Pátek 23. října 2020, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 23. října 2020 Teodor, Theodor

Budvar posílí kvůli blížícímu se brexitu zásoby piva v Británii

  9:04
Firmy v Jihočeském kraji doufají, že se před 1. lednem podaří vyjednat podmínky brexitu. V opačném případě by se jim vývoz zboží prodražil.

Kamiony vozí pivo po Evropě. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Pivo z Budějovického Budvaru pijí Britové v Leedsu, Bristolu, Glasgow, Londýně a dalších městech. Vedení národního pivovaru z jihu Čech teď ale řeší, jak svůj ležák na ostrovy posílat po 1. lednu 2021, kdy nastane brexit. Dohoda s Evropskou unií se totiž zatím nerýsuje a pokud se nezdaří, některým firmám to zkomplikuje vývoz zboží.

Pro pivovar je to podstatné. Velká Británie je pro Budějovický Budvar jednou z pěti nejdůležitějších exportních zemí. Reakcí na nejistotu situaci by mělo být posilování skladů.

„Počítáme s tím, že po dohodě s naší dceřinou společností v Británii budeme tvořit určitou pojistnou zásobu,“ uvedla Renata Pánková, obchodní ředitelka Budvaru pro mezinárodní trhy.

Podle ní teď Budvar do Británie neposílá tankové pivo. Nemůže za to brexit, ale koronavirus.

„Nevyvážíme z důvodů souvisejících s covidem-19. Omezení provozu restaurací způsobilo pokles prodeje piva v hospodách obecně. Nevíme v tuto chvíli s jistotou, zda hrozí, že se pivo zkazí. Nejprve si interně zanalyzujeme rizika, možnosti řešení a podle toho se rozhodneme,“ sdělila Pánková.

I přestože zatím není jasné, co bude brexit pro pivovary znamenat, ten českobudějovický výrazné obavy nemá. „Celou situaci monitorujeme, a zatím máme předběžné informace z celní správy, že by Velká Británie po odchodu z Evropské unie neměla uplatňovat clo na pivo,“ upřesnila Pánková.

Brexitu se věnuje i výroční zpráva pivovaru z roku 2019. „Problematika volného obchodu s Velkou Británií v kontextu cel a daní se významně dotýká i našeho podniku, proto pečlivě sledujeme dění kolem brexitu. Ve Velké Británii máme dceřinou společnost, prostřednictvím které realizujeme prodej zhruba 60 tisíc hektolitrů našeho piva,“ stojí v dokumentu.

Kromě Budvaru sleduje vývoj situace i holding Koh-i-noor. Zboží tam posílá tužkárna i firma Gama působící ve farmaceutickém průmyslu. Kromě jiného na ostrovy vyváží přes 40 milionů jednorázových pipet.

„V případě brexitu bez dohody hrozí cla ve výši 6,5 procenta a s tím spojené vícenáklady na dopravu a pochopitelně i spousta papírování. Na začátku se pak dá očekávat velké zpoždění dodávek a je otázka, jak dlouho by tento stav trval. S tím souvisí i riziko preference zboží z Asie z důvodu příznivějších cen,“ zhodnotil majitel Vlastislav Bříza.

„Jsme vděční, že jsme v EU“

Podle něj by pro Gamu takový stav představoval riziko zdražení a zpoždění importu klíčových materiálů vyráběných ve Velké Británii, které jsou nezbytné pro finální výrobu v České republice.

„Dočasným řešením by bylo robustní předzásobení a pomoc zákazníkovi formou slevy. Velikost předzásobení je ale zároveň limitovaná velikostí skladových prostor, finančními možnosti a pochopitelně i expirací výrobku,“ dodal Bříza.

Na ostrovy vyváží v menším množství i českobudějovická firma Tomket, která v Číně vyrábí pneumatiky. Pro ni ale tento trh tvoří jen několik procent z celkového obratu.

„Snad bude brexit s dohodou. Tak přemýšlí i většina lidí ve Velké Británii. Doufají, že nakonec dohoda bude, protože následky bez ní by byly ohromné. Významným způsobem by to ovlivnilo zejména denní dodávky,“ okomentoval zakladatel firmy Radek Grill.

