Budějovický advent se blíží. Kromě příletu anděla čeká zájemce 208 akcí

  13:40aktualizováno  13:40
Dřevěné stánky se staročeskými výrobky a dobrotami zaplní náměstí Přemysla Otakara II., vzduch provoní medovina a punč, z Černé věže slétne anděl. V sobotu vypukne Budějovický advent. Program nabízí i koncerty Kamila Střihavky nebo Debbi.

Přílet anděla láká na českobudějovické náměstí tradičně tisíce lidí. Snímek je z roku 2011. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Kdyby člověk chtěl vidět všechny akce, stráví na Budějovickém adventu stovky hodin. Tradiční událost přináší program o 208 bodech, z toho zhruba 40 je přímo na náměstí Přemysla Otakara II. A na každý den připadá průměrně pět akcí.

Advent zahájí rozsvícení vánočního stromu v sobotu po 16. hodině. Už od pátku zaplní hlavní náměstí řemeslný trh. Patnáct rukodělců předvede svoji techniku, lidé na stáncích seženou keramiku, věnce, šperky, kameninu, perníky, svíčky a spoustu pochoutek. Nebudou chybět také poníci.

Budějovický advent (výběr z programu)

Sobota 30. 11. Rozsvícení stromu, Nezmaři

Středa 4. 12.
Pavel Žalman Lohonka

Čtvrtek 5. 12. Přílet anděla, Blue Effect

Pátek 6. 12.
Dudlajda, Yo Yo Band

Sobota 7. 12. Pavlína Jíšová, Kamil Střihavka

Neděle 8. 12.
Joe Cocker Revival

Středa 11. 12.
Petr Spálený

Pátek 13. 12.
Úsviťáček, sbor opery JD

Sobota 14. 12.
Michal Hrůza, Debbi

Středa 18. 12.
Robbie Williams Revival

Pátek 20. 12. Živý betlém, Budvarka, Rangers

Sobota 21. 12.
Petr Kotvald

Neděle 22. 12. Staročeská ulička v Panské

Od 9. do 22. 12. Ježíškova dílna a betlém

"Pro větší pohodlí návštěvníků jsme se letos rozhodli změnit parkování na náměstí. Zrušíme stání na vnitřním obvodu a auta přesuneme na vnější obvod, kde budou stát šikmo u chodníků. Novinka začne platit ve čtvrtek 28. listopadu a potrvá do 23. prosince," přiblížila náměstkyně budějovického primátora Ivana Popelová.

V řemeslný jarmark se promění od 14. do 21. prosince i radniční nádvoří. Trhy hostí od 29. listopadu do 1. prosince i výstaviště.

Kvůli příletu anděla pojede víc autobusů ze sídlišť

Největším tahákem adventu bývá každý rok přílet anděla 5. prosince.

"Díky sociálním sítím se na tuto událost přijíždějí podívat i stovky lidí z různých koutů Čech," upozorňuje David Kovařík z produkční agentury Chilli Production, která má na starosti program. Magistrát navíc odpoledne posílí linky MHD ze sídlišť do centra.

Během celého prosince se na pódiu vystřídají hvězdy jako Kamil Střihavka, Debbi, Michal Hrůza, Petr Spálený, Blue Effect nebo Yo Yo Band. Doplní je místní folklorní soubory s koledami a tanci.

"Letos jsme více mysleli i na starší generaci. TV Šlágr pro ni připraví pásmo oblíbených zpěváků a souborů, vystoupí také Budvarka nebo Rozmarýn, který působí pod Svazem důchodců," podotýká Kovařík.

Všechny neděle budou zase patřit dětem. Organizátoři pro ně přichystali loutková vystoupení i mobilní pohádkové kino.

Mateřské, základní a střední školy budou po celý prosinec soutěžit v Hodině slávy a na pódiu předvedou svůj program. "Na Facebooku Budějovického adventu pak lidé najdou hlasovací aplikaci a mohou vystoupení, které se jim líbilo, ohodnotit svým hlasem. Na vítěze čekají skipasy do Skiareálu Lipno," dodává Kovařík. V tuto chvíli organizátoři ještě vyjednávají o vystoupení černošských gospelů.

