Na šumavském Březníku si turisté dají pivo i polévku. Hájenku otevřou

  8:31aktualizováno  8:31
V letní sezoně bude opět otevřené občerstvení na Březníku. Majitel hájenky, Správa NP Šumava, ale řeší zdejší nakládání s odpadní vodou a energetickou soběstačnost. Modrava navíc chce, aby k ní vedla prašná cesta místo asfaltové, což posudek vlivu na životní prostředí zamítl

Cyklisté stoupají k hájence na Březníku. Pod nimi se vine stezka Luzenským údolím, na jehož konci je přechod Modrý sloup. V pozadí se tyčí holý vrchol Luzného. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

V zimě se běžkaři na Březníku neohřáli. V letě už bude hájenka z 18. století pro pěší výletníky i cyklisty otevřená, aby se v ní mohli občerstvit. K oblíbenému turistickému cíli vyrážejí lidé obvykle z Modravy.

Právě pod sedm kilometrů dlouhou asfaltovou stezkou by v budoucnu mohla vést kanalizace a elektrické kabely, které by nadobro vyřešily trable chaty s odpadní vodou a energiemi.

Ale jen možná. Je to jedna z variant. Vyřešení problému s kanalizací na Březníku posunulo dále březnové vyhodnocení vlivu na životní prostředí (EIA).

To se vyjadřovalo k více než třiceti šumavským záměrům. Jedním z nich bylo právě položení potrubí a kabelů pod cestu a jejich napojení na modravskou síť. Obec Modrava si od toho navíc slibovala, že by se jako součást prací asfalt odstranil a k hájence by vedla prašná cesta.

Jenže EIA v tomto případě jakékoli výkopové práce nepovolila. „Kanalizace sice pod chodníkem vést může, ale podmínkou je, že u toho bude využita bezvýkopová metoda horizontálního vrtu. Asfaltový povrch tedy zůstane,“ konstatuje Jan Dvořák, mluvčí Správy Národního parku Šumava, jenž je majitelem chaty.

Fotogalerie

Na vyhodnocení vlivu čekala kvůli ochraně tetřeva hlušce, kterého by stavební práce mohly rušit. Zákaz výkopů zklamal starostu Modravy Antonína Schuberta.

„Cesty s pevným povrchem sice déle vydrží, ale do národního parku a rázu jeho krajiny se nehodí. Turistům stačí prašné, pokud jsou kvalitně udělané. Neustále mluvíme o zachování šumavské přírody, ale pak je přeměna z asfaltu na přírodní povrch zakázaná. Tomu nerozumím,“ přemýšlí Schubert.

Správa parku zkoumá ostrovní systém

Nyní je na Březníku dieselagregát a jímka. Správa parku by však potřebovala trvalé řešení, aby se neopakovala situace jako před několika lety, kdy dostala od České inspekce životního prostředí pokutu v řádech statisíců korun právě kvůli problémům s odpadem a agregátem.

Nyní tak majitel zvažuje dvě varianty. Kromě připojení na modravskou síť potrubím pod silnicí přemýšlí o vytvoření takzvaného ostrovního systému. Chata by tak měla vlastní čističku odpadních vod a solární panely, které by získávaly potřebnou energii. Objekt by pak byl soběstačný.

Správa NP si klade za úkol po obdržení EIA obě varianty zvážit a rozhodnout se pro tu vhodnější. Zatímco průzkum vrtu pod povrchem je na samotném začátku, do ostrovního systému již park investoval.

„Od roku 2015 jsme do příprav dali milion korun bez daně. Zaplatili jsme projektovou dokumentaci k čističce odpadních vod se sníženou energetickou náročností a hydrobiologický posudek,“ vypočítává mluvčí Dvořák.

„Při rozhodování, kterou ze dvou možností zvolíme, musíme brát ohled právě na to, že do ostrovního systému jsme již nějaké peníze vložili. Abychom nezpůsobili hospodářskou škodu,“ podotýká s tím, že správa v budoucnu počítá i s financováním běžných oprav střechy nebo okenic. Zmíněné hydrobiologické hodnocení toho, jak by čistička ovlivnila okolní povrchové vody, by mohlo vzniknout během nadcházející letní sezony.

Obec Modrava by však přesto upřednostnila vykopání kanalizace. „Provozovat ostrovní systém je velmi složité a nejsem si jistý, zda to správa parku zvládne. Ale vrt pod klikatým sedm kilometrů dlouhým chodníkem vypadá nesmyslně. Kdyby se udělal výkop pro kanalizaci, nebyl by problém ještě vedle vytvořit cestu pro přívod elektřiny,“ přiklání se Antonín Schubert k nepovolené variantě.