„Řešením je zasílání přímo z výrobních závodů, které máme mimo Evropskou unii, ale je to pro nás změna distribučního modelu, na kterou nejsme připraveni. Jsme vděční, že jsme v EU, a zejména dnes si uvědomujeme, jaká je to výhoda. Nečeká se na hranicích v kolonách, zboží proudí rychleji a zákazník má díky velké konkurenci nižší ceny,“ dodal.

V jednotkách procent má zakázky ve Velké Británii i strojírenská firma Motor Jikov z Českých Budějovic. „V poslední době se navíc objem obchodů spíše snižuje. Nicméně při započtení podílu našich odběratelů, kteří následně své výrobky dodávají do Velké Británie, může jít již o významnou část naší produkce, a to 10 až 15 procent. V těchto případech ale nejsme přímým dodavatelem do Británie, nemusíme tedy řešit problémy s dovozem či clem,“ reagoval generální ředitel Miroslav Dvořák.

Zákazníci, kterým Motor Jikov dodává zboží, již před několika měsíci přesunuli své sklady a adresy do jiných zemí právě kvůli obavám z brexitu.

„Takže místo do Británie teď třeba dodáváme do Nizozemí. Jedná se o globální společnosti, které bez ohledu na nejistý politický vývoj již přijaly opatření. Z pohledu dovozu se snažíme nákupy řešit jinde, je to průběžně dlouhodobá činnost a brexit ji pouze podporuje,“ přidal Dvořák, podle kterého je nyní větším problémem covid-19.

Autor:
  • Nejčtenější

Pochybný chov lidé z Obory kritizovali roky, policie zvířata zabavila

Kriminalisté podezírají majitele statku na Prachaticku z chovu zvířat ve špatných podmínkách. Odvezli jich desítky....

Hanzalův tichý konec. NHL se změnila, už by stejně nebyla pro mě, cítí

Premium Už ho nerozhodí, když jeho průchod bezpečnostním rámem rozezvučí letištní halu. „Bude to tak navždycky,“ prohodí Martin...

Rok od výbuchu v Lenoře. Tragédie, kterou místní nikdy nevymažou z paměti

Je to už rok, kdy v Lenoře na Prachaticku zdemoloval výbuch časně ráno bytový dům. Oheň těžce popálil dva muže, několik...

Rozjetou kariéru v hlavě neustál. Teď Macej cepuje budějovické brankáře

Měl našlápnuto hájit branku známých evropských celků. Jeho mladší bratři plní na hřišti opačné cíle, gólmany touží...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zavřít, či větrat? Dopravní podnik řeší přední dveře u řidičů v MHD

Už více než měsíc řeší Dopravní podnik města České Budějovice, zda úplně zavřít přední dveře v autobusech a...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Památkám na jihu Čech ubyli návštěvníci. Na vstupném přišly o miliony

Lidé, kteří se chystali vydat na prohlídku státních památek ve druhé půlce října, mají smůlu. Kvůli koronavirové...

Krumlov po letech koupil za 210 milionů čističku od firem v konkurzu

Český Krumlov získal za 210 milionů korun do majetku města čistírnu odpadních vod. Vlastnily ji firmy v konkurzu. Pro...

Ve vozech českobudějovické MHD se konečně začne platit kartou

V Praze, Ostravě, ale třeba i Táboře už mohou cestující platit kartou za jízdu přímo ve vozidlech MHD. Novinky se brzy...

Zemědělci chválí deštivé léto. Srážky pomohly i lesníkům v boji s kůrovcem

Jižní Čechy za sebou mají deštivější rok, než bylo zvykem. „V létě se počasí vrátilo do stavu, který odpovídá zeměpisné...

Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Tři týdny a konec. Prodloužení restrikcí by nás zničilo, tvrdí obchodníci

Vládní rozhodnutí o uzavření obchodů a služeb jejich provozovatele rozzlobilo, přestože většina z nich tento krok...