Pátek 10. dubna 2020, svátek má Darja
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 10. dubna 2020 Darja

Oblíbená hájovna na Březníku je zavřená, štve šumavské běžkaře

  8:59aktualizováno  8:59
Horská hájenka Březník bývala důležitým bodem pro všechny běžkaře, kteří se rozhodli vydat v zimě do okolí šumavské Modravy. Lyžaři si tu mohli dát teplý oběd nebo se zahřát šálkem čaje. Dnes ji turisté zklamaně míjejí, od začátku října totiž opět zeje prázdnotou.

Luzenské údolí a bývalá hájenka pod Březníkem. | foto: Martin Polívka, MAFRA

Hájovna na šumavském Březníku je kvůli problémům s odpadními vodami a elektřinou zavřená už šestou zimní sezonu.

„Krásně jsme se na běžkách projeli. Jenom nechápu, proč není otevřený Březník. Bezvadně tam vařili, bylo to skvělé občerstvení na cestě,“ líčila v sobotu Jana Richterová ze Sezimova Ústí, která si přijela na Modravu užít upravené stopy a slunečné počasí.

Podle řady návštěvníků by bohatě stačilo, kdyby si na Březníku mohl člověk dát malé občerstvení, dojít si na toaletu nebo převléknout.

Takovou možnost měli turisté pouze loni v létě, kdy bývalá myslivna na Březníku fungovala jako restaurace, do níž dovážel jídlo s pitím modravský pivovar Lyer. Jednalo se však pouze o dočasné řešení, jež udrželo budovu, fungující zároveň i jako infocentrum a muzeum, alespoň částečně v provozu. 

Fotogalerie

„Ministr životního prostředí Richard Brabec nechal Březník na nátlak veřejnosti loni otevřít. Jenže tímto krokem akorát zblbnul lidi. Spousta z nich se mě neustále ptá, proč není nadále otevřený a kdy by se mohl zase otevřít,“ podotýká starosta Modravy Antonín Schubert v sobotu odpoledne před obecním úřadem, kolem kterého proudí od parkoviště k běžkařským trasám skupinky turistů s lyžemi v ruce.

Obec na Březníku dlouhodobě řeší problém s odpadními vodami a elektřinou. „Řadu let tyto věci nikoho nezajímaly. Ministerstvo a správa šumavského parku nemají žádnou koncepci, jak takový objekt spravovat. S ministrem dlouhodobě kvůli chatě bojujeme,“ označuje viníky modravský starosta.

S tím ovšem nesouhlasí mluvčí Národního parku Šumava Jan Dvořák. „Tyto problémy řešíme už několik let. Taková vyjádření bereme jen jako osobní názor pana starosty,“ brání se Dvořák.

Aktuálně je hájovna zavřená i z důvodu problematického zásobování v zimě. To by se však podle Schuberta dalo jednoduše vyřešit.

„Není problém dovážet zásoby naší rolbou, která kolem Březníku dvakrát týdně upravuje běžkařské stopy,“ říká Schubert a ukazuje polohu hájovny na turistické mapě Šumavy, která visí na zdi jeho pracovny. Březník leží od Modravy zhruba sedm kilometrů.

Provoz komplikují odpady

Problémy s hájenkou se táhnou od roku 2013, kdy ji nechalo tehdejší vedení správy šumavského národního parku v čele s Jiřím Mánkem zrekonstruovat. Rozsáhlé opravy interiéru si vyžádaly 5,5 milionu korun a budova se měla stát vzorovým restaurantem Šumavy. Potíže s jímkou a energetickou soběstačností však rekonstrukce nevyřešila.

„Odpady jsou asi největší Achillovou patou celého Březníku, o které jsme byli přesvědčeni, že po nové kolaudaci na konci roku 2013 neexistuje,“ uvedl krátce po opravách současný ředitel správy šumavského parku Pavel Hubený.

O necelé tři roky později dostala správa parku od České inspekce životního prostředí pokutu 300 tisíc korun právě kvůli odpadním vodám a problémům se skladováním pohonných hmot pro dieselový agregát, který vyráběl na Březníku elektrickou energii.

Vedení parku navrhuje zde vytvořit ostrovní energetický systém i s využitím solárních panelů, jenž by měl udržet chatu nepřetržitě v provozu. „Byla by tam kromě panelů i kogenerační jednotka a velkokapacitní úložný zdroj energie,“ popisuje Dvořák.

S takovým návrhem však Schubert nesouhlasí. „Umí si někdo z těch pánů vůbec představit, jak budou panely vyrábět elektřinu, když na nich bude ležet metr sněhu?“ ptá se.

