Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. ledna 2023 Zdislava

Hráz rybníka protéká. Letos si zámek Červená Lhota z lodiček neužijete

  8:50
Okolí zámku Červená Lhota bude kvůli poškozené hrázi opět na suchu. Oprava vyjde až na 10 milionů korun. V havarijním stavu je i most, jenž překlenuje stavidla. Stejně jsou na tom i opěrné zdi takzvaného vývaru, který má tlumit padající vodu přes hráz.
Zámek Červená Lhota

Zámek Červená Lhota | foto: Milan Daněk

Loňské léto byl rybník kolem zámku Červená Lhota prázdný a bagry z něj těžily bahno. Letos se na jeho hladinu měly znovu vrátit oblíbené lodičky. Než však stačila voda opět natéct, zase ho vypouštějí. Hráz totiž protéká.

Památkáři netěsnosti zjistili už minulý rok při odbahňování, ale do vypuštění rybníka a na opravy se chtěli vrhnout až na podzim, aby si turisté užili pohledy na zámek obklopený vodou. Povolili jim to i odborníci. Teď museli správci památky plány změnit.

Přitom letos měly být projížďky zvlášť atraktivní, protože na plné hladině se dá jet lodí až k ústí potoka do rybníka a podplout tam nově vybudovanou lávku, která spojuje oba břehy. „Nikdy bychom normálně nevypouštěli rybník před létem – kvůli suchu, stromům v parku, zeleni v okolí. Je nešťastné, že to přišlo před letní sezonou. Lodičky pro turisty nebudou a atraktivita místa s vodou bude pro většinu návštěvníků trošku poškozená,“ říká kastelán Tomáš Horyna.

Už při odbahnění památkáři věděli, že hráz je ve špatném stavu a jsou v ní velké díry, do nichž zatéká voda. V havarijním stavu je i most, jenž překlenuje stavidla. Stejně jsou na tom i opěrné zdi takzvaného vývaru, který má tlumit padající vodu přes hráz.

„My bychom to rádi opravili, ale přišlo se na to až při odbahnění a upozornila nás na to firma, která práce dělala. A jelikož na odbahnění jsme měli dotace od ministerstva kultury, nemohli jsme tyto peníze použít na opravu hráze,“ popisuje kastelán.

Kdyby byl soukromým vlastníkem zámeckého rybníka, mohl by říct, aby dělníci opravili i hráz a další problémová místa. Ale v pozici správce státní památky musí mít v ruce nejdřív odborný posudek, pak vypracovaný projekt, najít zhotovitele ve veřejné soutěži a sehnat dotace na investici.

„Bylo jasné, že to nemůžeme stihnout najednou s odbahňováním. Proto jsme naplánovali opravu hráze na letošní podzim. Jenže to nevyšlo. Tak vypouštíme rybník, už jsme skoro na dně a žádné poškození hráze nevidíme. Zdá se, že to prosakuje v místě historické výpusti,“ vysvětluje Horyna.

Kastelán počítá s nezbytnou opravou celého výpustního zařízení, opevněné části pod stavidly, která je v havarijním stavu. Jeho příčinou je, že drží těžký most s asfaltem nahoře, který nemůže podloží na ručně skládaných opěrných zdech, jež nesly původně dřevěnou lávku, unést. Předimenzovaný most je také v havarijním stavu a v tomto místě je hráz nejvíc poškozená.

Auta už po hrázi neprojedou

Pracovníci technicko-bezpečnostního dozoru, kteří situaci na místě posoudili, vydali pokyn i k uzavření dopravního provozu na hrázi. Hrozí totiž propadnutím. Starosta obce Pluhův Žďár Petr Nohava se včera s policií a pracovníky odboru dopravy na jindřichohradecké radnici domluvil na úplném zákazu jízdy po hrázi zámeckého rybníka.

„Ačkoli tam byla značka zákazu vjezdu s výjimkou dopravní obsluhy, spousta motoristů to nerespektovala. Teď začíná platit úplný zákaz vjezdu. Značky osadíme okamžitě a kromě toho tam bude zátaras, který pustí jen pěší a cyklisty,“ informuje starosta.

Rybník už je téměř vypuštěný, a jakmile památkáři uvidí na dno, pozvou odborníky. Ti rozhodnou o tom, zda budou stačit dílčí opravy, nebo je třeba udělat kompletně novou hráz.