Novobřeznickou cestu z Modravy k typické šumavské hájence s informačním střediskem však hojně využívají i cyklisté. „Pokud by se položila prašná cesta z kvalitních materiálů, vyhovovala by i jim. Turisté by si měli zvykat, že asfalt v národním parku je velký luxus a měl by postupně mizet,“ dodává.

Nesmějí používat jednorázové plasty

Loni v létě bylo občerstvení na Březníku obnoveno, letos tak bude otevřeno podruhé po tříleté odmlce. „Nájemce zahájí provoz v závislosti na množství sněhu, nejspíše to bude ve druhé polovině května,“ předvídá mluvčí správy parku Jan Dvořák.

„V minulém roce se zkušebního provozu ujal modravský pivovar Lyer. Bylo potřeba zjistit, jak rychle se například naplní jímka a jak často ji vyvážet, abychom předešli dalším pokutám,“ pokračuje.

Do letošního výběrového řízení na letní pronájem chaty se přihlásil pouze zmíněný pivovar, tudíž se o fungování bistra postará on. Kromě nájmu musí sám platit i vyvážení jímky a energie.

„K pití nabídneme pivo z našeho pivovaru, kromě toho i limonády nebo kávu. Chtěli bychom prodávat i ledovou tříšť. Na výběr bude z několika malých jídel. Turisté si u nás budou moci koupit pečivo, koláče nebo si dát polévku, o tu bývá zájem,“ zve provozní pivovaru Lyer Vladimír Havlík.

Jako jednu z podmínek pronájmu určila Správa NP nepoužívání jednorázových plastů. „Nápoje tak budeme rozlévat do našich pevných kelímků, za které zákazník složí vratnou zálohu,“ informuje Havlík.

V zimě mají běžkaři smůlu, Březník je zavřený, kvůli náročnosti obsluhy. V nadmořské výšce přes tisíc metrů bývá přes metr sněhu. Celoroční provoz by umožnila právě energetická soběstačnost objektu.

Autoři:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Oblíbený zmrzlinový stánek v Hluboké shořel. Je to pomsta, říká majitel

Dřevěný zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou skončil v plamenech. Majiteli...

Oheň zničil v noci na dnešek zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou. I když se nikomu nic nestalo, škody přesáhly...

Legendární motocyklový závodník Staša zemřel, bylo mu 75 let

Bohumil Staša, dvacetinásobný šampion Československa a výborný konstruktér...

Bohumil Staša, legendární motocyklový závodník, v 75 letech zemřel. Dvacetkrát triumfoval na domácím šampionátu, na...

Vísku Budeč stíhají pohromy, po rybníku a lese přišla i o kulturní dům

Kulturní dům v Budči začal hořet v sobotu 11. května před osmou hodinou ráno....

Vesnice Budeč se vzpamatovává z třetí těžké rány v krátké době. Požár tam vážně poničil kulturní dům. Hašení navíc...

Čelní střet u Kamenného Újezdu nepřežil ani spolujezdec, zemřel v nemocnici

Řidič BMW přejel do protisměru a střetl se s Volkswagenem Tiguan. (15. května...

Nehoda, která se stala minulý týden na Českobudějovicku, si vyžádala druhý lidský život. V nemocnici zemřel...

Další z rubriky

Nejvyšší žalobce neuspěl s dovoláním v případu exprimátora Thomy

Exprimátor Českých Budějovic Juraj Thoma bude lídrem HOPB.

Bývalý primátor Českých Budějovic Juraj Thoma je nevinen v případu smlouvy na počítačové vybavení. Nejvyšší státní...

Část obyvatel a návštěvníků třeboňských lázní odmítá wellness v parku

Lázně Aurora v Třeboni čeká velká rekonstrukce.

Město Třeboň plánuje venkovní wellness u Lázní Aurora. Záměr ale vzbudil rozruch. Podle opozice je v rozporu s...

Traumatolog je jako truhlář lidských kostí, říká primář Kloub

Primář traumacentra v Nemocnici České Budějovice Martin Kloub

Novým primářem traumacentra v Nemocnici České Budějovice je Martin Kloub. Pracuje tam už 24 let. „Medicína mě pořád...

Najdete na iDNES.cz