Sobota 24. října 2020, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. října 2020 Nina

Bez tunelu pod nádražím hrozí, že zůstane východ Českých Budějovic ucpaný

  8:59
Než bude hotová dálnice D3 kolem Českých Budějovic, je potřeba postavit ještě pět dalších důležitých silnic v krajském městě a okolí. Už teď je jisté, že některé do roku 2022 nebudou a mohou nastat pořádné problémy.

Vlakové nádraží v Českých Budějovicích. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Zásadní je například chybějící tunel pod vlakovým nádražím. Měla to být jedna z dvou hlavních tras, kudy budou auta vyjíždět z centra, nebo tam naopak z dálnice sjíždět. Tato stavba je od začátku součástí takzvané zanádražní komunikace, kde je investorem Jihočeský kraj.

„Kraj se ale o tuto nedokončenou část projektu dlouhodobě příliš nezajímá,“ upozorňuje zastupitel a bývalý náměstek primátora pro dopravu František Konečný (ANO). Znepokojuje ho, že se příprava akce příliš vleče.

„Navíc už se mělo pracovat na přípravě definitivní varianty s vyústěním na křižovatce Dobrovodské a Plynárenské. Místo toho se najednou znovu objevují snahy, že by to mohlo být na jiném místě. To jsou ale nesmyslné úvahy, které by vše nepříjemně zdržely. Navíc by to mohlo znamenat i odstranění lávky přes nákladové nádraží,“ podotýká Konečný.

Když tunel nebude v roce 2022 v době zprovoznění dálničního obchvatu, pojedou auta k viaduktu v Rudolfovské či do Mladého. Ani jedno z míst není na novou vlnu zátěže připravené. Provoz na východě města to může zašpuntovat.

Přípravu má nyní na starost město České Budějovice. „V současné době se zpracovává projektová dokumentace pro územní rozhodnutí pro variantu napojení Mánesova x Průmyslová – Dobrovodská x Plynárenská. Prověřujeme i další variantu, ale dosud nebylo rozhodnuto o změně projektu,“ upřesňuje Viktor Lavička (ANO), náměstek primátora pro dopravu.

Celá stavba musí podle něj zohledňovat také například záměr Správy železniční dopravní cesty, která plánuje propojení přednádražního prostoru s Dobrovodskou.

„Záměr by měl mimo jiné zahrnout také výstavbu parkovacího domu právě s napojením na uvažovanou křižovatku Dobrovodská a Plynárenská,“ podotýká. Také bude nutné zohlednit hluk, protože v místě zhoustne provoz a určitě to bude mít i tento dopad. 

Otázkou je, jak hodlá kraj tunel následně zaplatit. V minulosti se mluvilo o částce kolem 800 milionů až jedné miliardy korun. Teď už by to mohlo být 1,5 miliardy korun. 

„Financování této akce předpokládáme z dotačních prostředků. Vše je ale ještě v jednání mezi Jihočeským krajem a městem,“ reaguje Josef Knot (TOP 09), náměstek hejtmanky.

Sjezd Pohůrka v roce 2021

Další důležité silnice navázané na D3, které jdou za krajem, už jsou na tom lépe. Jedna část sjezdu z dálnice na Pohůrce už má vydané stavební povolení.

„Ještě je nutné vypořádat majetkoprávní vztahy s jedním komplikovaným vlastníkem,“ upozorňuje Knot. Druhá část sjezdu má územní rozhodnutí, které nabude právní moci v nejbližších dnech. U ní se budou výkupy pozemků řešit v roce 2020. Stavba obou akcí je naplánovaná na rok 2021.

V opačném směru povede sjezd z D3 k budoucímu obchvatu Srubce, což je rovněž krajský projekt. V tomto případě je teprve podaná žádost na stavební úřad k zahájení řízení k územnímu rozhodnutí. Zde je tedy dokončení v roce 2022 spíše nereálné.

Naopak stavební povolení už má první část jižní tangenty, která propojí na jihu Budějovic pod Roudným D3 se silnicí E55 za odhadem 800 milionů korun. Stavět se má začít příští rok. Když se vše sečte, kraj bude potřebovat na nové silnice v nejbližších letech několik miliard korun, takže se bez dotací určitě neobejde.

Samostatnou kapitolou je pak Severní spojka za odhadem dvě miliardy korun bez daně. Tam je investorem Ředitelství silnici a dálnic, které však předpokládá, že komunikaci mezi křižovatkou u Globusu a Pražskou třídou v Nemanicích zprovozní až v roce 2025. Auta sjíždějící z dálnice, která budou dál pokračovat směrem na Písek a Plzeň, tak budou ještě mnoho let mířit přes Strakonickou.

Autor:
  • Nejčtenější

Dětské gangy v Táboře kradou mobily a peníze, řeší to policie i radnice

Okolí Jordánu a Husova parku v Táboře obsadily skupinky nezletilých, které napadají kolemjdoucí. Policejní hlídky se na...

Po jedné rvačce měl Špinar život naruby. Bojovník MMA přišel o kariéru

Slušný člověk z učitelské rodiny, který měl dobře našlápnuto v práci i ve sportu. Matěj Špinar, šestadvacetiletý MMA...

Pepa z MasterChefa staví domy ze dřeva, ale touží po vlastní restauraci

Jako dítě ho na fotbal a podobné aktivity moc neužilo. Spíše tahal hrnce, a když maminka nebo babičky vařily, bedlivě...

Hanzalův tichý konec. NHL se změnila, už by stejně nebyla pro mě, cítí

Premium Už ho nerozhodí, když jeho průchod bezpečnostním rámem rozezvučí letištní halu. „Bude to tak navždycky,“ prohodí Martin...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rok od výbuchu v Lenoře. Tragédie, kterou místní nikdy nevymažou z paměti

Je to už rok, kdy v Lenoře na Prachaticku zdemoloval výbuch časně ráno bytový dům. Oheň těžce popálil dva muže, několik...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Tábor zvýší nájem, městský byt tam byl i za 25 korun za metr

Když před rokem v Táboře vedení radnice rozhodlo upravit pravidla pro přidělování městských bytů, zaznělo, že by měly...

Ve vozech českobudějovické MHD se konečně začne platit kartou

V Praze, Ostravě, ale třeba i Táboře už mohou cestující platit kartou za jízdu přímo ve vozidlech MHD. Novinky se brzy...

O podchod u nádraží nemá nikdo zájem, studenti z něj chtějí udělat galerii

Celkem třikrát letos radnice v Českých Budějovicích zveřejnila výzvu na pronájem podchodu pod rušnou silnicí u...

Památkám na jihu Čech ubyli návštěvníci. Na vstupném přišly o miliony

Lidé, kteří se chystali vydat na prohlídku státních památek ve druhé půlce října, mají smůlu. Kvůli koronavirové...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...