Bosch v Českých Budějovicích brzy otevře centrum pro 550 zaměstnanců

  17:26aktualizováno  17:26
Nové pětipatrové vývojové a testovací centrum bude jednou z dominant areálu firmy Bosch v Českých Budějovicích. Jeho stavba vyjde na téměř dvě miliardy korun. Pro firmu bude druhé největší svého druhu v Evropě kromě Německa.

Nové pětipatrové vývojové a testovací centrum bude jednou z dominant areálu firmy Bosch v Českých Budějovicích. | foto: Vizualizace: Bosch

Když v polovině roku 2018 slavnostně otevřeli parkovací dům, kousek od něj se rozkládalo jen staveniště. Byl začátek června, když právě zde jednatel Václav Pixa prohlásil: „Doufám, že se tady za rok sejdeme v nově postavené budově.“

Přání se mu splnilo. Rok utekl a v areálu firmy Bosch v Českých Budějovicích vyrostla další stavba. Pětipatrový objekt, do kterého se na podzim přesunou zaměstnanci. Pracovat jich tu bude přes 550.

Nové vývojové a testovací centrum bude pro Bosch druhé největší svého druhu v Evropě kromě Německa. Investice do něj a do rozšíření výroby vychází v letech 2018 až 2020 na 1,9 miliardy korun.

Fotogalerie

Firma tady bude testovat své produkty, software a aplikace.

„Jsou to výrobky pro automobilový průmysl, například prvky zpracování vzduchu v motoru. Testovat tam budeme také elektrický pohon a zaměstnanci se zde budou věnovat i vývoji aplikací. Nejdůležitější je ale zařízení pro neutralizaci výfukových plynů ve vznětových motorech, takzvaný DNOX,“ líčí Pixa.

Právě jihočeský závod je centrem výroby posledního zmíněného zařízení. Věnuje se i montáži plastových dílů pro automobilový průmysl.

Jak Václav Pixa, který je ve firmě od roku 1992, přiznává, nové vývojové a testovací centrum je největším projektem, na který dohlížel.

„V začátcích jsem měl na starost investiční výstavbu. Začalo se dvěma halami, což byly velké projekty. Tohle je ale investičně i celkově mnohem složitější, protože objekt má hned několik funkcí. Svou velikostí je to taková naše malá dominanta,“ uvádí Pixa.

Výzvou byl pro závod se zhruba 3,8 tisíce kmenových zaměstnanců také nábor posil. Nyní jich do nového objektu chybí získat 60 až 80.

„Kvalifikovaní lidé si mohou vybírat a my je musíme zaujmout. Není to jednoduché, ale řekl bych, že se nám to daří,“ říká Kai Frericks, obchodní ředitel budějovického závodu.

Lidé jsou tady dál potřeba, stejně jako ve zbytku kraje. „Nárůst poptávky podniků po pracovní síle je stále velmi silný. V současnosti je nejvyšší zaměstnanost, vrcholí poptávka po pracovnících. Firmy mají nedostatek volné pracovní síly, počty volných míst hlášených na úřadech práce se přiblížily rekordní hranici, podniky stále hůře hledají nové zaměstnance,“ uvedla Petra Dolejšová z Krajské správy Českého statistického úřadu v Českých Budějovicích.

Zakázek mají stále dost

Co do výsledků zažil Bosch v Česku loni nepatrně slabší období. V konsolidovaných tržbách dosáhla v Česku skupina firem Bosch Group hodnoty 21,8 miliardy korun, o rok předtím to bylo 22 miliard. Pokud se započítají export a interní dodávky ostatním firmám Bosch, dosahuje obrat české skupiny 53 miliard korun.

Jih Čech má mladým co nabídnout

Přes dva roky působí v Českých Budějovicích Kai Frericks. Obchodní ředitel budějovického závodu Robert Bosch věří, že region splňuje podmínky, které pomáhají s lákáním nových zaměstnanců.

Když jsme se před dvěma roky potkali, řekl jste mi, že žít v Budějovicích je něco jako malá dovolená. Je to něco, co vám pomáhá sem lidi přitáhnout?
To, kde lidé žijí, hraje při rozhodování mladých rodin stále důležitější roli. Pro firmy je to něco, na co se musí soustředit. Hlavně kvalifikovaní lidé si mohou vybírat na základě finančních podmínek, ale i dalších faktorů, které souvisí s kvalitou života. Myslím, že jsme v Budějovicích na dobrém místě a region má určitě co nabídnout.

Mluvíte o kvalifikovaných zaměstnancích. S nimi je ale na jihu Čech problém. 
Vzdělávací systém v Česku je v tomhle směru limitovaný. Občas proto musíme sahat do zahraničí. Je důležité zvyšovat počet lidí, kteří přichází z univerzit. Tohle je problematika, která se musí řešit mezi firmami a politiky. Lidé mají stále víc možností. Mohou odejít do zahraničí a vydělat si více peněz. Právě ti kvalifikovaní pochopili, že se svými znalostmi mohou jít pryč. Mluví cizími jazyky a jsou otevřeni výzvám.