Místo asfaltky prašná cesta

Podle Schuberta by bylo ideální pod cestou k hájence vybudovat kanalizaci z Modravy až na Březník a současně s ní položit i elektrický a datový kabel.

„Navíc bychom místo asfaltky mohli udělat prašnou cestu, což by turisté ocenili. Kdo to kde viděl, aby v první zóně národního parku vedla k horské chatě asfaltová cesta,“ říká rozhořčeně starosta Modravy. Schubert tvrdí, že by obec mohla zavedení kanalizace a elektřiny financovat ze svého.

„O této možnosti jsme také uvažovali, ale je tu ještě jeden problém: stále čekáme na vyjádření při posuzování vlivu na životní prostředí, které zatím není hotové. Uvažujeme i nad lokální čistírnou odpadních vod,“ vysvětluje mluvčí Dvořák s tím, že vedení parku plánuje chatu v letních měsících opět otevřít.

Někteří turisté navrhují založení nadace na zprovoznění a následný chod chaty. „Myslíme si, že lyžaři by rádi na něco takového, jako je funkční chata s odpočinkem, rádi přispěli,“ shodují se Lucie Ptáčková a Jaroslava Kremlová z Českých Budějovic, které o uplynulém víkendu vyrazily na modravské tratě běžkovat.

Schubert podobné aktivity ze strany turistů kvituje. Sám vidí problém v tom, že jsou lidé o osudu hájovny na Březníku informováni jen povrchně, a ukazuje své statusy na facebookovém profilu týkající se problémů s budovou. Ty si podle něho čtou tisíce lidí.

„Je to tak složitý problém, že se to nedá v rychlosti vysvětlit. Budu jedině rád, když se bude v případu angažovat i veřejnost. Třeba se pak něco změní,“ podotýká Schubert.

  • Nejčtenější

Při konfliktu se strážníky v Budějovicích zemřel muž

Tragická událost se stala ve středu kolem sedmé hodiny večerní v Českých Budějovicích. Ve čtvrti Rožnov na Lidické...

Vzrostlé duby u Hrdějovic někdo pokácel bez povolení

Čtveřici až stoletých dubů stojící u silnice mezi Úsilným a Hrdějovicemi na českobudějovicku někdo před týdnem bez...

Řidič nadýchal 2,5 promile, pivo popíjel i při policejní kontrole

Policejní hlídku v Táboře překvapilo chování řidiče, kterého zastavila v pondělí večer v ulici kpt. Jaroše. Zatímco...

Krajský úřad zamítl žádost o vyvlastnění pozemků motocentra pro D3

Jihočeský krajský úřad zamítl žádost Ředitelství silnic a dálnic o vyvlastnění pozemků motocentra pro stavbu dálnice D3...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prázdno všude, kde bývá hlava na hlavě. Podívejte se na Krumlov bez turistů

Kvůli pandemii koronaviru se Český Krumlov vrátil o desítky let zpět. Místo davů asijských turistů jsou tam nyní...

Premium

Klienti versus cestovní kanceláře: jak nepřijít o peníze za zájezd

Cestovní kanceláře jsou zahlceny žádostmi klientů o zrušení zájezdů. Sociální sítě se plní příspěvky nespokojených...

Premium

Ufňukaná generace. Mladí v pandemické panice možná konečně dospějí

Vše zlé může být k něčemu dobré. Dokonce i koronavirus. Magazín Víkend DNES se domnívá, že mladí lidé v pandemické...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

  • Další z rubriky

Průměrná mzda Jihočechů překročila 30 tisíc korun. Růst se může zpomalit

Jihočeši si v loňském roce na výplatních páskách opět přilepšili. Průměrná mzda byla v kraji téměř 31 tisíc korun. Na...

Správa železnic hledá projektanta dvou tunelů. Bude to stát 430 milionů

Poslední nedotčený úsek železnice mezi Českými Budějovicemi a Prahou čeká v blízké době modernizace. Projektová studie...

Koronavirová pandemie nám bere i dává, říká salesiánský kněz

S následky celosvětové pandemie nemoci covid-19 se potýká také cela řada duchovních. Českobudějovický salesiánský kněz...

Jihočeské nemocnice byly na šíření viru skvěle připravené, říká hygienička

Jih Čech má mezi regiony nejméně obyvatel s nemocí covid-19. Podle krajské hygieničky lidé mohou v těchto dnech vyrazit...

Testujeme 75 mlék Hami. Přihlaste se o ně!
Testujeme 75 mlék Hami. Přihlaste se o ně!

Kojení je tou nejlepší variantou pro všechna miminka, ale může se stát, že z nějakého důvodu musíte přejít na umělou stravu. Výběr je velmi široký, a tak jsme pro vás nachystali testování se značkou Hami.

Najdete na iDNES.cz