Cementový med včelařům zkazil sezonu. Je sice kvalitní, ale nejde vytočit

  12:04
Včelaře trápil med, který krystalizuje přímo v plástvích. Jeho výskyt je poměrně běžný, ale letos se objevoval ve výrazně vyšší míře než v minulých letech. Teď musí včelaři přichystat včelstva na zimu. Čekají, že mohou přijít problémy s varroázou.

ilustrační snímek | foto: Radek Miča, MAFRA

Jarní prognózy odborníků týkající se medové snůšky napovídaly, že by letos měla být pouze poloviční, místy dokonce třetinová. To se nakonec nepotvrdilo, alespoň tedy na jihu Čech.

Včelaři z kraje hodnotí letošní produkci jako nadprůměrnou. Nicméně ani tentokrát se nevyhnuli velkým nepříjemnostem, tentokrát v podobě melecitózního neboli cementového medu, jenž se týkal především lesních snůšek.

„Jeho nevýhodou je, že krystalizuje přímo v plástvích. Včelaři tak měli problém ho vytočit, obecně je to ale kvalitní med. Problém je však hlavně s technologií jeho získání. Včelaři ho tak mají buď někde uskladněný v plástvích, nebo ho všelijak vyplavovali a vyhazovali, či z roztoku dělali medovinu,“ přibližuje hlavní úskalí letošní sezony učitel včelařství na Středním odborném učilišti Blatná Petr Texl.

Včelaři se bojí o úly. Včely ohrožují parazité a cementový med

Podle něj je výskyt takového medu poměrně běžný. To se však nedá říci o tom, v jaké míře se s ním letos včelaři potkávali. „A dost možná se nás to bude do budoucna týkat častěji. S takovým medem se setkáváme hlavně v červenci nebo srpnu, kdy včely už mají dostatek zásob, ale letos se plošně objevil už v červnu. Je to asi daň za počasí, naposledy jsme se s ním v takové míře setkali v roce 2002,“ dodává Texl.

Velké problémy s ním měl i včelař Jiří Šika z Oseka na Písecku. Sám odhaduje, že mu v plástvích zůstalo dohromady až čtvrt tuny medu, který se nedá nijak vytočit.

„Mohu ho akorát tak namočit, vrátit včelám, a ty si s ním pak poradí. Pak nějaký menší podíl můžeme i vytočit. Jenže na takovém medu nemohou přezimovat, pak by hrozily úhyny. Řešením třeba je nechat ho přes zimu v medárně a včelám ho dát na jaře příštího roku,“ objasňuje Šika.

Obecně je ale s letošní sezonou celkem spokojený, i když ani srpnové sucho a vedra včelařům úplně nepomohly. „Pokud je takové počasí delší dobu, včelám to nedělá dobře, navíc se i hůře léčí. Co se týče aktivity, větší vliv to však na ně nemělo. Spíš bude důležitější, jak se připraví na zimu a jak se povede léčení proti virovým nemocem či varroáze,“ upozorňuje Šika.

Zdražování neplánují

Václav Kuba, který chová svá včelstva v Bělčicích na Strakonicku, s ním souhlasí. I když zatím problémy s varroázou nemá, v letošní zimě očekává poměrně velké komplikace. „Může za to hlavně počasí a brzký nástup jara. Jak vše začalo ožívat dříve, tak se roztoč způsobující nemoc mohl množit daleko delší dobu,“ upozorňuje Kuba.

Na přítomnost nemoci decimující včely si zvyká také včelařka Romana Punčochářová z Malšic na Táborsku. Podle ní se však nemoci ani cementový med na jeho případném zdražování nijak neprojevují.

„Kilo medu už delší dobu prodávám za 220 a 240 korun. Někomu to může přijít hodně, ale nechávám si ho laboratorně testovat, abych měla jistotu, že je maximálně kvalitní. Pochopitelně používám i nové sklenice či víčka a obecně se starám o své vybavení,“ ujišťuje Punčochářová.

ČR už není v medu soběstačná. Ubylo včel a smrku, přibývá medu z dovozu

Zdražovat neplánuje ani Šika, jenž momentálně prodává 600gramové sklenice za 150 korun. „Jsem hobby včelař a nedělám to pro výdělek. Navíc většinu materiálu jsem nakoupil už před lety, kdy stál podstatně méně. Týká se to sklenic, víček nebo i etiket. Právě sklenice se nyní včelařům nejvíce prodraží, u nich je cena i dvojnásobná ve srovnání s tou před pěti roky,“ zdůrazňuje.

Včelaři se musejí mít na pozoru i před invazní sršní asijskou, která dokáže decimovat celá včelstva. Prozatím se na území republiky podařilo odhalit dva výskyty na Plzeňsku a v srpnu také jedno hnízdo na Opavsku.

