Amatérskému botanikovi se daří zvětšovat populaci hořečku na louce, kterou si pronajal od obce před pěti lety. | foto: Pavel Pechoušek

Amatérský botanik z Prachaticka se stará o vzácné hořečky, očísloval si je

  • 1
Vždycky, když jde na louku, do ruky vezme malý sešit. Do něj si šedesátiletý Karel Mašek zaznamenává vše o květinách chráněného hořečku mnohotvarého, o které na pozemku pečuje. Každý má pečlivě označený a očíslovaný cedulkou na špejli zapíchnuté do země.

Muž z Úbislavi na Prachaticku bere ochranu vzácné květiny jako koníček. Hořečkovou louku má hned vedle domu, před pěti lety si ji pronajal od nedaleké obce Stachy. Pro ochranáře je to významné místo. Mašek je v Česku jedním z nejlepší pečovatelů, přestože je vlastně amatérský botanik.

Letošní rok si pochvaluje. „Ještě loni jich kvetlo jen asi deset, letos už je to paráda. Snažím se, aby se tato chráněná kytka rozšířila,“ tvrdí Mašek, kterému za domem rostou i další zajímavé rostliny, vstavače, kruštíky, lilie nebo hořec panonský.

Karel Mašek pečuje o vzácný hořeček

„Tento rok je tu hořečků mnohonásobně víc než v předchozích letech. Deště jim prospěly. Kvetou více. Rozšiřují se po celé louce. Je to nejvíce za zhruba deset let. Abych měl přehled, tak jsem si ke každé rostlině dal cedulku. Pár hořečků roste už i o kus dál,“ povídá spokojeně.

Každoročně sleduje, jak populace roste. Když hořeček odkvete, zbudou po něm semínka, která v zemi vydrží až osm let. Záleží přitom na počasí a vegetační době. V péči mu pomáhají i manželka s dětmi.

Své květiny čísluje a důkladně je porovnává se svými údaji z předchozích let. Kromě ostatních rostlin si eviduje třeba i množství napršené vody a zaznamenává i další přírodní vlivy. I proto s sebou nosí zmíněný sešit, kam si všechno přesně zapisuje. Bez něj na louku nechodí.

„Svoje hořečky si hlídám. Navíc mi z Českých Budějovic slíbili novou ohradu se zábranami, aby mi na ně nelétal štěrk ze silnice,“ těší Maška.

Je zapojený do projektu CZ-SK South LIFE a spolupracuje při tom s Jihočeským krajem. Jinak pracuje v zemědělském družstvu v Nicově na Prachaticku, kde se stará o krávy.

Práce pro něj letos ještě nekončí. Plochu musí celou posekat a vyhrabat z ní mechy, hlavně tam, kde se hořeček vysemení. „Baví mě to. Do ochrany této vzácné květiny jsem zapojil celou rodinu. Každodenní péče pomohla. Místo jsem ohraničil provázkem a louku seču mozaikově. Mám dané termíny na sečení, výhrab mechu a odvoz hmoty,“ popisuje nadšenec. Je jedním z několika správců luk v kraji, se kterými hejtmanství spolupracuje.

Jeho aktivitu oceňují i odborníci. „U pana Maška jsme zaznamenali největší nárůst, co se počtu květů týká. Aktuálně má zaevidovaných 83 kvetoucích rostlin. Je to velký úspěch a on je svým způsobem rekordman,“ chválí Milena Vlášková, vědecká manažerka projektu.

Na jihu Čech se nachází 11 lokalit s hořečkem mnohotvarým českým, v celé republice jich je 70, ale jen na polovině z nich druh pravidelně kvete. Projekt CZ-SK South LIFE se snaží chránit i další místa na jižním Slovensku. Pokud se práce Karla Maška v Úbislavi osvědčí, jeho metody pak mohou chránit květinu i v dalších regionech.

Pan Mašek žije v Úbislavi na Prachaticku.

Pan Mašek žije v Úbislavi na Prachaticku.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz