Sobota 15. května 2021, svátek má Žofie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 15. května 2021 Žofie

Žulu řežou na dlažbu i umělecká díla. Může vydržet navždy, říká jednatel

  9:31
Strakonická firma Česká žula navazuje na tradici těžby v lomech na Sedlčansku. Ta se píše již více než sto let. „Těžko se s ní pracuje, ale to, co uděláte, vydrží navždy. K tomu ale musíte mít dobrý materiál,“ říká jednatel Josef Habart.

Vzpomínáte na ten největší kus žuly, který jste v lomu vytěžili?
Na to se nedá zapomenout. Je to žulový pomník Praha svým vítězným synům, který stojí na náměstí Pod Emauzy v hlavním městě. Dominuje mu leštěný monolit o výšce 10,5 metru. Původní pomník navrhl sochař Josef Mařatka. Jeho odhalení bylo v roce 1932, ale dílo nepřežilo nacistickou okupaci. Naštěstí se zachovaly fragmenty soch. Díky nim a výkresům, které se podařilo dochovat, vznikla replika. Zakázku jsme získali v roce 1998 při 80. výročí republiky. Je v ní celkem 220 tun žuly. Byla to pro nás velká výzva.

Jak se tak velký materiál přesouvá?
Jedna věc je takový blok vylomit, druhá potom dostat jej z lomu na pracoviště k dalšímu opracování. Takže občas musíme použít i speciální techniku. Pokud jde o nadrozměrné náklady, musí se trasa pečlivě naplánovat. Spolupracujeme při tom se specializovanými firmami, které s tím mají bohaté zkušenosti. Speciální opatření musíme přijmout i na místě osazení. Je potřeba vyztužit komunikace, někdy pro jeřáby s nosností sto tun i více.

Vzpomenete si na některé z míst, kam jste vezli podobně velký kus žuly?
To byl například žulový sokl pod jezdeckou sochu Svatopluka na Bratislavském hradě. Původně měl být čtyřdílný. Já se ale ptal proč, když to dokážeme udělat z jednoho kusu? Na to nám řekli, že je problém tak velký kus na hrad přepravit, takže to bude nejméně trojdílné. Nakonec jsme sokl udělali dvojdílný a vnitřek vyfrézovali, aby byl co nejlehčí. O tomhle často diskutujeme. Autor si někdy netroufne navrhnout kamenná díla monolitická.

Co rozhoduje o tom, že dokážete z lomu vytěžit velké kusy skály?
Především je důležité mít možnost takový blok vůbec získat. Žula je magmatická hornina, která před 350 miliony let získala při tuhnutí nějaké vlastnosti, příměsi a přirozené pukliny. Naše dva lomy na Sedlčansku patří mezi nejlepší v zemi z pohledu uložení a celistvosti. To všechno nám umožňuje získat velké bloky. Navíc zde těžíme už 28 let a lom využíváme citlivě s cílem surovinu neničit. Při promyšlené a šetrné těžbě lze získávat lepší a lepší materiál. Těžíme proto pomalu, abychom skálu neničili, obě ložiska mají do budoucna velký potenciál.

Jak se změnila práce v lomu od doby, kdy tam těžíte?
Pochopitelně to dnes oproti minulosti vypadá v mnohém jinak. Dřív byl podíl ruční práce v kamenických provozech velmi vysoký, což se týkalo i samotné těžby. Dnes máme kvalitní manipulační techniku, která nám těžbu usnadňuje. Výrazně jsme obnovili vybavení. Původní jeřáby byly pomalé a práce s nimi často nebezpečná. Výkonnost moderních strojů je nesrovnatelná. Dnes s polovinou lidí těžíme více než v minulosti. Zároveň při tom získáváme více kvalitních žulových bloků.

Podle čeho poznáváte, která část skály je kvalitní?
Kamenolom má různé části a vrstvy. A zkušenému těžaři skála sama napoví, kudy se má dát. Jinak všeobecně v horních partiích je skála měkčí, zvětralá, takže se nehodí na náročné výrobky. Využíváme ji proto především jako stavební kámen, kterým se například dláždí koryta potoků a jezy. I takový materiál však musí splňovat příslušné normy. Z kvalitnějších vrstev je možné těžit velké bloky pro zpracování na pilách. Vyrábíme také například dlažební kostky. To se dřív dělalo ručně, byla to náročná a pomalá práce. Dnes na to máme linku strojů, které to nejtěžší zastanou.

Nedokážu si úplně představit, že vezmete kus skály a začnete ho jen tak řezat. Jak vypadá samotné zpracování materiálu, který vytěžíte?
Materiál převezeme do nedalekého závodu. Tam se zpracuje podle toho, k čemu má sloužit. Ten lepší, o kterém jsme mluvili, se díky moderním technologiím skutečně řeže na dlažební a obkladové desky, schody, obrubníky a podobně. Když jsme začínali, tak se právě masivní schody vyráběly ručně jen s pneumatickým nářadím. Dnes nám pomáhají stroje. Některé z nich dokonce mohou fungovat bez obsluhy přes noc nebo i celý víkend samy.

Čím je žula jako hornina specifická?
Vždy mě fascinovalo, jak je trvanlivá a tvrdá. Těžko se s ní pracuje, ale to, co uděláte, vydrží navždy. K tomu ale musíte mít dobrý materiál. Dám vám příklad. Když po sto letech rozeberete dům s masivním žulovým schodištěm, budou právě tyto schody pravděpodobně dražší než na počátku a vy je můžete použít znovu, pokud je někdo vyrobil a osadil správně.

