Divadelní Bouda u centra Budějovic bude menší a vyroste až v listopadu

  16:21aktualizováno  16:21
Už od května měla na Mariánském náměstí v Českých Budějovicích stát malá Bouda, vedle ní měla v září vzniknout velká. Z technických důvodů nakonec Jihočeské divadlo postaví na nevyužitém místě jen jednu stavbu z dřevěných a kovových prvků až v listopadu. Bouda je součástí oslav 100. výročí českobudějovické scény.

Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Bouda zakrytá plachtovinou má mít rozměr 30 krát 16 metrů místo původních 35 krát 18 metrů. Pojmout by měla přes 200 diváků.

„Boudu otevřeme 16., nebo 17. listopadu. Program pojede přes Vánoce až do poloviny ledna. Měli bychom odehrát všech 40 naplánovaných představení a v lednu přizvat i hostující soubory. Chystáme také silvestrovský program,“ říká ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek.

V Boudě se představí všechny čtyři českobudějovické soubory. Opera uvede Smetanova Dalibora, balet chystá premiéru autorského představení, na kterém budou spolupracovat pražští Dekkadancers.

Činoherní soubor nastuduje v Boudě hru Zadržitelný vzestup Arthura Uie od Bertolda Brechta. Malé divadlo bude dělat autorskou kabaretní inscenaci pro děti od 13 let.

Narozeninová maringotka s 3D zvukem

„Kromě Boudy bude na náměstí Narozeninová maringotka Malého divadla. Bude vyplněná instalací s 3D zvukem, kde se diváci budou moci seznámit se sedmdesátiletou historií Malého divadla. Poprvé maringotku ukážeme na Sousedské slavnosti 29. května. Potom chceme, aby jezdila po jižních Čechách. Zájem mají i různé festivaly mimo region,“ podotýká Průdek.

Bouda svým názvem připomene netradiční stavbu u centra Českých Budějovic staré Divadlo Bouda, které stálo v 18. století na Koňském trhu v Praze a uvádělo české hry.

Hlavně však upozorní na to, že na Mariánském náměstí měla už přes 50 let být nová budova Jihočeského divadla. O chystaných plánech a možnostech využití náměstí se lidé více dozvědí v kavárně, která bude u Boudy.

Jihočeské divadlo letos kvůli oslavám dostává i větší provozní příspěvek ve výši 119,8 milionu korun od zřizovatele, kterým je město České Budějovice.

Od Jihočeského kraje dostane vedle každoroční dotace ve výši 3,5 milionu i jednorázový příspěvek 10 milionů.

K projektu Boudy je však skeptický náměstek budějovického primátora Juraj Thoma, který má na starost resort kultury.

„Rozumím, proč to má být tam, že tam mají hostovat různé scény i tomu, že název odkazuje na starou Boudu v Praze. S panem ředitelem divadla jsem se ale sešel v lednu i v únoru a nebylo nic připravené. Přitom od listopadu loňského roku ví, že potřebuje na tuto akci mít stavební povolení. Není ani výběr stavebního dodavatele. A podle posledních plánů stavět na zimu boudu zakrytou plachtami mi přijde už jako úplně bláznivý úlet,“ říká Thoma.

Stoletý příběh divadla připomene také velká výstava v Jihočeském muzeu od června do konce října a nová výpravná kniha. Dalším významným výročím jsou 200. narozeniny historické budovy Jihočeského divadla, které připadají na závěr roku.

Autor:

Nejčtenější

Na Miss World chci ukázat to, co opravdu umím, říká Denisa Spergerová

5. Denisa Spergerová, 18 let, 182 cm

Novou Miss Czech Republic Denisu Spergerovou (18) čeká v listopadu účast na soutěži krásy Miss World. Ta se letos koná...

Boj o baráž: vsetínská šance ještě žije, Kladno zdolalo Jihlavu

Patrik Machač z Kladna (vpravo) a Miha Štebih z Jihlavy.

Hokejisté Vsetína v semifinále Chance ligy do dnešního duelu nevstřelili Českým Budějovicím ani gól, ale tentokrát se...

Jihlava srovnala sérii s Kladnem, Budějovice podruhé uspěly ve Vsetíně

Kladenský Jaromír Jágr (vlevo) přijíždí ke skrumáži hráčů během druhého...

Budějovičtí hokejisté důrazně našlápli k účasti v baráži o extraligu. V druhém semifinálovém zápase na ledě Vsetína...

Hokejisté Kladna a Budějovic otevřeli semifinále venkovními výhrami

Jaromír Jágr (vpravo) z Kladna proti Jihlavě, sleduje ho Adam Zeman.

Do semifinálových sérií první hokejové ligy vstoupily lépe Kladno a České Budějovice. Rytíři zvítězili na ledě vítěze...

Muž dostal pět let za zneužívání dcery své družky. Ta praktiky tolerovala

Ilustrační snímek

Pět let vězení a sexuální léčení uložil českobudějovický krajský soud muži z Písecka za pohlavní zneužívání a...

Další z rubriky

K novým zónám Šumavy přijala správa národního parku 150 připomínek

Luzenské údolí a bývalá hájenka pod Březníkem.

Jednání s obcemi o novém rozvržení Šumavy končí. Správa národního parku upravuje návrh zón podle námitek. Organizace...

VIDEO: Řidič kamionu hazardoval a nebezpečně předjížděl na plné čáře

Řidič kamionu dvakrát nebezpečně předjížděl

Riskování a pro většinu motoristů nepochopitelné chování některých řidičů kamionů pokračuje. V pondělí 18. března...

Cestovní agentury zaplatí za vjezd do Krumlova, ročně získá až 15 milionů

Historické centrum Českého Krumlova je známé křivolakými uličkami.

S nástupem hlavní turistické sezony musí cestovní agentury počítat v Českém Krumlově s poplatkem za vyložení a naložení...

Najdete na iDNES.cz