Hlavní města pervitinu. Napříč Evropou vedou České Budějovice a Praha

  9:17aktualizováno  9:17
Česká republika ročně vyprodukuje až šest tun pervitinu. Do největšího projektu na sledování drog v Evropě dodali aktuální údaje i vědci Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity. Odborníci nasbírali čísla ze 42 evropských měst z 21 zemí. Data získali tak, že analyzovali odpadní vody.

Ilustrační foto. | foto: Policie ČR

Konzumaci pervitinu, ale i extáze a marihuany měřili evropští vědci od Sarajeva přes Bern, Paříž a Londýn až po Bratislavu.

Část měst je zcela čistá, u dalších se krčí jen nízké schůdky. České Budějovice a Prahu však v grafu nepřehlédnete. Jejich komíny by mohly v nadsázce použít energetici jako další chladicí věže Temelína.

"Česká republika se na základě výsledků studie z roku 2013 bohužel zařadila mezi země s nejvyšší konzumací pervitinu v Evropě," uvedl Roman Grabic z Výzkumného ústavu rybářského a hydrobiologického Jihočeské univerzity v Budějovicích.

Vodňanští vědci se podílejí na novém způsobu monitorování konzumace drog v Evropě. V rámci projektu koordinovaného evropskou sítí vědeckých laboratoří Score byly analyzovány odpadní vody ve 42 evropských městech právě kvůli zjištění návyků jejich obyvatel závislých na drogách.

Je to první a nejrozsáhlejší aplikace analýzy odpadních vod zahrnující většinu evropských států. Vědci v rámci studie v evropských sídlech vždy v průběhu jednoho týdne v dubnu 2012 a v březnu 2013 analyzovali denní vzorky odpadních vod odebrané v přítocích monitorovaných čistíren odpadních vod.

Výsledky těchto analýz poskytují přehled o toku drog ve městech zapojených do studie a odhalují regionální rozdíly v užívání drog. "Například stopy kokainu byly vyšší v západních a některých jižních městech Evropské unie, ale nižší v severních a východních oblastech," upřesnil Grabic.

Konzumace amfetaminu, (tedy stimulujících látek, jež jsou součástí drog jako speed nebo extáze) která je relativně rovnoměrně rozložena, vykázala nejvyšší hodnoty na severu a severozápadě Evropy.

Konzumace pervitinu, která je ve většině evropských zemí obecně nízká a tradičně soustředěná v České republice a na Slovensku, se ale nyní začíná objevovat také ve východní části Německa a v severní Evropě.

Z vyhodnocení týdenního profilu užívání drog je patrné, že hladiny kokainu a extáze prudce vzrostly ve většině měst o víkendu, zatímco užívání pervitinu a konopí je více rovnoměrně rozložené během celého týdne. "Přitom u Prahy i Českých Budějovic je statisticky výrazný nárůst," sdělil Grabic. To ale podle něho nemusí automaticky znamenat vyšší počet spotřebitelů drogy, ale může souviset s větší produkcí pervitinu.

Šest tun pervitinu ročně

Česká republika ročně vyprodukuje až šest tun pervitinu. Při průměrné ceně tisíc korun za gram tak černý trh s touto drogou dosahuje objemu šesti miliard korun. Uvádí to Evropská zpráva o drogách pro letošní rok, z níž v úterý citoval Úřad vlády. Většina vyrobené drogy směřuje do Německa.

Krajský protidrogový koordinátor Marek Nerud potvrdil, že v posledních pěti letech rostou varny na jihu Čech nebývalým tempem a přidaly se k tomu i velké výrobny Vietnamců.

"Počet problémových uživatelů pervitinu je v Budějovicích okolo pěti stovek, těch skutečných však může být klidně desetkrát tolik," odhaduje.

Nejčtenější

VIDEO: Opilí maturanti se po plese poprali s revizory MHD, některé zranili

Dva revizoři se v Budějovicích dostali do potyčky se skupinkou podnapilých osob.

Maturitní ples v Českých Budějovicích skončil ve středu pro skupinu studentů potyčkou s revizory městské hromadné...

VIDEO: Vodní zámek Červená Lhota je na suchu. Rybník odbahňují bagry

Na rybníku kolem zámku Červená Lhota na Jindřichohradecku pokračují práce na...

Tak jako nyní zámek Červená Lhota na Jindřichohradecku jen tak neuvidíte. Památka, kterou obvykle obklopuje voda, je v...

Jihlava vede první hokejovou ligu o 13 bodů, druhé Kladno si zastřílelo

Kladenští hokejisté oslavují vstřelenou branku.

Jihlavští hokejisté vyhráli v 55. kole první ligy ve Frýdku-Místku 3:2 v prodloužení a vedou tabulku o 13 bodů před...

Tři hráči nebo rozhodčí na podvod stačí, říká expert Federbetu

Francesco Baranca

Proč zrovna my a proč zrovna teď? Znojemští fotbaloví činovníci si myslí, že kauza podezření z manipulování zápasů...

Policie chce obžalovat pět lidí kvůli solární elektrárně Ševětín

Solární elektrárna v jihočeském Ševětíně.

Policie navrhla obžalovat pět lidí, které podezírá ze stomilionového podvodu při stavbě fotovoltaické elektrárny...

Další z rubriky

Pro osmiletého lyžaře se zlomenou nohou letěl na Lipno vrtulník

Pro chlapce se zlomenou nohou musel na Lipno přiletět vrtulník

Při lyžování v lipenském skiareálu se vážně zranil osmiletý chlapec. Zlomil si nohu a do nemocnice ho transportoval...

Kraj odmítl prodat části areálu v Budíškovicích, kde žili senioři

Domov seniorů sídlí v budíškovickém zámku, který vznikl přestavbou původní...

Opuštěný areál bývalého domova seniorů v Budíškovicích na Jindřichohradecku se po částech rozprodávat nebude. Krajští...

Lyžaře čeká slunečný víkend. Sněhu je nejvíc za poslední roky

Běžkaři v okolí Kvildy si užívají slunečného počasí.

Sluníčko a pořád dostatek sněhu. Kdo vyrazí o víkendu na lyže, pěkně se sveze na sjezdovkách i běžkách, a navíc se ...

Advantage Consulting, s.r.o.
MISTR VÝROBY – AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 34 000 - 38 000 Kč

Najdete na iDNES.cz