Sobota 24. září 2022, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. září 2022 Jaromír

Pustí se Budějovice do sporu o lukrativní pozemky? Rozhodnou zastupitelé

  8:24
Rozsáhlé území podél silnice mezi Českými Budějovicemi a Novým Roudným má údajně hodnotu až stovek milionů korun. Jeho vlastnictví však ovlivňuje složitý historický vývoj a před zástupci města je teď otázka, na kterou musí odpovědět při dnešním hlasování: Pustí se radnice do sporu o lukrativní pozemky?

Pozemky se nacházejí podél silnice mezi Českými Budějovicemi a Novým Roudným. | foto: Petr Lundák, MF DNES

„Zastupitelé věc vezmou na vědomí a zároveň mohou uložit radě, aby podala určovací žalobu,“ upozorňuje před jednáním náměstek primátora Tomáš Bouzek (TOP 09), který věc za město řeší.

Ten také popsal nové posouzení, které si vedení radnice nechalo zpracovat od svého právního oddělení. Materiál se věnuje historickému vývoji z 20. století a především pak událostem spojeným s restitucemi v 90. letech.

Podle Bouzka je důležitý hlavně zákon České národní rady o přechodu některých věcí z majetku České republiky do vlastnictví obcí. Cílem bylo restituovat majetek, o který jeho vlastníci přišli kvůli minulému režimu, v tomto případě měl přejít ze státu na obce.

„Na začátku 90. let zákonodárce předpokládal, že si obce budou schopné připsat daný majetek za jeden rok. Ukázalo se, že to není reálné, a tak došlo k novelizaci. Ta říká, že pokud obce nezapíšou majetek, na který mají podle zákona právo do 31. března 2013, tak to právo přechází na stát,“ vysvětluje Bouzek.

Dva odlišné posudky

To přináší nový pohled na celou kauzu, která se vleče již několik let. Na začátku letošního dubna MF DNES informovala o dvou odlišných posudcích.

První, jehož autorem je Marek Starý z katedry právních dějin Právnické fakulty Univerzity Karlovy, se odvolává na dohodu mezi městem a místním farářem ze 16. století a mimo jiné tvrdí, že nemá charakter kupní smlouvy, a tak má radnice na území právo.

Pak vznikla studie trojice odborníků z Fakulty právnické na Západočeské univerzitě v Plzni. Ti popisují, že na základě historického vývoje město nemá příliš velkou šanci na úspěch. Autoři mimo jiné tvrdí, že není možné uplatnit ani právo zpětné koupě, jelikož ho nelze opřít o žádný tehdejší ani stávající právní předpis.

Líčí několik argumentů a odvolávají se mimo jiné na právní a historické události z 20. století. Připomínají také rozhodnutí krajského a Vrchního soudu. Posudky jsou k nahlédnutí na webu Pirátů, kteří letos téma znovu otevřeli.

Lokalitě se říká Děkanská pole. Původní dvůr město koupilo v polovině 16. století od soukromého majitele. Poté se hospodaření na této ploše ujal místní farář a po složitém vývoji získala pole v roce 2018 římskokatolická církev od státu, o čemž rozhodl soud.

Jaké jsou šance na úspěch?

Podle Bouzka není možné rozhodnutí stavět na smlouvě z 16. století a nevnímat 400 let dlouhý vývoj událostí. „Restituční předpisy nikdy nevrací všechna práva, ale vyjmenují a určí nový stav, aby se spravily nejhorší křivdy,“ nastiňuje náměstek a původní profesí advokát.

„I kdyby se na základě té dohody z 16. století prokázalo, že majetek není církve, tak mělo město uplatnit své právo do března 2013. To se nestalo, a tak by mělo být území církve, vše tomu nasvědčuje. Méně pravděpodobné podle mě je, že to připadne státu,“ hodnotí Bouzek.

Zatím se zdá, že ve vedení radnice převládá názor nedomáhat se majetku kvůli slabé vidině na úspěch. „Rozhodnou zastupitelé. Studoval jsem to a podle mě to smysl nemá kvůli tomu, že by majetek připadl státu,“ reagoval náměstek primátora Juraj Thoma (Občané pro Budějovice).

Téma otevřeli na jednání zastupitelů opoziční Piráti, za které se mu věnuje Josef Špak. Ti i nadále trvají na tom, že by o věci měl rozhodnout soud.

