Diváci v Campu Q vybírali tři mimozešťany, kteří mohli do světa lidí

  13:16aktualizováno  13:16
Unikátní představení Camp Q, ve kterém účinkuje na sto herců, ale aktivně se zapojují i diváci, oživilo po dva večery náplavku u Dlouhého mostu v Českých Budějovicích. Pětihodinovou inscenaci představující adaptační centrum pro mimozemské uprchlíky nastudovali herci Jihočeského divadla společně s Divadlem Letí a souborem Tygr v tísni.

„Sala, dáte si zeykávu?“ vítá návštěvníky bílá bytost a tiskne si při tom zápěstí na čelo. Tak prý zdraví vesmírný kmen Zeyris. Kdo s návrhem souhlasí, dostává malou hnědou želatinovou kostku.

„Vy lidé si prý ke kávě dáváte vždy zákusek, a tak jsme se rozhodli spojit vám to dohromady,“ dodává. Zeykávu podává i s jedlým papírkem, který slouží jako mléko.

Je sobotní večer a na českobudějovické náplavce pod Dlouhým mostem začíná představení Camp Q. Inscenaci představující adaptační centrum pro mimozemské uprchlíky nastudovali herci Jihočeského divadla společně s Divadlem Letí a souborem Tygr v tísni. Celkem je na scéně 100 herců.

Diváky se vstupenkami čeká dlouhých pět hodin na dni otevřených dveří integračního tábora. Mimozemšťany budou poznávat osobně, mluvit s nimi, navštíví jejich obydlí a zúčastní se jejich rituálů.

Hned od půl osmé začínají pro návštěvníky platit striktní pravidla. „Tady se nám řaďte po deseti. Deset vás potřebuju, větší skupinu nevpustíme,“ vykřikuje jeden z organizačních pracovníků kempu, který šikuje příchozí do zástupů.

Pak je ale již směřuje do oploceného areálu, který sahá od jezu až po vyasfaltovanou náplavku. Na první pohled prostor vyhlíží jako společenská událost. Vyjímá se tu nasvícený bar i pódium s židlemi připravenými pro publikum.

Fotogalerie

Každý při vstupu do tábora dostává tři žetony. Co s nimi, osvětlují až dva moderátoři akce. Jejím cílem totiž je vybrat tři mimozemšťany, kterým se ještě ten večer brána z kempu do světa lidí otevře.

„A nyní jděte, poznávejte a dejte své žetony těm, kteří jsou podle vás připravení, aby žili mezi námi,“ pobízí z pódia jeden z moderátorů a většina z 250 účastníků se odebírá k další části areálu s obydlími celkem čtyř mimozemských kmenů.

„Já dala žetonek členovi kmene Atas, ti se mi líbí zatím nejvíce. Nevěděla jsem, co od toho dnes čekat, ale jsem nadšená,“ líčí Martina Hederová, které projekt doporučili přátelé.

Příbytky mají většinou podobu aranžovaných dělnických buněk, ve kterých žijí Atas a Zeyris. Tajemné Fénické ženy sídlí na těchto kontejnerech nebo vedle nich.

Zapojení diváci si vše postupně procházejí, mohou se kohokoli z účinkujících na cokoli ptát, nebo je sami herci zapojují a rozvíjejí děj. Velká hra láká i některé kolemjdoucí, kteří shlížejí z Dlouhého mostu.

„Už jsem byl v Campu Q v červnu v Praze. Nyní se snažím mluvit především s personálem a doplňovat si ponětí, co se tu vlastně děje,“ říká další návštěvník Kryštof Drnek z hlavního města.

„Co se stalo Čtyřlístkovi,“ ptá se pak divačka Lenka Staňková jednoho Aty na jeho ztraceného soukmenovce. Právě téma Čtyřlístka rezonuje mezi publikem stále více a celý děj nakonec zdramatizuje.

Živé představení trvá až do půl jedné v noci. Do té doby příchozí například přihlížejí mimozemské svatbě, ukrývají se v buňkách před nebezpečím nebo přeříkávají „skákal pes“ s fénickou ženou.

Autor:
Témata: Jihočeský kraj
  • Nejčtenější

Hádka, tratoliště krve a útěk na kole. Afghánec poté ubodal farmáře kvůli autu

Do uprchlického centra v rakouském Wullowitzu přišel v pondělí v půl třetí odpoledne třiatřicetiletý Afghánec Jamal Ali...

Deviant znásilnil unesenou školačku, trest 7,5 roku žalobkyni nestačí

Sedm a půl roku vězení uložil českobudějovický krajský soud dvacetiletému muži za znásilnění školačky. Mladík si loni v...

Umím si představit, že bych opět létal v armádě s gripenem, říká Šonka

Pilotu Martinu Šonkovi skončila před pár týdny sezona v podniku Red Bull Air Race, který v loňském roce vyhrál. Příští...

Cyklistka nepřežila střet s tatrou, v Budějovicích se tvořily kolony

Tragická nehoda se stala na kruhovém objezdu v Českých Budějovicích. Na výpadovce na Český Krumlov srazil nákladní...

Premium

Byl agresivní a nespokojený, popisují lidé Afghánce, který ubodal farmáře

Útočník, který v pondělí zabil rakouského farmáře, žil ve vesnici Leopoldschlag u hranic s Českem. Podle místních se...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Muž na Dačicku zavinil deset požárů, zapaloval i túrováním mopedu

S neobvyklým případem se setkali policisté z Jindřichohradecka, kteří vyšetřují desítku drobných požárů v okolí Dačic....

Další rekonstrukce plaveckého stadionu. Střechu opraví za 35 milionů

Teprve před pár týdny otevřeli bazén s novými sprchami a toboganem a už plánují další rekonstrukci. Plavecký stadion v...

Kastelán zámku Hluboká pátral po stopách Adolfa Schwarzenberga až v Keni

Když se před lety Martin Slaba ženil na zámku v Hluboké, netušil, že tam jednou bude dělat kastelána. V Masných krámech...

Cyklistka nepřežila střet s tatrou, v Budějovicích se tvořily kolony

Tragická nehoda se stala na kruhovém objezdu v Českých Budějovicích. Na výpadovce na Český Krumlov srazil nákladní...

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝVOJÁŘ - ELEKTRONIK

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 29 000 - 39 000 Kč

Najdete na iDNES.cz