Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 1. července 2022 Jaroslava

Asfaltárna v Budějovicích je opět ve hře, investor našel skulinu

  10:57
Město České Budějovice se dostalo do sporu s Jihočeským krajem kvůli stavbě obalovny živičných směsí v Okružní ulici. Okolní obyvatelé se bojí prachu a hluku.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Má to být moderní velkokapacitní obalovna živičných směsí, která bude dodávat materiál na stavbu jihočeské dálnice D3. Pro provozovatele a investora firmu Hochtief CZ byznys, pro českobudějovickou radnici nepřípustné zhoršení prostředí ve městě.

Asfaltárna má stát poblíž křižovatky Okružní a Rudolfovské ulice. Jen kousek od bydlení v lokalitě Světlická a na dohled od Nového Vráta. Mimo jiné na okraji významného krajinného prvku – rybníků Bor, Kamenný a Pilmannův – a plánované cyklostezky.

Ještě v lednu to vypadalo, že odpor místních obyvatel a komunálních politiků projekt zastaví. Stavební úřad odmítl po námitkách udělit ke stavbě územní rozhodnutí.

Záměr není podle jeho vyjádření v souladu s územním plánem a navíc představuje riziko zvýšení imisí ze spalovacích motorů a prachu.

Proti závěrům stavebního úřadu se letos postavil kraj a vrátil řízení na začátek. Prakticky podpořil investora, když uznal jeho odvolání. Hochtief má tedy reálnou naději, že asfaltárnu nakonec prosadí.

Námitky českobudějovických radních přesto i teď zůstávají stejné. „Podobné provozy by neměly stát v intravilánu obce. Předpokládáme, že Okružní silnice se stane po rekonstrukci významnou spojnicí od severní spojky až k dálnici. Další nárůst nákladní dopravy by na ní nebyl dobrý,“ míní náměstek českobudějovického primátora pro dopravu a územní rozvoj Viktor Lavička (ANO).

Stejný názor má i náměstek primátora pro životní prostředí Ivo Moravec (OPB). A nakonec proti jsou i obyvatelé Nového Vráta, blízké obce a některé menší podniky v okolí. Poukazují na to, že nákladní vozy s asfaltem i se surovinami na výrobu směsí zavalí Okružní i Rudolfovskou silnici.

„Vyjadřovali jsme se i k další obalovně, která měla stát také nedaleko. Trpíme už teď silnou dopravou a imisemi, které podle měření překračují povolené limity. Můj názor je, že nové provozy by neměly už tak špatné životní prostředí ještě víc zhoršovat,“ říká Karel Turek z místního spolku T. G. M.

Zatím však vše nasvědčuje tomu, že investor našel skulinu, jak projekt prosadit. Odvolává se na platný územní plán města z roku 2000. Záměr stavby přitom zveřejnil už před sedmi lety.

Dálnice má přednost

Podle stanoviska odboru regionálního rozvoje, územního plánování a stavebního úřadu krajského úřadu je obalovna v souladu s územním plánem města, který zde povoluje stavby s charakterem smíšeným. To znamená bydlení i menší průmyslové provozovny a služby.

Právě o tento dvacet let starý územní plán se opírá i Hochtief. Vznikal v době, kdy celá lokalita vypadala jako budoucí průmyslová zóna a kde fungovala kromě slévárny také městská výtopna a ubytovna a kanceláře společnosti Hochtief.

Dnes se prostředí změnilo. Slévárna zanikla, vedle ní funguje obalovna firmy Skanska a od západu se tlačí výstavba obytných domů. Okružní ulice se stane podle radních jednou z nejdůležitějších silnic ve městě. Podél ní si připravují pozice stavitelé obchodních a logistických center.

Zmatek do lokality však přinesl loni krajem zrušený aktualizovaný územní plán města, který měnil využití některých pozemků. Vrátil tak město prakticky do roku 2000. V současnosti se připravuje vypracování nového územního plánu.

Denně až tisíc tun materiálu

Jihočeský kraj k tomu ještě připomíná, že záměr stavby obalovny je v souladu s jeho zásadami rozvoje a námitky proti němu nevznesly ani takové instituce jako Česká inspekce životního prostředí, hygienická stanice nebo odbor životního prostředí magistrátu.

