Čtvrtek 9. dubna 2020, svátek má Dušan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. dubna 2020 Dušan

Asfaltárna v Budějovicích je opět ve hře, investor našel skulinu

  10:57aktualizováno  10:57
Město České Budějovice se dostalo do sporu s Jihočeským krajem kvůli stavbě obalovny živičných směsí v Okružní ulici. Okolní obyvatelé se bojí prachu a hluku.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Má to být moderní velkokapacitní obalovna živičných směsí, která bude dodávat materiál na stavbu jihočeské dálnice D3. Pro provozovatele a investora firmu Hochtief CZ byznys, pro českobudějovickou radnici nepřípustné zhoršení prostředí ve městě.

Asfaltárna má stát poblíž křižovatky Okružní a Rudolfovské ulice. Jen kousek od bydlení v lokalitě Světlická a na dohled od Nového Vráta. Mimo jiné na okraji významného krajinného prvku – rybníků Bor, Kamenný a Pilmannův – a plánované cyklostezky.

Ještě v lednu to vypadalo, že odpor místních obyvatel a komunálních politiků projekt zastaví. Stavební úřad odmítl po námitkách udělit ke stavbě územní rozhodnutí.

Záměr není podle jeho vyjádření v souladu s územním plánem a navíc představuje riziko zvýšení imisí ze spalovacích motorů a prachu.

Proti závěrům stavebního úřadu se letos postavil kraj a vrátil řízení na začátek. Prakticky podpořil investora, když uznal jeho odvolání. Hochtief má tedy reálnou naději, že asfaltárnu nakonec prosadí.

Námitky českobudějovických radních přesto i teď zůstávají stejné. „Podobné provozy by neměly stát v intravilánu obce. Předpokládáme, že Okružní silnice se stane po rekonstrukci významnou spojnicí od severní spojky až k dálnici. Další nárůst nákladní dopravy by na ní nebyl dobrý,“ míní náměstek českobudějovického primátora pro dopravu a územní rozvoj Viktor Lavička (ANO).

Stejný názor má i náměstek primátora pro životní prostředí Ivo Moravec (OPB). A nakonec proti jsou i obyvatelé Nového Vráta, blízké obce a některé menší podniky v okolí. Poukazují na to, že nákladní vozy s asfaltem i se surovinami na výrobu směsí zavalí Okružní i Rudolfovskou silnici.

„Vyjadřovali jsme se i k další obalovně, která měla stát také nedaleko. Trpíme už teď silnou dopravou a imisemi, které podle měření překračují povolené limity. Můj názor je, že nové provozy by neměly už tak špatné životní prostředí ještě víc zhoršovat,“ říká Karel Turek z místního spolku T. G. M.

Zatím však vše nasvědčuje tomu, že investor našel skulinu, jak projekt prosadit. Odvolává se na platný územní plán města z roku 2000. Záměr stavby přitom zveřejnil už před sedmi lety.

Dálnice má přednost

Podle stanoviska odboru regionálního rozvoje, územního plánování a stavebního úřadu krajského úřadu je obalovna v souladu s územním plánem města, který zde povoluje stavby s charakterem smíšeným. To znamená bydlení i menší průmyslové provozovny a služby.

Právě o tento dvacet let starý územní plán se opírá i Hochtief. Vznikal v době, kdy celá lokalita vypadala jako budoucí průmyslová zóna a kde fungovala kromě slévárny také městská výtopna a ubytovna a kanceláře společnosti Hochtief.

Dnes se prostředí změnilo. Slévárna zanikla, vedle ní funguje obalovna firmy Skanska a od západu se tlačí výstavba obytných domů. Okružní ulice se stane podle radních jednou z nejdůležitějších silnic ve městě. Podél ní si připravují pozice stavitelé obchodních a logistických center.

Zmatek do lokality však přinesl loni krajem zrušený aktualizovaný územní plán města, který měnil využití některých pozemků. Vrátil tak město prakticky do roku 2000. V současnosti se připravuje vypracování nového územního plánu.

Denně až tisíc tun materiálu

Jihočeský kraj k tomu ještě připomíná, že záměr stavby obalovny je v souladu s jeho zásadami rozvoje a námitky proti němu nevznesly ani takové instituce jako Česká inspekce životního prostředí, hygienická stanice nebo odbor životního prostředí magistrátu.

„Chyby stavebního úřadu při vymezení makrobloku jdou napravit jen změnou územního plánu města. Doporučujeme stavebnímu úřadu oslovit znalce,“ stojí v rozhodnutí krajského odboru podepsaném jeho vedoucím Lubošem Průchou.

Ačkoliv někteří radní Českých Budějovic už mají na obalovnu jasný názor, prostor pro hodnocení si zatím nechává první náměstek primátora Juraj Thoma (HOPB).

„Zatím jsem stanovisko krajského úřadu neprostudoval. Až k nám dorazí nová žádost o územní rozhodnutí, určitě se k ní jako rada vyjádříme,“ říká Thoma.

