Bez tunelu pod nádražím hrozí, že zůstane východ Českých Budějovic ucpaný

  8:59aktualizováno  8:59
Než bude hotová dálnice D3 kolem Českých Budějovic, je potřeba postavit ještě pět dalších důležitých silnic v krajském městě a okolí. Už teď je jisté, že některé do roku 2022 nebudou a mohou nastat pořádné problémy.

Vlakové nádraží v Českých Budějovicích. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Zásadní je například chybějící tunel pod vlakovým nádražím. Měla to být jedna z dvou hlavních tras, kudy budou auta vyjíždět z centra, nebo tam naopak z dálnice sjíždět. Tato stavba je od začátku součástí takzvané zanádražní komunikace, kde je investorem Jihočeský kraj.

„Kraj se ale o tuto nedokončenou část projektu dlouhodobě příliš nezajímá,“ upozorňuje zastupitel a bývalý náměstek primátora pro dopravu František Konečný (ANO). Znepokojuje ho, že se příprava akce příliš vleče.

„Navíc už se mělo pracovat na přípravě definitivní varianty s vyústěním na křižovatce Dobrovodské a Plynárenské. Místo toho se najednou znovu objevují snahy, že by to mohlo být na jiném místě. To jsou ale nesmyslné úvahy, které by vše nepříjemně zdržely. Navíc by to mohlo znamenat i odstranění lávky přes nákladové nádraží,“ podotýká Konečný.

Když tunel nebude v roce 2022 v době zprovoznění dálničního obchvatu, pojedou auta k viaduktu v Rudolfovské či do Mladého. Ani jedno z míst není na novou vlnu zátěže připravené. Provoz na východě města to může zašpuntovat.

Přípravu má nyní na starost město České Budějovice. „V současné době se zpracovává projektová dokumentace pro územní rozhodnutí pro variantu napojení Mánesova x Průmyslová – Dobrovodská x Plynárenská. Prověřujeme i další variantu, ale dosud nebylo rozhodnuto o změně projektu,“ upřesňuje Viktor Lavička (ANO), náměstek primátora pro dopravu.

Celá stavba musí podle něj zohledňovat také například záměr Správy železniční dopravní cesty, která plánuje propojení přednádražního prostoru s Dobrovodskou.

„Záměr by měl mimo jiné zahrnout také výstavbu parkovacího domu právě s napojením na uvažovanou křižovatku Dobrovodská a Plynárenská,“ podotýká. Také bude nutné zohlednit hluk, protože v místě zhoustne provoz a určitě to bude mít i tento dopad. 

Otázkou je, jak hodlá kraj tunel následně zaplatit. V minulosti se mluvilo o částce kolem 800 milionů až jedné miliardy korun. Teď už by to mohlo být 1,5 miliardy korun. 

„Financování této akce předpokládáme z dotačních prostředků. Vše je ale ještě v jednání mezi Jihočeským krajem a městem,“ reaguje Josef Knot (TOP 09), náměstek hejtmanky.

Sjezd Pohůrka v roce 2021

Další důležité silnice navázané na D3, které jdou za krajem, už jsou na tom lépe. Jedna část sjezdu z dálnice na Pohůrce už má vydané stavební povolení.

„Ještě je nutné vypořádat majetkoprávní vztahy s jedním komplikovaným vlastníkem,“ upozorňuje Knot. Druhá část sjezdu má územní rozhodnutí, které nabude právní moci v nejbližších dnech. U ní se budou výkupy pozemků řešit v roce 2020. Stavba obou akcí je naplánovaná na rok 2021.

V opačném směru povede sjezd z D3 k budoucímu obchvatu Srubce, což je rovněž krajský projekt. V tomto případě je teprve podaná žádost na stavební úřad k zahájení řízení k územnímu rozhodnutí. Zde je tedy dokončení v roce 2022 spíše nereálné.

Naopak stavební povolení už má první část jižní tangenty, která propojí na jihu Budějovic pod Roudným D3 se silnicí E55 za odhadem 800 milionů korun. Stavět se má začít příští rok. Když se vše sečte, kraj bude potřebovat na nové silnice v nejbližších letech několik miliard korun, takže se bez dotací určitě neobejde.

Samostatnou kapitolou je pak Severní spojka za odhadem dvě miliardy korun bez daně. Tam je investorem Ředitelství silnici a dálnic, které však předpokládá, že komunikaci mezi křižovatkou u Globusu a Pražskou třídou v Nemanicích zprovozní až v roce 2025. Auta sjíždějící z dálnice, která budou dál pokračovat směrem na Písek a Plzeň, tak budou ještě mnoho let mířit přes Strakonickou.

Autor:

Nejčtenější

Pořídili si dům s minimem zdí a maximem skla. K němu přidali jezírko

„Jezírko je krásný prvek,“ vysvětluje investor, proč nemají na zahradě tradiční...

Co nejméně zdí a co nejvíce skla, takové slyšel zadání architekt domu pro čtyřčlennou rodinu v jižních Čechách....

Teenager fotil selfie na sloupu u tratě ve Voticích, nyní bojuje o život

15letého chlapce na nádraží ve Voticích zasáhl proud (13. září 2019)

O život bojuje patnáctiletý chlapec, který včera večer na votickém nádraží vylezl na sloup trakčního vedení. Zasáhl ho...

Po nárazu do stromu zemřel na Písecku mladý řidič

U obce Dobev na Písecku narazilo auto do stromu, řidič zemřel (15. září 2019)

Tragická nehoda se stala v neděli dopoledne u obce Dobev na Písecku. Mladý řidič tam vyjel do protisměru a narazil do...

Hořký návrat Sivoka. Hanba, směšné, řekl k vyloučení kouč Horejš

Českobudějovický kapitán Tomáš Sivok odehrává balon před Dame...

Návrat do nejvyšší české soutěže někdejšímu fotbalovému reprezentantovi Tomáši Sivokovi nevyšel. Porážka s Baníkem 1:2...

Ty žlutej vietnamčíku, zalez, křičel podle napadeného inspektor ČOI

Šon Chung, kterého měl napadnout inspektor České obchodní inspekce v...

Jindřichohradecký okresní soud řeší dubnové napadení vietnamského obchodníka. Inspektor České obchodní inspekce (ČOI)...

Další z rubriky

V centru Budějovic havaroval trolejbus a dvě auta, silnice už je průjezdná

V Českých Budějovic havaroval trolejbus a dvě auta. Nikdo se nezranil. (19....

Střet trolejbusu a dvou aut komplikoval dopoledne dopravu v centru Českých Budějovicích. Nehoda se stala na Mariánském...

Táborskem kličkovala dodávka, řidička z povolání měla dopoledne tři promile

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Nedrží směr a kličkuje. Asi tak zněla varování řidičů, kteří v pondělí dopoledne volali na linku 158 kvůli podezřelé...

Teplický podnikatel Třešňák chce stavět nákupní centrum v Budějovicích

Nedaleko oblíbeného parku ve Čtyřech Dvorech v Českých Budějovicích se má...

Druhý Kaufland v Českých Budějovicích vyroste ve čtvrti Čtyři Dvory nedaleko oblíbeného parku. Na svých pozemcích ho...

Budějovičtí zastupitelé se hádali o letiště, navrhovali ho prodat i zbourat

První fáze druhé etapy modernizace letiště stála 121 milionů a druhá 525...

Prodat, vyčkávat, nebo srovnat se zemí? Nejrůznější scénáře budoucnosti Jihočeského letiště přicházely v pondělí z...

Najdete na iDNES.cz