech i petice. Dosud ji podepsalo více než 1200 lidí. Radnice proto projekt zastavila. Nově ho bude posuzovat zastupitelstvo města.

„Dáváme prostor názorům obyvatel. Petici jsme zatím nedostali, počítám, že se jí budeme zabývat koncem září,“ uvedl starosta Českých Velenic Jaromír Slíva.

Výsledkem by měl být podle starosty kompromis, protože město už má zpracovanou projektovou studii na revitalizaci celého prostoru, který slouží jako průjezd osou města na státní hranici s Rakouskem.

Vede Revoluční třídou kolem vlakového nádraží. Lemuje ji právě alej se vzrostlými jírovci a lipami, chlouba města. Několikrát byla vyhodnocena jako Alej Jihočeského kraje a její symbolika, list jírovce, je i součástí městského znaku.

Podle spoluautorky petice Ireny Šefčíkové ze spolku Domovina je sice chvályhodné, že radnice dává obyvatelům prostor k diskusi, ale ten se otevřel až na poslední chvíli. Revitalizace měla začít už letos.

„Radní nejdříve postrašili obyvatele dendrologickým posudkem, podle něhož je alej v tak havarijním stavu, že hrozí úrazy z padajících větví. Veřejnost se ale probudila, až když jsme dostali oponentní znalecký posudek, který říká něco jiného. Většina stromů může po ošetření růst dál,“ tvrdí Šefčíková.

Město plánuje obchodní centrum a bytové domy

Oponenti dokonce obviňují radnici ze záměru využít volné pozemky jinak a postupně je nechat zastavět nemovitostmi. To se naznačuje i ve studii zpracované projektovou pražskou firmou City Upgrade, jež ji zveřejnila na svých webových stránkách.

Podle ní se má alej po vykácení sice obnovit, ale už ne na tak velké ploše. Místo současných až pěti řad stromů podél ulice budou ve finále pouze dvě. Mezi nimi zpevněné chodníky a cyklostezka.

Výrazně se podle představ radnice změní lokalita, kde alej začíná, to je mezi křižovatkou se třídou Čsl. legií a vlakovým nádražím. Některé místní pozemky dostalo město od Českých drah a chce je využít k rozvoji. Teď tu stojí nevyužité nádražní budovy, vietnamská restaurace a domov mládeže.

Celé území, kde až do roku 2014 fungovaly železniční opravny, je vlastně nevyužitým brownfieldem. Výhledově tu má být obchodní centrum s parkovištěm, plánují se i bytové domy s komerčními prostorami v přízemí. Podle starosty Slívy leží tato část už mimo alej a město ji chce zvelebit pro občanskou vybavenost.

Někteří obyvatelé města a ochránci přírody uspořádali koncem minulého měsíce v aleji happening se sběrem podpisů a plakáty s nápisy jako Nechte nás žít, dobře vám sloužíme. Vycházejí z nových znaleckých posudků, podle nichž je až osmdesát procent stromů z celkových 340 ve střednědobé až dlouhodobé dobré kondici.

Dendrologové a zahradní architekti jako například Zdeněk Tesař nebo profesor Zdeněk Fránek proto doporučují ošetřit stromy a obnovovat alej postupně a na etapy.

Na rozdíl od prvního posudku zadaného radnicí doporučují tito odborníci ošetřit i celý park, to znamená nahradit dlažbu mlatovým povrchem, jako je to nově v třeboňském zámeckém parku, a provzdušňovat kořeny stromů. „Je škoda, že tato diskuse nepředcházela zadání projektu,“ poznamenal arborista David Hora.

Alej vznikla v letech 1910 až 1915, tedy ještě v době, kdy České Velenice tvořily jeden celek se sousedním rakouským Gmündem. Postupně se stala ikonou centra města.

Podle aktivistky Ireny Šefčíkové utrpěly v posledních letech některé stromy stavbou chodníku při silnici, kdy výkopy přerušily jejich kořeny, zámkovou dlažbou mezi nimi a také necitlivými vjezdy aut do parku.

Odborníci zároveň připomínají, že původní výsadba je hustá a dnes již mohutné stromy rostou příliš blízko sebe. Rozestupy nově vysazených stromů by měly být sedm až devět metrů.

Alej v Českých Velenicích

Alej v Českých Velenicích

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

  • Nejčtenější

Žloutenku z kantýny už má 41 lidí, mohla se rozšířit z bramborového salátu

Další případy se žloutenkou typu A musí řešit v jihočeských nemocnicích. Nemoc se začala šířit na přelomu září a října...

Mobilní dům, zámek, chalupa, vila i penzion jsou v Česku na prodej

V České republice se prodává velké množství zajímavých nemovitostí. Bydlet můžete v příjemné vile v Řevnicích,...

Pochybný chov lidé z Obory kritizovali roky, policie zvířata zabavila

Kriminalisté podezírají majitele statku na Prachaticku z chovu zvířat ve špatných podmínkách. Odvezli jich desítky....

Třinečtí hokejisté trénují v Polsku, další kluby za hranice pokukují

Hokejisté extraligového Třince začali po zákazu přípravy ve vnitřních prostorách trénovat v zahraničí, využili výhodné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rok od výbuchu v Lenoře. Tragédie, kterou místní nikdy nevymažou z paměti

Je to už rok, kdy v Lenoře na Prachaticku zdemoloval výbuch časně ráno bytový dům. Oheň těžce popálil dva muže, několik...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Rok od výbuchu v Lenoře. Tragédie, kterou místní nikdy nevymažou z paměti

Je to už rok, kdy v Lenoře na Prachaticku zdemoloval výbuch časně ráno bytový dům. Oheň těžce popálil dva muže, několik...

Vodní záchranáři na Lipně vyjížděli i k rybáři s amputovaným prstem

Vodní záchranáři na Lipenské přehradě mají za sebou turisticky rušné léto, a tak měli hodně práce. V době letních...

Amatérský botanik z Prachaticka se stará o vzácné hořečky, očísloval si je

Vždycky, když jde na louku, do ruky vezme malý sešit. Do něj si šedesátiletý Karel Mašek zaznamenává vše o květinách...

O budoucí drtičce a těžbě kamene u Ševětína rozhodnou místní v referendu

Petice může mít stále velkou sílu. Důkazem je Ševětín na Českobudějovicku a plánované rozšiřování těžby a následné...

Tvoje tvář má známý hlas bude bez Stárkové. Zkolabovala kvůli covidu-19

Show Tvoje tvář má známý hlas pokračuje už v sobotu večer sedmou epizodou. Jedna z účinkujících však v ní bude chybět....

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Chtěla jsem udělat něco zapovězeného, říká k pornu Tarra White

Má za sebou úspěšnou kariéru ve filmech pro dospělé, její vztahy s rodinou na Moravě však poznamenala. „Příbuzní se...

Vypadá jak matka třicátnice, co má ráda víno, kritizuje Billie Eilish bloger

Autor herních recenzí, Angličan Chris (29), zkritizoval zpěvačku Billie Eilish (18) kvůli jejímu vzhledu na momentce,...