Areál výstaviště v blízkosti centra, počet kulturních akcí, množství kaváren a hlavně soutok Vltavy s Malší. To jsou některé ze silných stránek Českých Budějovic, na kterých se dá stavět a zvyšovat atraktivitu téměř stotisícového města.
Píše o nich čerstvá analýza, která je součástí připravovaného strategického plánu Budějovic pro roky 2017 až 2027. MF DNES pročetla sedm podrobných dokumentů, které jsou k dispozici. Vybrala zásadní věci, na základě kterých by se mohlo krajské město v následujících letech měnit.
Analýza BudějovicSilné stránky |
Zajímavé je například porovnání silných a slabých stránek v oblasti atraktivity Budějovic. Zatímco silných je jedenáct, slabých hned 18. Právě na nich však může vedení města zapracovat a otočit je ve svůj prospěch.
„Zcela nevyužitý je potenciál soutoku a okolí řek jak pro pořádání kulturních a sportovních akcí, tak pro obecné soužití města s vodou. Chybí mola, pláže, okolí řek není upravené pro využívání návštěvníky a obyvateli,“ píše se v analýze.
V centru sice město pořádá například festival Múzy na vodě a třeba majáles je na Sokolském ostrově. Je však zřejmé, že by bylo možné obě řeky využít lépe. V mnoha městech je voda mnohem lépe přístupná, v Budějovicích tomu brání třeba zábradlí.
Zástupci města budou chtít Malši i Vltavu lépe využít, aktuálně se problematikou zabýval magistrátní útvar hlavního architekta.
„Už mám k dispozici výstupy. Kolegové využili vizí z materiálu Město a voda, doplnili ho a upravili. Na vybraných místech bychom tak mohli v dohledné době vytvořit pohodlné přístupy k vodě,“ reagoval náměstek primátora František Konečný.
Řeší i otázku výstavby vodního světa. „Pro něj je vytipované místo v bývalém areálu čtyřdvorských kasáren a tankodromu,“ dodal. I z průzkumu pro strategický plán vyplývá, že lidem chybí wellness zařízení nebo akvapark.
Z dokumentu Město a voda je zřejmé, že by například u Sokolského ostrova mohlo být dřevěné molo a u něj půjčovna loděk. Vydat se po Vltavě je sice možné, ale přímo v centru podobná atrakce není a pro místní i turisty by mohla být lákavá.
Oblíbené je také slepé rameno Malše, jeho proměnou se před časem zabývali studenti Střední průmyslové školy stavební v Budějovicích. Ti připravili vizualizace možných podob lokality v centru města. Asi nejreálněji vypadala práce Michala Fajtla. Zjišťoval i to, komu v místě patří pozemky, a zabýval se pak jen těmi, které jsou v majetku města.
Do průzkumu se zapojilo přibližně 650 osob
Stejně jako další studenti přišel s návrhem na úpravu břehu, který by byl po levé straně terasovitý s místy pro sezení, ale i procházky či případné výstavy. „Břeh jsem pojal jako velkou tribunu, odkud by bylo možné sledovat umělecká představení i díla,“ sdělil Fajtl. Do rohu slepého ramene pak zasadil kavárnu s posezením na střeše.
Kromě vody pak účastníci průzkumu zdůraznili, že by atraktivitě města přispělo ještě více zeleně a také by se měli mnohem více kontrolovat pejskaři. Mnoho z nich totiž vůbec nesbírá exkrementy. „Strážníci se tomuto problému věnují. Jenže když hlídku majitel psa vidí, vždy po něm uklidí. Když v dohledu nikdo není, chová se jich mnoho lhostejně,“ konstatoval mluvčí budějovické městské policie David Štýfal.
Do zmíněného průzkumu se zapojilo přibližně 650 osob. „Město rovněž při tvorbě plánu spolupracuje s řadou firem a podnikatelů. Zájem byl veliký,“ hodnotil před časem primátor Jiří Svoboda. Doplnil, že dokument bude hotový v červnu.
Anketa také ukázala, že většina dotazovaných je s kvalitou života v Českých Budějovicích spokojena. Odpovědělo tak 86% respondentů, když spíše spokojeno je 62% a velmi spokojena je téměř čtvrtina lidí. Z jednotlivých lokalit lidé nejlépe hodnotili třeba Švábův Hrádek, Nové Hodějovice a Vrbenské rybníky, hůře Rudolfovské předměstí, Máj či Nemanice.
Samostatnou kapitolou se pak tradičně stala doprava a například chybějící navigační systém nebo nedořešené parkování autobusů v blízkosti centra. Město by mělo také dál zapracovat na zlepšení podmínek pro cyklisty. V této oblasti vidí analytici velký potenciál.
„Navigační systém a celkové moderní řízení dopravy bude hotové do čtyř let,“ upřesnil Konečný. V centru hodlá také zlepšit podmínky pro chodce.
Plán zpracovává společnost Cassia Development & Consulting. „Cílem je dosažení takových změn, aby se Budějovice staly konkurenceschopným a sebevědomým městem. Pro lepší informovanost obyvatel fungují i samostatné webové stránky strategického plánu www.spcb2017.cz,“ upozornil primátor. Právě tam jsou zájemcům k dispozici výsledky průzkumů a další informace.