Studie ve dvanácti kapitolách nabízí ucelený obraz krajského města z pohledu statistik. Změny ukazují čísla třeba v počtu obyvatel.
„V průběhu posledních let se počet postupně snižoval, přičemž v roce 2013 byl zaznamenán nejnižší počet obyvatel v novodobé historii (93 253, pozn. red.). V roce 2014 došlo k otočení trendu a obyvatel začalo přibývat s výjimkou roku 2016, a to jak vlivem přirozeného přírůstku, tak vlivem kladného salda migrace,“ vysvětluje Petra Dolejšová z Krajské správy Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Loni se nejvíc lidí z krajského města stěhovalo do Prahy, kterou následují obce v okolí, jako Včelná, Srubec, Staré Hodějovice nebo Litvínovice. Do Budějovic pak kromě Prahy přichází lidé nejčastěji z větších sídel kraje - Českého Krumlova, Hluboké nad Vltavou či Kaplice.
České Budějovice v číslechRok 2010 2017 |
Přírůstek stěhování byl loni dokonce nejvyšší od roku 1992. Nejvíce pomohli obyvatelé kraje a cizinci.
Celkem 93 863 obyvatel a rozloha zhruba 55 kilometrů čtverečních znamená pro město druhou nejvyšší hustotu obyvatelstva po Praze.
Komu jihočeská metropole prospívá, jsou manželé. „Sňatečnost ve městě zůstává stále na přibližně stejné úrovni, ale příznivě se vyvíjela rozvodovost, která se v průběhu let snižuje,“ naznačuje Dolejšová a čísla její slova potvrzují.
Zatímco v roce 2010 se rozvedlo více než tři sta párů, loni jich bylo něco přes dvě stovky. Stejně jako ve zbytku republiky ale v Budějovicích lidé se svatbou otálí. Nevěstě bylo v průměru 33 let, a ženichovi dokonce 36.
Město stárne
Budějovice také výrazně stárnou. Průměrný věk 42,8 je o čtyři roky vyšší než před 17 lety. S tím příliš nejde ruku v ruce počet zařízení pro seniory. Míst v domovech pro seniory je v Budějovicích za devět let jen o třicet víc. Zvýšil se ale počet míst v domovech se zvláštním režimem, a to o zhruba dvě stovky. Jeden domov pro seniory právě chystají v nedalekém Lišově.
„Minimálně by to usnadnilo umisťování lidí a uvolnilo pořadníky ve všech domovech v okolí. Všechna zařízení jsou dnes plná. Roste počet seniorů v domácnostech, jejichž zdravotní stav se zhoršuje, a jejich rodiny nejsou schopné se o ně postarat,“ říká Martina Primaková, ředitelka Centra sociálních služeb Emausy v Dobré Vodě u Budějovic.
„Situace není optimální, co se týče počtu lůžek. Není problém je postavit, ale bývá obtížné je udržet z hlediska financování. Je to podstatné téma a budeme na něm intenzivně pracovat, abychom v budoucnu mohli poptávku uspokojit,“ přidává náměstek primátora Viktor Vojtko.
Zajímavé je, že se od roku 2000 snížil počet lůžek v budějovické nemocnici, a to o více než o 250. Za stejné období zároveň narostl počet operací o více než šest tisíc na 27 756.
„Důvodů pro klesající počet lůžek a zvyšující se počet hospitalizací či operací je více. Patří mezi ně zkracování doby hospitalizace, dřívější propouštění pacientů domů v návaznosti na zdravotní stav a modernější metody šetrnější k pacientům. To jsou například laparoskopické výkony, které umožňují rychlejší rekonvalescenci,“ vysvětluje mluvčí nemocnice Iva Nováková.
Kde naopak Budějovičtí místo snadno najdou, je trh práce. Uchazečů je tady nejméně od roku 2000. Své o tom vědí největší zaměstnavatelé s více než dvěma tisíci pracovníky, kam se řadí Jihočeská univerzita, Nemocnice České Budějovice a Robert Bosch. Poslední zmíněný dokonce na chvíli překonal čtyři tisíce, nyní jich má něco málo pod touto hodnotou.
18. prosince 2018 |