„Vlastnictví je nepromlčitelné. Lze důvodně pochybovat o tom, komu vlastnické právo náleží. Zastupitelé by měli schválit návrh na podání žaloby. Tím umožníme, aby se touto otázkou mohl zabývat nezávislý soud a definitivně ji rozhodnout. Preferoval bych smírné řešení, ale zatím k němu není vůle,“ oznámil Špak před jednáním.

Piráti k věci připravili podrobnou dokumentaci a zveřejnili ji na svých webových stránkách. „Biskupství českobudějovické nemá žádnou pochybnost, že pozemky byly v historickém vlastnictví církevní právnické osoby a byly navrácené v souladu s restitučním zákonem,“ uvedl již v dubnu mluvčí biskupství Petr Samec.

Na celou problematiku upozornil realitní makléř a restituent František Hakl, který podle serveru Seznam Zprávy objevil k celé věci historické listiny.

Spor se týká pozemků v okolí Plavské ulice mezi Českými Budějovicemi a Novým Roudným.

Spor se týká pozemků v okolí Plavské ulice mezi Českými Budějovicemi a Novým Roudným.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autor:

Komunální a senátní volby 2022

se konají 23. a 24. září. Ve stejném termínu proběhne i první kolo voleb do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Jihočeském kraji se volí v obvodech Tábor a Český Krumlov.

Seznamy kandidátů: Č. Budějovice, Tábor, Český Krumlov, Jindřichův Hradec, Písek, Strakonice, Prachatice, Vimperk, Bechyně, ostatní

  • Nejčtenější

Zaskočení favorité. Oba finalisté na úvod prohráli, Pardubice přemohly Kladno

Jubilejní 30. ročník hokejové extraligy se rozjíždí naplno. Šestizápasový páteční program otevřel obhájce tří titulů z...

Manévry u Žďákovského mostu. Pod vodou ženu hledali potápěči, ve vzduchu drony

Od sobotního poledne neúspěšně pátrali policisté po ženě, která měla podle svědků skočit do Vltavy ze Ždákovského mostu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po těžbě zůstaly v lese národního parku hluboké koleje a zničený potok

Správa Národního parku Šumava zastavila odvoz vytěženého dřeva z bývalé první zóny parku u Zhůří a hledá viníky...

Policisté našli pod Žďákovským mostem mrtvou ženu, po níž pátrali od soboty

Policejní potápěči nalezli v Orlické nádrži mrtvolu ženy, po které pátrali od soboty. Tělo nalezli pod Žďákovským...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hattricky Zohorny v Plzni a Najmana v Boleslavi. Třinec i Kometa doma padly

Páteční čtvrté kolo hokejové extraligy nabídlo hned dvoje samostatné nájezdy. Liberec je zvládl v Litvínově, Hradec s...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Výdaje rostou. Jihočeští památkáři zvažují, zda nezruší zimní prohlídky

Rostoucí ceny za energie nutí památkáře, aby zaváděli na hradech a zámcích úsporná opatření. V Krumlově a Třeboni...

Na místě bývalé školky vyroste v Jindřichově Hradci domov pro seniory

Jihočeský kraj začal stavět v Jindřichově Hradci nový domov pro seniory za 530 milionů korun. Hotový má být do dvou...

O učně je na jihu Čech velký zájem, firmy je lákají už na školách

Jen co zvládnou maturitu nebo závěrečné zkoušky, už mají práci jistou. Ve spoustě případů jim firmy navíc dávají...

Lékaři na jihu Čech udělají o polovinu více operací, hlavně kyčlí a kolen

Dobrou zprávu pro všechny pacienty čekající na výměnu kyčle, kolene či jiného kloubu má Jihočeský kraj. Spolu s...

Jsem těhotná, potvrdila Agáta Hanychová. Čeká dítě Jaromíra Soukupa

Agáta Hanychová (37) je po čtyřměsíčním vztahu s podnikatelem Jaromírem Soukupem (53) podle informací bulváru těhotná....

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Kvůli sousedům nemohu v bytě topit. Oni nemají problém, tak nic neřeší

Bydlím v bytovém domě, který spravuje společenství vlastníků. Letos jsem se přestěhovala z bytu číslo 9 do bytu číslo...

Český vynálezce samodofukovací pneumatiky vysoudil 1,6 miliardy

Firma Goodyear & Rubber musí českému vynálezci Františku Hrabalovi zaplatit 65 milionů dolarů (asi 1,6 miliardy korun)....

Herní svět je v šoku. Hacker vypustil na internet záběry z nového GTA

Klidnou neděli pro hráče přerušil masivní únik záběrů z chystaného Grand Theft Auto VI. Ačkoliv se oficiálně o hře nic...