Vzrostou ceny za teplo. V některých městech lidé ušetří za svoz odpadu

  13:58aktualizováno  13:58
V Českém Krumlově dopravu zdražují, ve Strakonicích naopak nebudou obyvatelé platit nic. MF DNES zjistila, jaké budou ceny tepla, vody, svozu odpadu, jízdného v MHD a nájmu v městských bytech v novém roce v okresních městech.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Aneta Čapková pro iDNES.cz

Některé změny s příchodem nového roku peněženky Jihočechů potěší, jiné méně. Zdarma bude nově městská hromadná doprava ve Strakonicích, kde zároveň zlevní svoz odpadu o dvě stě korun. Nepatrné navýšení vodného a stočného pak čeká například obyvatele Písku nebo Prachatic. Poslední novinky schvalovaly radnice při prosincových jednáních.

Obyvatele kraje čeká například vyšší cena za teplo. Většina takových případů ale není nijak výrazná. V Písku se částka zvedla o dvě procenta. „K navýšení dochází z důvodu nárůstu cen vstupů a provádění nezbytných investic v souladu s plněním cílů Tepelné koncepce. V současnosti jde například o investici, která zajistí přechod parovodu na horkovod,“ vysvětluje mluvčí radnice Irena Malotová.

Ceny v roce 2018

Teplo v Kč/GJ

České Budějovice 595,60

Tábor 672,61

Písek 607,66

Jindřichův Hradec 684,25

Strakonice 642,05

Prachatice 739,00

Český Krumlov 581,90

Svoz odpadu v Kč/rok

České Budějovice 680

Tábor 550

Písek 440

Jindřichův Hradec 500

Strakonice 260

Prachatice 500

Český Krumlov 600

Jízdné MHD v Kč

České Budějovice 16 (60 minut)

Tábor 16 (60 minut)

Písek 16

Jindřichův Hradec 10 (40 minut)

Strakonice zdarma

(v 1. tarifním pásmu)

Český Krumlov 10

(1. pásmo, 1-4 kilometry)

Vodné a stočné v Kč/m3

České Budějovice 73,09*

Tábor 92,71

Písek 77,20

Jindřichův Hradec 71,71

Strakonice 94,50

Prachatice 79,16

Český Krumlov 75,00

*Cena vodného a stočného na hospodářský rok 2018-2019 bude na programu rady města pravděpodobně v březnu 2018

Nájemné v městských bytech v Kč za m2/měsíc

České Budějovice 68,00*

Tábor 46,49 až 53,49

Písek 55,00

Jindřichův Hradec 45,47

Strakonice 60,00**

Prachatice 53,49

Český Krumlov 35,79

*Možnost navýšení je o inflaci za rok 2017; stanovuje ČSÚ v lednu 2018

** S plochou nad 39 m2, u bytů s nižší plochou je částka 53,49 Kč

Obyvatelé Českých Budějovic pak meziročně zaplatí o pouhých sedm korun měsíčně navíc. Asi největší změna čeká obyvatele Strakonic.

„Po dvou letech, kdy docházelo ke snižování ceny tepla, dojde ke zvýšení pro domácnosti připojené na sekundární rozvody o asi 3,7 procenta. Nárůst je vyvolán růstem cen vstupů, zejména hnědého uhlí a povolenek na emise skleníkových plynů. U uhlí, jehož cena v předchozích letech stagnovala, dojde od ledna ke zvýšení ceny o asi 24 procent, cena povolenky vzrostla od začátku roku 2017 o zhruba 75 procent. I potom však bude cena tepla pro domácnosti v roce 2018 nižší, než byla v letech 2014 a 2015,“ upozorňuje mluvčí strakonické radnice Markéta Bučoková.

Za svoz odpadu platí nejméně ve Strakonicích

Vodné a stočné se pohnulo ve více městech. Často se však čísla zvedala o zhruba jednu až tři koruny za metr krychlový. Například písecké prosincové zastupitelstvo rozhodlo o tom, že bude vodné o bezmála korunu dražší a stočné zůstane stejné. Pár desítek haléřů navíc zaplatí v Českém Krumlově a o více než tři koruny se pak zvedla cena ve Strakonicích. Dlouhodobě nejnižší hodnota je v Budějovicích, nejvíce naopak budou platit obyvatelé Strakonic, kde částka společně s Táborem přesáhla hranici 90 korun. Jinde se přitom pohybuje pod 80 korunami.

K výraznějším změnám však došlo ve svozu odpadu. Novinka potěší obyvatele Strakonic, kteří ve srovnání se zbytkem okresních měst zaplatí extrémně málo. Pro rok 2018 je to 260 korun za poplatníka, doposud to přitom bylo 460 korun. Radost mohou mít také v Písku, kde ušetří o 50 korun méně.

„Je to především motivační sleva. Slíbili jsme snížit cenu za svoz komunálního odpadu v případě, že budou obyvatelé dobře třídit. Naše město je už léta mezi nejlepšími v České republice a třídíme stále více,“ popisuje písecký radní Marek Anděl.

Mezi nejlevnějšími Strakonicemi a nejdražším krajským městem je poměrně velký rozdíl: přesně 420 korun. V Českých Budějovicích obyvatelé zaplatí stálých 680 korun. Krajské město ale pomalu dohání Český Krumlov. Městská rada v listopadu rozhodla, že se poplatek za svoz zvedne o 48 korun. Jedním z důvodů je fakt, že město tuto službu dotuje ročně částkou 1 až 1,8 milionu korun.