Jak je tady vy můžete udržet?
Nabízíme různé služby a benefity. Máme program podpory vlastního bydlení, což obsahuje příspěvek na bydlení a pomoc při splácení hypotéky. Dále poskytujeme bezúročné půjčky na bydlení či nákup auta. Zajímavým benefitem je i dotované stravování, kdy například za oběd zaměstnanec zaplatí 20 korun. V rámci systému Cafeterie mohou zaměstnanci využívat různé sportovní a kulturní služby v regionu. Těší nás, že jsme několik let v řadě vítěz soutěže Zaměstnavatel roku Jihočeského kraje. Je hodně dobrých důvodů, proč přijít do Budějovic a do Bosche. Vážíme si toho, ale musíme na tom pracovat. Sami se musíme snažit zlepšovat.

K číslu významně přispívá i českobudějovický závod, protože odtud míří zboží na export převážně do Německa, odkud je společnost prodává svým zákazníkům. I tady ale už pociťují zpomalování ekonomiky. Že by ale kvůli nedostatku zakázek museli někteří zaměstnanci zůstávat doma, se podle obou jednatelů neděje.

„Zpomalování pociťujeme v tom, že se zastavil růst. Proti ostatním máme výhodu v tom, že máme výrobky, které rostou, což je například DNOX, zatímco některé klesají. Tím se výsledek vyrovnává. Doteď jsme rostli a nyní jsme takzvaně na svém,“ popisuje Kai Frericks.

Kromě podzimního otevření vývojového centra čeká příští rok Bosch nejen v Českých Budějovicích dokončení velkého projektu, který trval zhruba deset let. Společnost ve svých 400 závodech a pobočkách po celém světě sníží uhlíkovou stopu na nulu.

„My v Českých Budějovicích nespoléháme jen na globální opatření, ale jsme i sami aktivní. Využíváme vlastních projektů. Uvedu jeden příklad. Hodně zpracováváme umělou hmotu. Když se zpracovává, tak se ze strojů stávají žrouti elektrické energie. V hale, kde se umělá hmota vyrábí, vzniká spousta odpadního tepla, které se donedávna vypouštělo do vzduchu a objekt se větral. Dnes se teplý vzduch odvádí pomocí výměníků. Tak získáváme teplo, které používáme na ohřev teplé vody do sprch zaměstnanců či vytápění dalších objektů,“ shrnuje Pixa.

Autor:

Nejčtenější

Pod skupinou dětí se propadla hotelová terasa, padaly z třímetrové výšky

ilustrační snímek

Na Strakonicku se v úterý navečer zranilo patnáct dětí z Prahy, které tam tráví prázdniny. Prolomila se pod nimi terasa...

Velbloudí mládě v zoo napadl pes. Jeho majitelé pak ze zahrady utekli

Velbloudí mládě v zoo napadl pes.

Pes návštěvníků napadl a poranil mladou velbloudici Sisi ze Zooparku Na Hrádečku na Jindřichohradecku. Sami majitelé...

Na co zírá mašinfíra: Unikátní jízda divočinou do srdce České Kanady

Jindřichohradecká úzkokolejka, zastávka Kaproun

Prázdninový díl seriálu Na co zírá mašinfíra nás zavede do romantického kraje, který se právem nazývá Česká Kanada. Po...

Veterináři našli v autě čtvrt tuny nechlazeného masa pro dětský tábor

Veterinární inspektoři z Jihočeského kraje zajistili u Tábora čtvrt tuny masa v...

Přes 250 kilogramů masa a masných výrobků nalezli veterinární inspektoři v nevyhovujících podmínkách v dodávce na...

Pro žraloka jste obří ryba vypouštějící bubliny, bojí se vás, padlo v Rozstřelu

Potápěč, instruktor a lektor potápění z FTVS David Vondrášek v pořadu Rozstřel....

Společně v červenci vytvořili nový český rekord v délce strávené v kuse pod vodu. Sedm dní žili ve vlhkém kesonu nebo...

Další z rubriky

Babiš na D3 slíbil její dokončení v 2028, pak ho vítali odpůrci i příznivci

Andrej Babiš navštívil Netřebice. Místní obyvatelé premiéra vítali, ale...

V jihočeských Netřebicích se do sebe pustili příznivci a odpůrci premiéra Andreje Babiše, zůstalo jen u slov. Babiš do...

Ve škole se budou anglicky učit Češi s Italy či Indy, založil ji Američan

Američan Dale Lehnhoff v Budějovicích založil základní školu, kde se bude učit...

Měl problémy sehnat prostory, pral se s formuláři a potřebnými dokumenty. Jak sám říká, pochopil, proč ve městě žádná...

Unikátní část Šumavy znali jen vojáci, chystaná stezka ji přiblíží turistům

V rekreačním středisku Olšina má vzniknout nová stezka a informační centrum.

Sedmdesát let nepřístupnou přírodu kolem rybníka Olšina na Šumavě budou moci návštěvníci obdivovat z nové zážitkové...

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.

Najdete na iDNES.cz