„V pondělí jsme byli na Červené Lhotě na kontrole. Vypadá to, že do konce týdne bude rybník bez vody. Na první pohled se zdá, že bude stačit lokální oprava. Hrázi neprospívá především komunikace v současné podobě,“ říká Josef Masaryk, stavební technik českobudějovického Národního památkového ústavu.

Spolu s vypouštěním rybníka už specialisté připravují další kroky k opravě hráze. „Do prázdnin chceme mít hotový projekt a na podzim začít s pracemi tak, abychom s prvním jarním táním mohli začít s napouštěním,“ popisuje Masaryk.

Rybník památkáři odbahňovali od podzimu 2018, loni ho začali napouštět koncem července. Náklady se vyšplhaly na 20 milionů korun. Odhadovaná cena za opravu hráze se pohybuje okolo 10 milionů.

„Pokud budeme hráz opravovat lokálně, bude to levnější a nepřijdeme o stromy, které by se musely při stavbě té nové vykácet. Časově vyjde nastejno, zda firmy nasypou s využitím techniky novou hráz, nebo budou dělat drobnou opravu s ručním skládáním a sanováním zdiva. Obojí trvá zhruba tři měsíce,“ srovnává kastelán Horyna.

Nerad by se loučil s pozoruhodným technickým vodním dílem předků. Upřednostňuje však, aby bylo funkční a bezpečné.

Druhé kolo prezidenstkých voleb bude 27. a 28. 1. 2023. Volební místnosti jsou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Sledujte volby online.

  • Nejčtenější

Kometa je předposlední, Sparta jásá. Třinec i počtvrté zaváhal s Budějovicemi

Základní část hokejové extraligy zamířila do poslední čtvrtiny. Nedělní program přinesl kompletní 40. kolo. Kometa...

Mohutné obraty a další třinecké zaváhání. Kritická situace Kladna se horší

Hokejová extraliga v pátek pokračovala pěti duely 42. kola. Obhájce mistrovského hattricku z Třince popáté v řadě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krize Třince trvá, naopak uspěla Kometa i Kladno. Boleslav zdolala Olomouc

Tři čistá konta a dvě ukončené série proher nabídlo 41. kolo hokejové extraligy. Kladno přemohlo Liberec, Kometa si...

Plot pozemku vede přes kus fotbalového hřiště. Neoprávněně, rozhodl úřad

Premium Čtvrtina fotbalového hřiště v Mokrém u Českých Budějovic je dál ohraničena sloupky. Ty tam však majitel pozemku podle...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stavební úřad nepovolil šumavskému parku demolici zchátralé Roklanské chaty

Stavební úřad v Kašperských Horách zamítl žádost Správy Národního parku Šumava na demolici zchátralé a nepřístupné...

Několik lidí se dostalo na dotyk ke klenotům. Hrad je označil za odborníky

Premium Zatímco jiní mrzli v několikahodinových frontách venku před katedrálou svatého Víta, aby z několika metrů spatřili na...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Fotbal se mění, Slavia také. Trpišovský exkluzivně o trendech i návratu Stancia

Premium Když se ve chvilce volna vyrazil projít po pískovcových útesech a díval se, jak do skal narážejí mořské vlny, hlavou mu...

Největší podporu měl Pavel na horách, u lyžařů získal téměř 90 procent hlasů

V lyžařských střediscích Jihočeského kraje byla v druhém kole prezidentských voleb rekordní volební účast. Mohli za to...

V Budějovicích jezdí v MHD načerno tisíce lidí, jejich počet se stále zvyšuje

V Českých Budějovicích přistihli vloni revizoři v městské hromadné dopravě téměř 14 tisíc cestujících bez platného...

Šipky hází pět let, ale už se snažil vybojovat profesionální kartu

Redaktor MF DNES Pavel Kortus si zahrál proti přednímu českému šipkaři Tomáši Houdkovi, kterému je devatenáct let a...

Hyperbarická komora pumpuje do těla „lepší palivo“ a urychlí čas léčby

Českobudějovickým lékařům už čtvrtým rokem pomáhá s léčením pacientů hyperbarická komora. Zařízení simuluje...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Zemřel hudebník Petr Hošek, hlas a tvář punkové kapely Plexis

Ve věku nedožitých 56 let zemřel po krátké nemoci Petr Hošek, zakladatel a hlavní tvář legendární pražské punkové...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...