„Tam bylo schované v jalovci. Je celkem pravděpodobné, že budou v Česku už i další hnízda. Přítomnost sršně asijské se dá dobře odhalit poblíž kvetoucího břečťanu, jenž je na podzim poslední vydatnou pastvou pro hmyz, který sršeň loví,“ doplňuje Texl.

24. května 2024

  • Nejčtenější

Náctiletý šofér vjel do protisměru, čelní střet nepřežila řidička ve druhém voze

Tragická dopravní nehoda se stala ve středu odpoledne na Českobudějovicku. Mladý řidič přejel do protisměru, kde se čelně střetl s autem, které řídila žena. Ta po srážce na místě zemřela.

2. října 2024  17:16

Muž zbil děti tyčí, při házení s míčem mu trefily sochu. Rodiče to nahlásili policii

Hra s míčem skončila pro dvě desetileté děti v Husinci na Prachaticku výpraskem. Poté, co při házení o strom trefily míčem dřevěnou sochou vodníka uvnitř kmene, na ně zaútočil starší muž. Chlapce a...

3. října 2024  17:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Orlický gigant ubrzdil záplavy. Včasná příprava zachránila Prahu i Mělník

Premium

Dostatek prostoru pro téměř 200 milionů kubíků vody a dokonalá souhra na celé vltavské kaskádě mezi jihem Čech a Prahou. To jsou hlavní důvody, proč velká voda v polovině září nenapáchala v kraji...

3. října 2024

Čelní střet s kamionem osobák slisoval, nehodu nepřežil dvacetiletý řidič

Dvacetiletý řidič ráno nepřežil střet s kamionem na Jindřichohradecku. Je to druhá tragická nehoda v kraji během 24 hodin. Ve středu odpoledne bourala dvě osobní auta u Týna nad Vltavou, tam čelní...

3. října 2024  10:57

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Značka „pozor labutě“ vykouzlí úsměv, tři přikázané směry nad sebou jen naštvou

Někdy pobaví, jindy působí nesmyslně. Na dalším místě je jich tolik, že to je jak malý les. Dopravní značky. Je jich tak moc, že už mnohdy působí spíš kontraproduktivně a člověk je nestíhá ani...

4. října 2024

Znaly ho tisíce maminek. Zemřel Karel Čutka, významný genetik a gynekolog

Ve věku 74 let zemřel lékař Karel Čutka, který se významně zasloužil o rozvoj genetiky v jižních Čechách. Jeho Centrem lékařské genetiky v českobudějovickém Mladém prošly desítky tisíc maminek. Nikdy...

8. října 2024  10:16

Rybáři po povodních sčítají škody v milionech. Vánoční kapr ale nezdraží, říkají

Velká voda nadělala rybářům v Jihočeském kraji škody hlavně na násadě. Cenu kapra na vánočních stolech by to však nemělo ovlivnit. Kilogram bude stát většinou do 110 korun. Také o výlovy většinou...

8. října 2024

Vedra i bouřky odradily turisty od cest na zámky. Návštěvnost klesla

Jen zámek v Dačicích přivítal letos o prázdninách víc lidí než vloni. Pomohla unikátní výstava Císařovi vojáci. Ostatní jihočeské státní památky hlásí v letní sezoně mírný pokles návštěvnosti. Češi...

7. října 2024  17:14

Tragický případ dělníků, které srazil vlak, policie odložila. Viník také zahynul

Před několika dny to byl přesně rok, kdy se nedaleko Bělčic na Strakonicku stala tragická nehoda, při které na železnici zemřeli dva dělníci a další dva byli těžce zranění. Dnes policie oznámila, že...

7. října 2024  13:02

Lucie Zelinková: Nikdy jsem se tématu mateřství věnovat nechtěla. Všechno je jinak
Lucie Zelinková: Nikdy jsem se tématu mateřství věnovat nechtěla. Všechno je jinak

Moje témata patří snad k těm nejvíce nepopulárním, která ve společnosti kolují, říká v podcastu Netabuj knihomolka, influencerka a maminka malé...

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech...

Móda z Thálií: kýč jak bič v podání Leichtové i nevhodná obuv Rašilovové

V sobotu večer se v Národním divadle v Praze předávaly prestižní divadelní Ceny Thálie. Co se týká módy, podle...

Co dělá v žaludku studená kola a proč je lepší pít po jídle, líčí biochemička

Premium Možná vás už napadlo, co se děje v našem žaludku, když se v něm potká jídlo s pitím. Nebo patříte k těm hloubavějším...

Příběh Jitky: Manžel po mně chce sex každý den, je to k nevydržení

Moje manželství je takové, jaké po patnácti letech obvykle bývá. Překonali jsme pár krizí, vychováváme dvě školou...

Legendární erotický film Emanuela se po 50 letech dočkal předělávky

Když se v roce 1974 objevil film Emanuela se Sylvií Kristelovou v hlavní roli, vzbudilo to pozdvižení. Explicitní...