Zámek Červená Lhota se opět odráží ve vodě, hráz ale potřebuje opravit

  13:56aktualizováno  13:56
Zámecký rybník na Červené Lhotě je po devíti měsících odbahněný a plní se vodou. Příští rok se však možná bude znovu vypouštět. Při čištění dna se zjistilo, že hráz je ve špatném stavu a čeká ji rozsáhlá rekonstrukce.

ilustrační snímek | foto: David Peltán, MAFRA

Ještě nedávno po dně rybníka jezdily buldozery a hrnuly před sebou tuny těžkého bláta. Dnes se nádrž obklopující vodní zámek Červená Lhota nedaleko Kardašovy Řečice opět pomalu plní vodou. Několikaměsíční odbahňování rybníka před více než dvěma týdny skončilo přesně podle plánu.

Fotogalerie

„Všechno, co jsme chtěli udělat, jsme stihli v nejkratším možném termínu. A to i přesto, že nás zaskočilo větší množství sedimentu, který jsme museli nechat odvézt. Při mapování rybníka se zdálo, že bahna bude okolo dvaceti tisíc kubických metrů, po vypuštění se však ukázalo, že ho bude mnohem více,“ vysvětluje kastelán zámku Červená Lhota Tomáš Horyna.

Nakonec bylo třeba odstranit přibližně 36 tisíc kubíků. Rybník se totiž naposledy odbahňoval v roce 1986, kdy byla použita odlišná metoda.

„Buldozery nejprve bahno rozhrnovaly na deponie, jenže asi metrovou vrstvu bahna při odvozech udusaly tak silně, že jsme si více než třicet let poté při měření mysleli, že se jedná o skutečné dno,“ pokračuje dále kastelán.

Akce vyšla na 20 milionů korun

Těžké stroje se na dno nádrže dostaly až dva měsíce po výlovu z konce loňského září, a to kvůli podmáčenému povrchu dna. Poslední nákladní vozy s vytěženým bahnem odjely z Červené Lhoty na začátku dubna, kdy se z úpravy rybníka plynule přešlo na nutné rekonstrukce a další stavební práce.

„Naplánovali jsme všechno tak, aby to na sebe navazovalo. Hned jsme se pustili do několika oprav týkajících se spodní propusti a stavidel, které si i přes práce zachovaly svůj starobylý ráz. Novou máme lávku právě u stavidel a nechali jsme udělat i výpust. Dohromady všechno stálo dvacet milionů korun,“ říká Horyna. Obnovený v původní podobě je také malý klenutý kamenný most u půjčovny loděk pro návštěvníky.

Opravy se týkaly i starší lávky u ústí rybníka, která má nyní připomínat můstky zámeckých parků z dob romantismu. Ještě nedávno měla pouze jeden pilíř a její části držel nad hladinou nahrnutý rybniční sediment z dřívějších dob, který tentokrát musel pryč. Dnes už je lávka podepřena dvojicí pilířů.

S vypuštěním nádrže se však objevil jeden závažný problém, o kterém do té doby nikdo netušil.

„Při odbahnění jsme zjistili, že je hráz ve špatném stavu a bude nutné ji co nejdříve nechat opravit. Jsou v ní velké díry, do nichž zatéká voda. Předpokládáme, že vznikly kvůli vyhnití kořenů stromů, které dříve hráz tvořily. Dosud nebyla šance trhliny objevit, výlovy jsme dělali velmi narychlo,“ podotýká Horyna.

Hráz se dočká opravy nejspíš příští rok

V havarijním stavu je také most, jenž vede po koruně hráze a překlenuje stavidla. Stejně jsou na tom i opěrné zdi vývaru, který má tlumit padající vodu přes hráz. Všechny tyto věci si podle kastelána žádají v blízké budoucnosti zásah.

„Zatím jsme v režimu zkušebního provozu, při kterém budeme prozkoumávat všechny poškozené části hráze. Podle výsledků budeme dále řešit, co s ní můžeme dělat. Pak bude záležet na ministerstvu kultury, zda nám uvolní na opravy nějaké prostředky,“ říká Horyna s tím, že některé práce by bylo možné udělat ještě letos díky ušetřeným penězům, které byly určené na vyčištění dna rybníka.

Samotná oprava hráze však přijde na řadu nejspíš až příští rok. „Zatím nemáme ani žádný odborný posudek, ani závazné legislativní stanovisko od krajské památkové péče. V ideálním případě by se mohlo začít už teď na podzim, aby se vše stihlo připravit na další sezonu, jenže zatím nemáme od nikoho vůbec žádný příslib financí,“ připouští kastelán.

I když se zámecký rybník začal plnit už před dvěma týdny, návštěvníci si na oblíbenou projížďku na loďce musejí nějakou dobu počkat. Zatím dál platí, že pokračuje napouštění, a tak musí být lidé trpěliví. Aktuální informace najdou na webu zamek-cervenalhota.cz.

Takhle to na Červené Lhotě vypadalo letos v únoru:

Nejčtenější

Ještě den a bylo pozdě, přiznává Poborský o své nemoci

Karel Poborský na oslavách výročí fotbalové Příbrami

„Nechal jsem svůj život dojít na samotný práh a zjistil, že takhle to nejde. Možná stačil den a teď už spolu...

V opilosti zabil muže jednou ranou pěstí, soud mu o třetinu snížil trest

Obžalovaný Jakub Forman u Vrchního soudu v Praze

Jakub Forman, který loni v Jindřichově Hradci ranou pěstí zabil návštěvníka baru, uspěl s odvoláním a čeká ho nižší...

Teenager fotil selfie na sloupu u tratě ve Voticích, nyní bojuje o život

15letého chlapce na nádraží ve Voticích zasáhl proud (13. září 2019)

O život bojuje patnáctiletý chlapec, který včera večer na votickém nádraží vylezl na sloup trakčního vedení. Zasáhl ho...

Ty žlutej vietnamčíku, zalez, křičel podle napadeného inspektor ČOI

Šon Chung, kterého měl napadnout inspektor České obchodní inspekce v...

Jindřichohradecký okresní soud řeší dubnové napadení vietnamského obchodníka. Inspektor České obchodní inspekce (ČOI)...

Spor o pozemek je minulostí. Podařilo se dokončit další kousek dálnice D3

U Lhotic už se jezdí bez omezení.

Několik desítek metrů budoucí dálnice D3 u Lhotic na Českobudějovicku je od pondělí v provozu. Definitivně je tím...

Další z rubriky

Na zámku odkryli dřevěný malovaný strop, stromy na něj padly v roce 1600

Nad kastelánem Vojtěchem Brožem je vidět odkrytý strop.

Po zhruba 160 letech odkryli restaurátoři v jedné z místností vimperského Horního zámku malovaný záklopový strop. Při...

Žena odešla z domova k lékaři, tělo našel chodec v lese u Písku

Poblíž místa nálezu stojí přístřešek.

Jihočeští kriminalisté prověřují úmrtí ženy, jejíž tělo se našlo 7. září v lese u Písku. Mohla zemřít nešťastnou...

Jihočeské divadlo slaví sto let, náplavku u Vltavy obsadí mimozemšťani

Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích nastudovalo hru podle historické...

Tajemné ženy z jiných planet, zástupci civilizace, která tu naši technicky převyšuje, a další tajuplné postavy osídlí v...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz