Slavie opět ožívá díky klubu Tempo. Stojí za ním také (zleva) Daniel Anděra,...

Slavie opět ožívá díky klubu Tempo. Stojí za ním také (zleva) Daniel Anděra, Adéla Kolářová a Miroslav Duník. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Nadšenci vytvořili klub na 120 dní, pak musí kulturní dům opustit

  • 1
Provozovatelé kulturních akcí většinou zařizují podniky a doufají, že budou úspěšně fungovat léta. V nově otevřeném českobudějovickém klubu Tempo je to jinak. Do konce roku se v něm budou lidé scházet a bavit na koncertech kapel a muzikantů, ale pak zavře.

V kulturním domě Slavie totiž plánuje radnice velkou rekonstrukci. Na poslední měsíce ale zájemcům pronajala prostory. Noví nájemníci dali Tempu příhodný podtitul – Hudební klub na 120 dní. Poprvé otevřeli 28. srpna a od té doby už zvali na několik akcí.

Vymalovali, přestavěli backstage a zmenšili bar

Zahrála třeba stálice české rapové scény Prago Union. „Koncerty se nám zatím slušně plní. Rozdávali jsme letáčky ve městě a otevření propagovali, dorazilo tak hodně pro nás neznámých lidí,“ těší Adélu Kolářovou, která má na starost především dramaturgii.

Ve výběrovém řízení uspěli provozovatelé v květnu, měli tak jen krátkou dobu na poskládání programu a úpravy interiéru. Harmonogram a nasmlouvané interprety měli na začátku srpna, pak museli rekonstruovat. Holý vnitřek sice připomínal klub, stejně však museli odvést spoustu práce. Kompletně vymalovali, přestavěli backstage, položili pódium a nosili zvukovou a světelnou techniku. Také zkrátili bar, dovnitř se tak vejde více lidí.

Ve Slavii dlouho fungoval Café Klub Slavie. Na druhé straně domu, tam, kde je teď Tempo, byli fanoušci zvyklí na Highway 61, později River Music Club. Nyní bylo místo přes dva roky bez využití.

Zahrají Tata Bojs, 7krát3 či Emma Smetana

„Šli jsme do toho s tím, že v Budějovicích chybí podobný prostor, který by se otvíral větším kapelám. Lidé v týmu se v hudebním průmyslu pohybují delší dobu, mají kontakty a umí přilákat zajímavé interprety,“ vysvětluje Miroslav Duník, další z provozovatelů. Tým doplňuje dramaturg Daniel Anděra a Daniel Jirotka, který zprovoznění klubu inicioval ze všech nejvíce.

Když společně začali domlouvat hudební hosty, museli spíše vybírat, kdo zbyl. Většina zrušených koncertů z jara se přesunula na podzim, více interpretů tak již nemělo prostor dorazit i do Tempa.

Přesto se organizátorům podařilo nasmlouvat zajímavá jména tuzemské scény. Patří mezi ně Tata Bojs nebo Emma Smetana a Jordan Haj. První vystoupení před domácím publikem s živou kapelou si odbude Štěpán Hebík alias 7krát3.

„Já jsem ráda především za skupiny WWW, Kalle a Manon Meurt. Přichystali multižánrový výběr,“ zve Kolářová. Prostor poskytnou i divadlu nebo filmovému festivalu Jeden svět. Jako vrchol nájemníci plánují silvestrovskou akci. Pokud však nebudou muset Slavii opustit, rádi v ní budou pokračovat.

„Teď počítáme s tím, že Tempo bude naše do konce roku. Ale pokud rekonstrukce nezačne a klub bude dále volný, určitě nebudeme chtít končit,“ uzavírá Daniel Anděra.