Rozbouřená Otava zalila Kamenný most v Písku, historický unikát vydržel

  15:36aktualizováno  15:36
Povodeň v roce 2002 poničila i symbol Písku, Kamenný most ze 13. století. V domech podél řeky praskala okna, ale nejstarší dochovaný most v Čechách vydržel. Velká voda strhla jen zábradlí a sochu anděla. Historickou památku se podařilo opravit i díky sbírkám, při nichž se po celé republice vybralo přes pět milionů korun.

Povodňová vlna zvedla hladinu Otavy natolik, že ho voda téměř zalila. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Když povodňová vlna v srpnu roku 2002 vtrhla do Písku a hladina Otavy začala stoupat tak, že celý Kamenný most, nejstarší stavba svého druhu ve střední Evropě, zmizel pod vodou, památkáři Jiřímu Hladkému bylo úzko.

Strnule sledoval, jak se voda valí přes kamenné zábradlí a v domech podél řeky praskají skleněná okna. Celou dobu ale věřil, že most povodeň přežije a maximálně spadne právě zábradlí.

Stejně jako on stály na nábřeží stovky lidí. Nikdo nemluvil. Lidé jen bezmocně sledovali, jak Otava most "ohlodává."

"Byl to hrůzostrašný pohled. Sochy a kříž, které čněly nad vodu, ale dávaly naději, že to snad most vydrží. Povodeň však byla větší než stoletá, protože podle našich propočtů by při stoleté vodě byla hladina ve výšce šest metrů. V roce 2002 to bylo metrů devět," vzpomíná tehdejší starosta a dnes ředitel krajského úřadu Luboš Průša.

Památkář Hladký měl nakonec pravdu. Část kamenného zábradlí spadla do řeky, stejně tak socha anděla.

"Díky rekonstrukci v roce 1994 však celý most i jednotlivé oblouky nápor vody vydržely. Tehdy se zjistilo, že na vozovce je nalitý asfalt, chrliče nefungují, pilíři teče voda skrz a špatně byly udělané i podhledy oblouků," vzpomíná na rekonstrukci tehdejší památkář a největší odborník na Kamenný most Jiří Hladký z Písku. Pomohlo i speciální ukotvení lany ke skalám v březích.

Vody se v roce 2002 hnalo Pískem tolik, že z mostu koukal jen dřevěný kříž a hlavy pískovcových soch. Jiří Hladký ty okamžiky popisuje výstižně: bylo to, jako kdyby někdo trhal Píseckým kus srdce.

Peníze poslal i zpěvák Karel Gott, vybralo se přes pět milionů

Vlastní oblouky 111 metrů dlouhého mostu vydržely. Jakmile opadla voda, Písečtí začali vymýšlet, jak památku, kterou nyní chtějí dostat na prestižní seznam UNESCO, co nejrychleji opravit.

Zvedla se velká vlna solidarity a lidé z města i celé země na rekonstrukci posílali peníze. Včetně například zpěváka Karla Gotta. Potřebných 5,2 milionu korun nakonec radnice vybrala od lidí a zbylo i na kopii sochy anděla, který spadl do Otavy a vylovili jej až potápěči spolu s kusy zábradlí.

Fotogalerie

Vlastní rekonstrukce ale nebyla jednoduchá. Radnice se do ní pustila pod dohledem památkářů a Jiřího Hladkého tak, aby most vypadal jako před povodní. A tak se začalo stavět zábradlí křivě.

Až tehdy si ale část lidí všimla, že zábradlí není rovné, a začala město kritizovat. Kromě toho nové kameny vyrobené místo těch, které se po povodni nenašly, doslova svítily novotou mezi těmi původními.

Tehdejší starosta Písku Průša přiznával, že i v radě města byly rozdílné názory, zda má být zábradlí křivé, jako bylo původně, a nebo rovné.

"Jsem rád, že jsme nakonec udělali zábradlí podle historických dokumentů. Tehdy to vyvolalo velké vášně, ale dnes už si na to lidi ani nevzpomenou, protože i nové kameny v zábradlí, které se musely vyrobit, splynuly," komentuje dnes Průša.

Samotní obyvatelé Písku později většinou uznali, že bylo správné udělat zábradlí tak, jak bylo původně postaveno.

"Lidé rekonstrukci dost hlídali. Most je pro ně symbolem města, tak je pochopitelné, že měli obavy. Na druhou stranu, alespoň dnes všichni vědí, že je to tak opraveno schválně, že to není chyba," uvedla obyvatelka Stanislava Taubrová, která byla jednou z kritiček křivého zábradlí.

"I já jsem si zprvu říkala, že se snad zbláznili, když to staví křivě, ale pak jsem si na jedné přednášce prohlédla dobové snímky a uznala jsem, že jsme si toho dříve tak nevšímali a prostě jsme nepostřehli, že není rovné," dodala Taubrová.

Nejčtenější

Pod skupinou dětí se propadla hotelová terasa, padaly z třímetrové výšky

ilustrační snímek

Na Strakonicku se v úterý navečer zranilo patnáct dětí z Prahy, které tam tráví prázdniny. Prolomila se pod nimi terasa...

Velbloudí mládě v zoo napadl pes. Jeho majitelé pak ze zahrady utekli

Velbloudí mládě v zoo napadl pes.

Pes návštěvníků napadl a poranil mladou velbloudici Sisi ze Zooparku Na Hrádečku na Jindřichohradecku. Sami majitelé...

Na co zírá mašinfíra: Unikátní jízda divočinou do srdce České Kanady

Jindřichohradecká úzkokolejka, zastávka Kaproun

Prázdninový díl seriálu Na co zírá mašinfíra nás zavede do romantického kraje, který se právem nazývá Česká Kanada. Po...

Pro žraloka jste obří ryba vypouštějící bubliny, bojí se vás, padlo v Rozstřelu

Potápěč, instruktor a lektor potápění z FTVS David Vondrášek v pořadu Rozstřel....

Společně v červenci vytvořili nový český rekord v délce strávené v kuse pod vodu. Sedm dní žili ve vlhkém kesonu nebo...

Veterináři našli v autě čtvrt tuny nechlazeného masa pro dětský tábor

Veterinární inspektoři z Jihočeského kraje zajistili u Tábora čtvrt tuny masa v...

Přes 250 kilogramů masa a masných výrobků nalezli veterinární inspektoři v nevyhovujících podmínkách v dodávce na...

Další z rubriky

Parkovací zóny v Českých Budějovicích rozšíří na začátku listopadu

Parkovací místa označená modrou barvou budou moci od 1. listopadu využívat jen...

Obyvatelé Pražského předměstí v Českých Budějovicích se dočkají rozšíření parkovacích zón až k řece Vltavě v listopadu...

Babiš na D3 slíbil její dokončení v 2028, pak ho vítali odpůrci i příznivci

Andrej Babiš navštívil Netřebice. Místní obyvatelé premiéra vítali, ale...

V jihočeských Netřebicích se do sebe pustili příznivci a odpůrci premiéra Andreje Babiše, zůstalo jen u slov. Babiš do...

Naši předci investovali víc, aby byly domy krásné, říká fotograf Budějovic

Milan Binder

Milan Binder vydal za 16 let už 23 knížek fotografií, hlavně z Českých Budějovic. Když má čas, hraje na flašinet. Na...

Najdete na iDNES.cz