„Chyby stavebního úřadu při vymezení makrobloku jdou napravit jen změnou územního plánu města. Doporučujeme stavebnímu úřadu oslovit znalce,“ stojí v rozhodnutí krajského odboru podepsaném jeho vedoucím Lubošem Průchou.

Ačkoliv někteří radní Českých Budějovic už mají na obalovnu jasný názor, prostor pro hodnocení si zatím nechává první náměstek primátora Juraj Thoma (HOPB).

„Zatím jsem stanovisko krajského úřadu neprostudoval. Až k nám dorazí nová žádost o územní rozhodnutí, určitě se k ní jako rada vyjádříme,“ říká Thoma.

Vedení firmy Hochtief se už dříve pro MF DNES vyjádřilo, že si za záměrem stojí. Dotčené lokality nejsou podle něj obytnými zónami, jak se snaží argumentovat odpůrci stavby, která má strategický význam pro dálnici.

Obalovna živičných směsí má podle dokumentů, které má redakce k dispozici, produkovat v osmi až dvanáctihodinových směnách denně až tisíc tun materiálu pro stavbu dálnice. S roční kapacitou 153 tisíc tun.

Suroviny na výrobu budou vozit nákladní auta po Okružní silnici od Borku a odvážet produkt k Rudolfovské silnici. To představuje frekvenci kolem sta náklaďáků denně.

Podle znaleckých posudků předložených investorem se provozem zvýší škodliviny v ovzduší pouze o jedno procento. Přibližně o dva až tři decibely naroste v místě hluk. Nejvíce kolem současných ubytoven. Součást obalovny, míchací věž, bude vysoká 24 metrů. Obalovna je dočasná stavba s předpokládanou dobou trvání šesti let.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

  • Nejčtenější

Kroupy ničily auta i domy, zastavily vlaky. Jih Čech zasáhla lokální povodeň

Silné bouřky zasáhly Česko. Týn nad Vltavou postihla blesková povodeň. Řeka Blanice na jihu Čech dosáhla druhého...

Takový déšť jsem nikdy nezažil, voda se valila do domu všude, popisuje reportér

Z čistého nebe začaly padat kroupy o velikosti pingpongových míčků. Pak přišel liják, který se spustil okolo deváté...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cyklisté napadli na Šumavě řidiče kamionu, který vezl kůrovcové dřevo

Dva cyklisté tento týden na Šumavě brutálně napadli řidiče kamionu, který z lesa odvážel dříví. Vadilo jim, že se...

187,5 milimetru srážek. U Strakonic se z nebe vylilo jako jindy za čtyři měsíce

V Katovicích na Strakonicku napršelo při pondělní večerní bouřce 187,5 milimetru srážek, což odpovídá běžnému úhrnu za...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hladiny po nočních bouřkách začínají klesat, hasiči evidují stovky výjezdů

Po nočních bouřkách a intenzivním dešti platil ráno povodňový stupeň asi na desítce míst ve středních a jižních...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

  • Další z rubriky

Blesková povodeň v Týně vytrhala dlažbu z náměstí, opravy budou drahé

Blesková povodeň v Týně nad Vltavou na Českobudějovicku vyplavila několik domů a vytrhala dlažbu na náměstí a v...

Řidičům zavřou zkratku přes centrum Budějovic, má to omezit tranzitní dopravu

Řidiči, zapamatujte si dvě data - 1. července se v Českých Budějovicích mění parkovací systém, 8. července se upraví...

Vypálil elektriku, vyrval vše kovové. Kulový blesk poničil dům na Táborsku

Premium Manželé Škaloudovi si šestnáct let opravovali domek v obci na Táborsku. Před měsícem do něj vlétl kulový blesk a...

Lupiče z trafiky dodali policisté do vězení, kde už měl sedět

Ačkoliv měl šestatřicetiletý muž sedět ve vězení, spáchal na jihu Čech několik dalších trestních činů. S pistolí v ruce...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Herečka Eva Josefíková se o víkendu tajně vdala

Herečka Eva Josefíková (32) se na Instagramu pochlubila šťastnou novinkou. Během romantického obřadu řekla své ano...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...