V Krumlově se zvyšuje zájem o městskou autobusovou dopravu

Kromě levnějšího svozu odpadu ušetří Strakoničtí i na dopravě. „Zastupitelstvo odsouhlasilo jízdné městské hromadné dopravy (MHD) v 1. tarifním pásmu zcela zdarma. Očekává se, že tímto opatřením bude MHD více využívána, a nebude tak zatíženo životní prostředí používáním osobních automobilů,“ podotýká Markéta Bučoková, mluvčí radnice.

V nadcházejícím roce budou mít městskou autobusovou dopravu (MAD) v Českém Krumlově. Rozhodla o tom listopadová rada města, která schválila smlouvu s dopravcem ČSAD Autobusy České Budějovice. Zájem o ni se zvyšuje. Za letošní červenec, srpen a září se počet přepravených osob ve srovnáním s loňským rokem zvedl o více než pět tisíc lidí.

„Výchozí finanční model pro rok 2018 zohledňuje dosavadní vývoj nákladů a zahrnuje podmínky platné legislativy, vývoj ceny vstupů a tržeb. Zejména se na výši prokazatelné ztráty oproti roku 2017 podepsalo navýšení mezd řidičů autobusů a dílenských pracovníků o 11 procent. V přepočtu na kilometr se oproti roku 2017 jedná o navýšení z 8,70 koruny na kilometr na 10,48 koruny,“ vysvětluje změny Petra Nestávalová, mluvčí českokrumlovské radnice.

Nájmy městských bytů se nemění

V souvislosti s dopravou bylo v Budějovicích před několika týdny velkým tématem zrušení 13korunové jízdenky na 20 minut. Od nového roku bude nejlevnější variantou jízdenka za 16 korun, která platí na celou hodinu. Novinka a změny v rozpočtu mají pomoci k tomu, aby mohl dopravní podnik zvednout platy řidičům o 10 procent.

Nájmy městských bytů se nemění takřka vůbec. Jedinou novinku představil Písek.

„Výše nájemného se od ledna 2018 zvýšila pouze u bytů zvláštního určení, zvlášť upravených pro bydlení osob se zdravotním postižením a u bytů s pečovatelskou službou v majetku města Písku. Současná výše nájemného je zde 32,84 koruny za metr čtvereční, od ledna to je 39 korun. Takto stanovené nájemné nebude každoročně navyšováno o míru inflace stanovenou Českým statistickým úřadem za předchozí kalendářní rok. V jiných typech bytů se nájemné liší, například v bytech s dříve regulovaným nájemným je obvyklá cena 55 korun za metr čtvereční. Nájem v bytech přidělovaných výběrovým řízením činí 60 až 85 korun,“ shrnuje situaci písecká mluvčí Irena Malotová.

Autor:

Nejčtenější

Každý den v roce šel na Kleť. V nemoci i vánici

Václav Bauer se loni stal rekordmanem ve výstupech na Kleť za rok.

Denně stoupal na Kleť, jednou i čtrnáctkrát. Václav Bauer se zapsal do historie nadšenců, kteří zdolávají nejvyšší...

Schody mě popravily, přiznal Štybar. V zatáčkách občas nadával

Zdeněk Štybar dojel na mistrovství republiky na čtvrtém místě.

Útok na osmý titul mu nevyšel. Zdeněk Štybar skončil na domácím šampionátu v cyklokrosu mezi poraženými a s obličejem...

Lékařka vypila v noci půl litru vodky a druhý den řídila. Narazila do stromu

Tragická dopravní nehoda mezi obcemi Velíková a Hrobice na Zlínsku.

V noci vypila půl litru vodky a druhý den po poledni usedla za volant, ale do cíle nedojela. Jindřichohradečtí...

Řidič po nehodě upadl do bezvědomí. Záchranáře přivolal systém v autě

Škoda na havarovaném vozidle byla vyčíslena na 700 tisíc korun.

V úterý ráno vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému k nehodě u Hořic na Šumavě na Českokrumlovsku....

Týraný labrador Marley, kterého mladík málem umlátil, má nový domov

Čtrnáctiměsíční labrador Marley už se z brutálních útoků předchozího majitele...

Čtrnáctiměsíční štěně Marley, se kterým předchozí majitel z Prachatic surově zacházel a dostal u soudu podmíněný trest,...

Další z rubriky

Lékařka vypila v noci půl litru vodky a druhý den řídila. Narazila do stromu

Tragická dopravní nehoda mezi obcemi Velíková a Hrobice na Zlínsku.

V noci vypila půl litru vodky a druhý den po poledni usedla za volant, ale do cíle nedojela. Jindřichohradečtí...

Týraný labrador Marley, kterého mladík málem umlátil, má nový domov

Čtrnáctiměsíční labrador Marley už se z brutálních útoků předchozího majitele...

Čtrnáctiměsíční štěně Marley, se kterým předchozí majitel z Prachatic surově zacházel a dostal u soudu podmíněný trest,...

Nový asfalt v Budějovické v Táboře vydržel jen měsíc. Prasklo staré potrubí

Je to přesně měsíc, co byla zprovozněna část opravené Budějovické ulice. Nyní...

Rušnou Budějovickou ulici v Táboře čeká letos další uzavírka. Práce na druhé etapě zaberou minimálně půl roku a budou...

Najdete na iDNES.cz