„I když jsme dvakrát vypsali soutěž na dodavatele této stavby, žádná firma se nepřihlásila. Pro velké společnosti se pravděpodobně jedná o finančně málo atraktivní zakázku, ty malé zase nemají potřebnou těžkou techniku,“ uvedl stavební technik Zdeněk Jiroušek z českobudějovického Národního památkového ústavu.
Voda začala hrází zámeckého rybníka unikat na konci května. Po jeho okamžitém vypuštění se ukázalo, že prosakuje v místě historické výpusti.
„Potřebujeme tam utěsnit jedno otevřené potrubí. Nejde o žádnou náročnou stavbu, řádově je to investice za 300 tisíc korun. Ale je tam zapotřebí i ruční práce a v kombinaci s tím, že jde o národní kulturní památku, se do toho nikomu nechce,“ upřesnil kastelán Červené Lhoty Tomáš Horyna.
Památkáři netěsnosti zjistili už loni při odbahňování, ale do vypuštění rybníka a oprav se chtěli pustit až na podzim, aby si turisté užili pohledy na zámek obklopený vodou i oblíbené projížďky na loďkách. Jenže kvůli mimořádné havárii na začátku hlavní turistické sezony museli plány změnit.
Červená Lhota, která patří mezi nejnavštěvovanější památky na jihu Čech, kvůli tomu musela čelit propadu návštěvnosti. Kastelán vyřizoval o prázdninách denně desítky telefonátů lidí z celé republiky, kteří se ptali, jestli je zámek obklopený vodou.
„Červená Lhota je jedna z jihočeských ikon a její romantická atmosféra je dána tím, že je známá z pohádek, a zámecký rybník k tomu patří. Pro lidi je neodmyslitelně spojeno, že je to dům, který stojí na vodě. Ale teď je na suchu,“ popsal šéf jihočeských památkářů Petr Pavelec.
Zámecký rybník bez vody je však problém i kvůli závlaze okolí. „Potřebujeme mít rybník napuštěný, aby nám neusychaly stromy, které jsou na jeho březích. Když je prázdný, schnou stromy i závlaha keřů vázne. Tlak, ať už z hlediska správy, či návštěvníků, je velký, stále se nevzdáváme myšlenky co nejdřív opravu udělat, aby byl rybník znovu napuštěn,“ řekl Jiroušek.
Zároveň s opravou historické výpusti zámeckého rybníka připravují památkáři s obcí Pluhův Žďár i obnovu mostu, který překlenuje stavidla. Ten je v havarijním stavu, stejně jako opěrné zdi takzvaného vývaru, který má tlumit padající vodu přes hráz.
„Chceme snížit nosnost mostu s asfaltem nahoře a uvést ho do historického vzhledu včetně komunikace na hrázi,“ dodal stavební technik.
Starosta obce Pluhův Žďár Petr Nohava se už před létem postaral, aby po cestě přes hráz zámeckého rybníka mohli jen pěší a cyklisté. „Lidé si už na uzavírku zvykli. Teď budeme spolu s památkáři připravovat společně projekt na výměnu, nebo rekonstrukci mostu,“ potvrdil Nohava.