Jak dlouho ještě budete ve svých lomech těžit?
Současné propočty nám říkají, že u obou jsou prokázané zásoby na nejméně dalších 130 let. To jsou výpočty z prozkoumaných částí lomů. Ložisko ale sahá dál, takže skutečné číslo neznáme a bude určitě ještě vyšší.

Čemu se Česká žula věnuje kromě uměleckých děl, o nichž jsme již mluvili?
Z hlediska výroby tvoří tyto výtvarné zakázky menší část, ale je moc zajímavé na nich pracovat. Někteří umělci využívají dokonce možnosti pracovat přímo u nás v areálu závodu. Nejvyšší obrat u nás tvoří žulové dlažby, tedy dlažební desky a kostky. Právě takové projekty tvoří největší objem naší výroby. Kromě toho děláme také schody všech tvarů a velikostí nebo třeba žulové obrubníky a podobně.

Jak vás ovlivnila současná krize spojená s novým typem koronaviru?
Bohužel poměrně dost. V první řadě se nás dotkly a stále ještě dotýkají karantény, protože jsme měli některé zaměstnance na dovolené v zahraničí, takže museli být doma. Výroba naštěstí poklesla jen částečně. Máme menší pohyb zákazníků, zakázky vyřizujeme především přes e-mail a telefon. Osobní návštěvy jsme omezili na minimum. Těšíme se, až to skončí. Problém je, že nyní dokončujeme zakázky, které už byly připravené. Pociťujeme však, že se příprava a zahajování nových staveb zpomalily, až zastavily. Je otázkou, do jaké míry se podaří tento propad vyrovnat a kdy.

Co se s tím dá podle vás dělat?
Je důležité, aby stát pomohl dohnat právě ten propad v přípravě a zahajování nových staveb co nejdříve, jestli se ho vůbec podaří dohnat. Jde mimo jiné o přehodnocení finančních limitů pro zadávání veřejných zakázek a uplatňování zrychlených výběrových řízení. Teď se sice pokračuje, ale všechno to jsou už rozjeté projekty.

Řada firem se zapojila do pomoci zdravotníkům, patří mezi ně i vaše společnost?
Ano, je to tak. Objednali jsme si poměrně dost ochranných roušek. Část naší potřeby se nám však podařilo poměrně rychle vykrýt rouškami od lokálních výrobců z našeho okolí, a tak jsme se rozhodli dát několik stovek ústenek strakonické nemocnici, když máme v tomto městě sídlo. Právě oni je potřebují nejvíce.

Autor:
  • Nejčtenější

Chlapec se spřátelil s vránou. Ta nakonec musela do záchranné stanice

Kdyby to byl scénář filmu, mohl by z něj být kasovní trhák. Příběh o nevšedním přátelství malého chlapce a vrány ale...

Řidiči začal za jízdy hořet vůz za milion a půl, plameny auto zcela zničily

Na silnici nedaleko Plané nad Lužnicí vzplálo za jízdy osobní BMW. Požár uhasili až přivolaní hasiči. Řidič stihl...

Zoo o víkendu praskaly ve švech. Nápor lidí nezvládala doprava

Zoologické zahrady napříč Českem přilákaly v neděli davy návštěvníků. Před areály se tvořily fronty, doprava v okolí...

Provoz privátů vynesl ženám miliony, dívky na sex vozily přes půl republiky

Českobudějovičtí kriminalisté zadrželi a obvinili dvě ženy, které si poskytováním a zprostředkováním erotických služeb...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Exekutoři vtrhli do azylového domu, případ z Jindřichohradecka prověří komora

Dvojice exekutorských vykonavatelů vnikla nevybíravým způsobem do azylového domu Rybka v Studené na Jindřichohradecku....

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

Baletní mistr vyučuje přes internet, děti trénují doma v obýváku

Nemá jinou možnost, než učit balet přes webkameru. Pro mistra Jihočeského divadla v Českých Budějovicích Sergeje...

Medici se v písecké nemocnici učí operovat na prasečích nohách a kůži

Jak správně sešít například kůži nebo střeva? I to se učí medici na stáži v písecké nemocnici. Operace zkoušejí na...

České Budějovice se budou soudit o lukrativní pozemky, rozhodli zastupitelé

Dvouhodinová diskuse, hádky a nejtěsnější možný výsledek. Tak vypadala debata budějovických zastupitelů, kteří...

Exekutoři vtrhli do azylového domu, případ z Jindřichohradecka prověří komora

Dvojice exekutorských vykonavatelů vnikla nevybíravým způsobem do azylového domu Rybka v Studené na Jindřichohradecku....

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Televize NBC odmítá vysílat Zlaté glóby, Cruise kvůli porotě vrací trofeje

Americká televize NBC nebude příští rok vysílat slavnostní předávání Zlatých glóbů. Rozhodla se tak po vlně...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Právníci Applu se snaží dokázat, že Epic Store prodává porno

Během soudního sporu mezi společnostmi Epic a Apple přišla řeč i na obchod s nezávislými hrami Itch.io, jehož klienta...

Twitch se stává Pornhubem pro děti, zaplavily ho streamerky v bikinách

Streamovací služba Twitch má poměrně přísná pravidla pro zobrazování sexuálního obsahu, některé uživatelky v nich však...