Vedení firmy Hochtief se už dříve pro MF DNES vyjádřilo, že si za záměrem stojí. Dotčené lokality nejsou podle něj obytnými zónami, jak se snaží argumentovat odpůrci stavby, která má strategický význam pro dálnici.

Obalovna živičných směsí má podle dokumentů, které má redakce k dispozici, produkovat v osmi až dvanáctihodinových směnách denně až tisíc tun materiálu pro stavbu dálnice. S roční kapacitou 153 tisíc tun.

Suroviny na výrobu budou vozit nákladní auta po Okružní silnici od Borku a odvážet produkt k Rudolfovské silnici. To představuje frekvenci kolem sta náklaďáků denně.

Podle znaleckých posudků předložených investorem se provozem zvýší škodliviny v ovzduší pouze o jedno procento. Přibližně o dva až tři decibely naroste v místě hluk. Nejvíce kolem současných ubytoven. Součást obalovny, míchací věž, bude vysoká 24 metrů. Obalovna je dočasná stavba s předpokládanou dobou trvání šesti let.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

  • Nejčtenější

Pacientky zatajily kontakt s nakaženými, tvrdí vedení nemocnice

Prachatická nemocnice měla v karanténě kvůli podezření na nákazu koronavirem pět lékařů a 32 sester z jednotky...

Při konfliktu se strážníky v Budějovicích zemřel muž

Tragická událost se stala ve středu kolem sedmé hodiny večerní v Českých Budějovicích. Ve čtvrti Rožnov na Lidické...

Silnější Motor. Do Budějovic míří Čiliak, bude brankářskou jedničkou

Klíčová otázka při sestavování českobudějovického kádru pro extraligu zdá se být vyřešená. Zákulisní informace...

Vzrostlé duby u Hrdějovic někdo pokácel bez povolení

Čtveřici až stoletých dubů stojící u silnice mezi Úsilným a Hrdějovicemi na českobudějovicku někdo před týdnem bez...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidič nadýchal 2,5 promile, pivo popíjel i při policejní kontrole

Policejní hlídku v Táboře překvapilo chování řidiče, kterého zastavila v pondělí večer v ulici kpt. Jaroše. Zatímco...

Premium

Klienti versus cestovní kanceláře: jak nepřijít o peníze za zájezd

Cestovní kanceláře jsou zahlceny žádostmi klientů o zrušení zájezdů. Sociální sítě se plní příspěvky nespokojených...

Premium

Ufňukaná generace. Mladí v pandemické panice možná konečně dospějí

Vše zlé může být k něčemu dobré. Dokonce i koronavirus. Magazín Víkend DNES se domnívá, že mladí lidé v pandemické...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

  • Další z rubriky

Pošta zavírá na jihu Čech část poboček, výdejny kurýrních služeb fungují

Kamenné prodejny jsou z velké části zavřené, lidé však nakupovat nepřestali. Někteří online prodejci hlásí zájem o...

Při konfliktu se strážníky v Budějovicích zemřel muž

Tragická událost se stala ve středu kolem sedmé hodiny večerní v Českých Budějovicích. Ve čtvrti Rožnov na Lidické...

Jihočeské nemocnice byly na šíření viru skvěle připravené, říká hygienička

Jih Čech má mezi regiony nejméně obyvatel s nemocí covid-19. Podle krajské hygieničky lidé mohou v těchto dnech vyrazit...

Jihočeské radnice chtějí podnikatelům kvůli koronaviru odpouštět nájmy

Celá řada měst na jihu Čech se rozhodla podpořit podnikatele a OSVČ. V Českých Budějovicích nebo v Táboře si nyní mohou...

Testujeme 75 mlék Hami. Přihlaste se o ně!
Testujeme 75 mlék Hami. Přihlaste se o ně!

Kojení je tou nejlepší variantou pro všechna miminka, ale může se stát, že z nějakého důvodu musíte přejít na umělou stravu. Výběr je velmi široký, a tak jsme pro vás nachystali testování se značkou Hami.

Schillerová: Podpora OSVČ bude plošná, podmínka poklesu příjmů zmizí

Ministryně financí Alena Schillerová chystá po tlaku ze strany živnostníků výrazné zmírnění podmínek pro přiznání...

Bruce Willis je v karanténě s exmanželkou Demi Moore. Dceři oholil hlavu

Bruce Willis (65) a Demi Moore (57) se rozvedli před dvaceti lety. Vycházejí spolu ovšem tak dobře, že tráví karanténu...

Díky koronaviru v pornu vydělávám velké peníze, říká bývalá Disney hvězda

Po neúspěchu v Hollywoodu přesedlala Maitland Wardová (42) na kariéru v pornoprůmyslu, kde se jí velmi daří. Herečka se...

Obchody zůstanou na pomlázku zavřené. Řetězce nevyužily stavu nouze

O Velikonočním pondělí zůstanou supermarkety zavřené a budou se tak držet zákona, který platí v běžných dobách. V...

Páté zvláštní poselství za 68 let vlády. Alžběta II. promluvila o koronaviru

Britská královna Alžběta II. (93) v neděli promluvila k veřejnosti. V předtočené nahrávce zdůraznila nutnost sebekázně...