Budějovice v číslech: málo místa pro seniory a svatby po třicítce

  9:14aktualizováno  9:14
Se svatbou nechvátám. Na druhou stranu mám ale stále větší šanci, že mi manželství vydrží. Kdyby o životě v Českých Budějovicích chtěl mluvit někdo z místních obyvatel, možná by zmínil něco podobného. Alespoň to vyplývá ze studie Českého statistického úřadu Město České Budějovice v číslech 2018.

Náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích během švestkových trhů. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Studie ve dvanácti kapitolách nabízí ucelený obraz krajského města z pohledu statistik. Změny ukazují čísla třeba v počtu obyvatel.

„V průběhu posledních let se počet postupně snižoval, přičemž v roce 2013 byl zaznamenán nejnižší počet obyvatel v novodobé historii (93 253, pozn. red.). V roce 2014 došlo k otočení trendu a obyvatel začalo přibývat s výjimkou roku 2016, a to jak vlivem přirozeného přírůstku, tak vlivem kladného salda migrace,“ vysvětluje Petra Dolejšová z Krajské správy Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Loni se nejvíc lidí z krajského města stěhovalo do Prahy, kterou následují obce v okolí, jako Včelná, Srubec, Staré Hodějovice nebo Litvínovice. Do Budějovic pak kromě Prahy přichází lidé nejčastěji z větších sídel kraje - Českého Krumlova, Hluboké nad Vltavou či Kaplice.

České Budějovice v číslech

Rok 2010 2017
Sňatky 478 479
Rozvody 304 227
Přistěhovalí 1 936 2 882
Vystěhovalí 2 259 2 471
Potraty 471 326
Živě narození 1 054 1 022
Zemřelí 870 1 042
Zdroj: ČSÚ, čísla k 31. 12. 2017

Přírůstek stěhování byl loni dokonce nejvyšší od roku 1992. Nejvíce pomohli obyvatelé kraje a cizinci.

Celkem 93 863 obyvatel a rozloha zhruba 55 kilometrů čtverečních znamená pro město druhou nejvyšší hustotu obyvatelstva po Praze.

Komu jihočeská metropole prospívá, jsou manželé. „Sňatečnost ve městě zůstává stále na přibližně stejné úrovni, ale příznivě se vyvíjela rozvodovost, která se v průběhu let snižuje,“ naznačuje Dolejšová a čísla její slova potvrzují.

Zatímco v roce 2010 se rozvedlo více než tři sta párů, loni jich bylo něco přes dvě stovky. Stejně jako ve zbytku republiky ale v Budějovicích lidé se svatbou otálí. Nevěstě bylo v průměru 33 let, a ženichovi dokonce 36.

Město stárne

Budějovice také výrazně stárnou. Průměrný věk 42,8 je o čtyři roky vyšší než před 17 lety. S tím příliš nejde ruku v ruce počet zařízení pro seniory. Míst v domovech pro seniory je v Budějovicích za devět let jen o třicet víc. Zvýšil se ale počet míst v domovech se zvláštním režimem, a to o zhruba dvě stovky. Jeden domov pro seniory právě chystají v nedalekém Lišově.

„Minimálně by to usnadnilo umisťování lidí a uvolnilo pořadníky ve všech domovech v okolí. Všechna zařízení jsou dnes plná. Roste počet seniorů v domácnostech, jejichž zdravotní stav se zhoršuje, a jejich rodiny nejsou schopné se o ně postarat,“ říká Martina Primaková, ředitelka Centra sociálních služeb Emausy v Dobré Vodě u Budějovic.

„Situace není optimální, co se týče počtu lůžek. Není problém je postavit, ale bývá obtížné je udržet z hlediska financování. Je to podstatné téma a budeme na něm intenzivně pracovat, abychom v budoucnu mohli poptávku uspokojit,“ přidává náměstek primátora Viktor Vojtko.

Zajímavé je, že se od roku 2000 snížil počet lůžek v budějovické nemocnici, a to o více než o 250. Za stejné období zároveň narostl počet operací o více než šest tisíc na 27 756.

„Důvodů pro klesající počet lůžek a zvyšující se počet hospitalizací či operací je více. Patří mezi ně zkracování doby hospitalizace, dřívější propouštění pacientů domů v návaznosti na zdravotní stav a modernější metody šetrnější k pacientům. To jsou například laparoskopické výkony, které umožňují rychlejší rekonvalescenci,“ vysvětluje mluvčí nemocnice Iva Nováková.

Kde naopak Budějovičtí místo snadno najdou, je trh práce. Uchazečů je tady nejméně od roku 2000. Své o tom vědí největší zaměstnavatelé s více než dvěma tisíci pracovníky, kam se řadí Jihočeská univerzita, Nemocnice České Budějovice a Robert Bosch. Poslední zmíněný dokonce na chvíli překonal čtyři tisíce, nyní jich má něco málo pod touto hodnotou.

Autor:

Nejčtenější

Každý den v roce šel na Kleť. V nemoci i vánici

Václav Bauer se loni stal rekordmanem ve výstupech na Kleť za rok.

Denně stoupal na Kleť, jednou i čtrnáctkrát. Václav Bauer se zapsal do historie nadšenců, kteří zdolávají nejvyšší...

Schody mě popravily, přiznal Štybar. V zatáčkách občas nadával

Zdeněk Štybar dojel na mistrovství republiky na čtvrtém místě.

Útok na osmý titul mu nevyšel. Zdeněk Štybar skončil na domácím šampionátu v cyklokrosu mezi poraženými a s obličejem...

Lékařka vypila v noci půl litru vodky a druhý den řídila. Narazila do stromu

Tragická dopravní nehoda mezi obcemi Velíková a Hrobice na Zlínsku.

V noci vypila půl litru vodky a druhý den po poledni usedla za volant, ale do cíle nedojela. Jindřichohradečtí...

Řidič po nehodě upadl do bezvědomí. Záchranáře přivolal systém v autě

Škoda na havarovaném vozidle byla vyčíslena na 700 tisíc korun.

V úterý ráno vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému k nehodě u Hořic na Šumavě na Českokrumlovsku....

Týraný labrador Marley, kterého mladík málem umlátil, má nový domov

Čtrnáctiměsíční labrador Marley už se z brutálních útoků předchozího majitele...

Čtrnáctiměsíční štěně Marley, se kterým předchozí majitel z Prachatic surově zacházel a dostal u soudu podmíněný trest,...

Další z rubriky

Nový asfalt v Budějovické v Táboře vydržel jen měsíc. Prasklo staré potrubí

Je to přesně měsíc, co byla zprovozněna část opravené Budějovické ulice. Nyní...

Rušnou Budějovickou ulici v Táboře čeká letos další uzavírka. Práce na druhé etapě zaberou minimálně půl roku a budou...

Lékařka vypila v noci půl litru vodky a druhý den řídila. Narazila do stromu

Tragická dopravní nehoda mezi obcemi Velíková a Hrobice na Zlínsku.

V noci vypila půl litru vodky a druhý den po poledni usedla za volant, ale do cíle nedojela. Jindřichohradečtí...

VIDEO: Na sjezdovce z Discopříběhu se po deseti letech zase lyžuje

V Písku po 10 letech zprovoznili městskou sjezdovku Hradišťský vrch.

Upravený a zpřístupněný svah Hradišťského vrchu v Písku už na konci minulého týdne sjeli první lyžaři. Je širší a má...

Najdete na iDNES.cz