Není také jisté, zda letos bude stavění sněhuláků na náměstí. "Vše záleží na počasí, loni napadl sníh dva dny před akcí," říká Kovařík.

Tvůrčí dílny pro děti na radnici

Už poosmnácté se Panská a Piaristické náměstí promění ve staročeskou vánoční uličku. Vedle tradičních výrobků si tam lidé mohou 22. prosince koupit stromky, jmelí, zvěřinu, ryby nebo bažanty.

Od 14. do 19. prosince mohou děti s rodiči vyrazit do radniční výstavní síně na tvůrčí dílny. Vyrobí si třeba koníky ze dřeva, krabičky na dárky, obrázky na skle, andílky z papíru i slaměné řetězy.

Během adventu bude několikrát na náměstí vařit kuchař Petr Stupka, který předvede přípravu pokrmů z třeboňského kapra. Připravené jsou i módní přehlídky.

Magistrát přispívá na Budějovický advent částkou 760 tisíc z městského rozpočtu. Podrobný program je na webu www.budejovickyadvent.cz.

Autor:

Nejčtenější

Pod skupinou dětí se propadla hotelová terasa, padaly z třímetrové výšky

ilustrační snímek

Na Strakonicku se v úterý navečer zranilo patnáct dětí z Prahy, které tam tráví prázdniny. Prolomila se pod nimi terasa...

Velbloudí mládě v zoo napadl pes. Jeho majitelé pak ze zahrady utekli

Velbloudí mládě v zoo napadl pes.

Pes návštěvníků napadl a poranil mladou velbloudici Sisi ze Zooparku Na Hrádečku na Jindřichohradecku. Sami majitelé...

Na co zírá mašinfíra: Unikátní jízda divočinou do srdce České Kanady

Jindřichohradecká úzkokolejka, zastávka Kaproun

Prázdninový díl seriálu Na co zírá mašinfíra nás zavede do romantického kraje, který se právem nazývá Česká Kanada. Po...

Veterináři našli v autě čtvrt tuny nechlazeného masa pro dětský tábor

Veterinární inspektoři z Jihočeského kraje zajistili u Tábora čtvrt tuny masa v...

Přes 250 kilogramů masa a masných výrobků nalezli veterinární inspektoři v nevyhovujících podmínkách v dodávce na...

Pro žraloka jste obří ryba vypouštějící bubliny, bojí se vás, padlo v Rozstřelu

Potápěč, instruktor a lektor potápění z FTVS David Vondrášek v pořadu Rozstřel....

Společně v červenci vytvořili nový český rekord v délce strávené v kuse pod vodu. Sedm dní žili ve vlhkém kesonu nebo...

Další z rubriky

Nový ředitel gymnázia zaváděl radikální změny, po protestech končí

Otevření zrekonstruované budovy Gymnázia J. K. Tyla v Hradci Králové. (10. 3....

Loni v polovině prázdnin byl jmenován novým šéfem jindřichohradeckého gymnázia informatik David Hembera. Nyní přesně po...

Matka vyskočila s dítětem z okna, policie ji obvinila z vraždy

Policejní páska, ilustrační foto

Několikaleté vězení hrozí sedmadvacetileté ženě, která loni na podzim vyskočila se svým dítětem z okna paneláku na...

Z chaty Mládí na Šumavě chce Jihočeský kraj udělat luxusní penzion

Vlastníkem chaty Mládí v šumavském Zadově je Jihočeský kraj.

Krajská chata Mládí na Šumavě potřebuje zmodernizovat. Opozici se ale nelíbí, že rada schválila záměr na její obnovu za...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Pečovatel/ka - moderní zařízení v Praze, 20-22 000 Kč, velice zajímavé

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 20 000 - 22 000 Kč

Najdete na iDNES.cz