Sobota 26. září 2020, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 26. září 2020 Andrea

Bosch v Českých Budějovicích brzy otevře centrum pro 550 zaměstnanců

  17:26
Nové pětipatrové vývojové a testovací centrum bude jednou z dominant areálu firmy Bosch v Českých Budějovicích. Jeho stavba vyjde na téměř dvě miliardy korun. Pro firmu bude druhé největší svého druhu v Evropě kromě Německa.

Nové pětipatrové vývojové a testovací centrum bude jednou z dominant areálu firmy Bosch v Českých Budějovicích. | foto: Vizualizace: Bosch

Když v polovině roku 2018 slavnostně otevřeli parkovací dům, kousek od něj se rozkládalo jen staveniště. Byl začátek června, když právě zde jednatel Václav Pixa prohlásil: „Doufám, že se tady za rok sejdeme v nově postavené budově.“

Přání se mu splnilo. Rok utekl a v areálu firmy Bosch v Českých Budějovicích vyrostla další stavba. Pětipatrový objekt, do kterého se na podzim přesunou zaměstnanci. Pracovat jich tu bude přes 550.

Nové vývojové a testovací centrum bude pro Bosch druhé největší svého druhu v Evropě kromě Německa. Investice do něj a do rozšíření výroby vychází v letech 2018 až 2020 na 1,9 miliardy korun.

Fotogalerie

Firma tady bude testovat své produkty, software a aplikace.

„Jsou to výrobky pro automobilový průmysl, například prvky zpracování vzduchu v motoru. Testovat tam budeme také elektrický pohon a zaměstnanci se zde budou věnovat i vývoji aplikací. Nejdůležitější je ale zařízení pro neutralizaci výfukových plynů ve vznětových motorech, takzvaný DNOX,“ líčí Pixa.

Právě jihočeský závod je centrem výroby posledního zmíněného zařízení. Věnuje se i montáži plastových dílů pro automobilový průmysl.

Jak Václav Pixa, který je ve firmě od roku 1992, přiznává, nové vývojové a testovací centrum je největším projektem, na který dohlížel.

„V začátcích jsem měl na starost investiční výstavbu. Začalo se dvěma halami, což byly velké projekty. Tohle je ale investičně i celkově mnohem složitější, protože objekt má hned několik funkcí. Svou velikostí je to taková naše malá dominanta,“ uvádí Pixa.

Výzvou byl pro závod se zhruba 3,8 tisíce kmenových zaměstnanců také nábor posil. Nyní jich do nového objektu chybí získat 60 až 80.

„Kvalifikovaní lidé si mohou vybírat a my je musíme zaujmout. Není to jednoduché, ale řekl bych, že se nám to daří,“ říká Kai Frericks, obchodní ředitel budějovického závodu.

Lidé jsou tady dál potřeba, stejně jako ve zbytku kraje. „Nárůst poptávky podniků po pracovní síle je stále velmi silný. V současnosti je nejvyšší zaměstnanost, vrcholí poptávka po pracovnících. Firmy mají nedostatek volné pracovní síly, počty volných míst hlášených na úřadech práce se přiblížily rekordní hranici, podniky stále hůře hledají nové zaměstnance,“ uvedla Petra Dolejšová z Krajské správy Českého statistického úřadu v Českých Budějovicích.

Zakázek mají stále dost

Co do výsledků zažil Bosch v Česku loni nepatrně slabší období. V konsolidovaných tržbách dosáhla v Česku skupina firem Bosch Group hodnoty 21,8 miliardy korun, o rok předtím to bylo 22 miliard. Pokud se započítají export a interní dodávky ostatním firmám Bosch, dosahuje obrat české skupiny 53 miliard korun.

Jih Čech má mladým co nabídnout

Přes dva roky působí v Českých Budějovicích Kai Frericks. Obchodní ředitel budějovického závodu Robert Bosch věří, že region splňuje podmínky, které pomáhají s lákáním nových zaměstnanců.

Když jsme se před dvěma roky potkali, řekl jste mi, že žít v Budějovicích je něco jako malá dovolená. Je to něco, co vám pomáhá sem lidi přitáhnout?
To, kde lidé žijí, hraje při rozhodování mladých rodin stále důležitější roli. Pro firmy je to něco, na co se musí soustředit. Hlavně kvalifikovaní lidé si mohou vybírat na základě finančních podmínek, ale i dalších faktorů, které souvisí s kvalitou života. Myslím, že jsme v Budějovicích na dobrém místě a region má určitě co nabídnout.

Mluvíte o kvalifikovaných zaměstnancích. S nimi je ale na jihu Čech problém. 
Vzdělávací systém v Česku je v tomhle směru limitovaný. Občas proto musíme sahat do zahraničí. Je důležité zvyšovat počet lidí, kteří přichází z univerzit. Tohle je problematika, která se musí řešit mezi firmami a politiky. Lidé mají stále víc možností. Mohou odejít do zahraničí a vydělat si více peněz. Právě ti kvalifikovaní pochopili, že se svými znalostmi mohou jít pryč. Mluví cizími jazyky a jsou otevřeni výzvám.

Jak je tady vy můžete udržet?
Nabízíme různé služby a benefity. Máme program podpory vlastního bydlení, což obsahuje příspěvek na bydlení a pomoc při splácení hypotéky. Dále poskytujeme bezúročné půjčky na bydlení či nákup auta. Zajímavým benefitem je i dotované stravování, kdy například za oběd zaměstnanec zaplatí 20 korun. V rámci systému Cafeterie mohou zaměstnanci využívat různé sportovní a kulturní služby v regionu. Těší nás, že jsme několik let v řadě vítěz soutěže Zaměstnavatel roku Jihočeského kraje. Je hodně dobrých důvodů, proč přijít do Budějovic a do Bosche. Vážíme si toho, ale musíme na tom pracovat. Sami se musíme snažit zlepšovat.

K číslu významně přispívá i českobudějovický závod, protože odtud míří zboží na export převážně do Německa, odkud je společnost prodává svým zákazníkům. I tady ale už pociťují zpomalování ekonomiky. Že by ale kvůli nedostatku zakázek museli někteří zaměstnanci zůstávat doma, se podle obou jednatelů neděje.

„Zpomalování pociťujeme v tom, že se zastavil růst. Proti ostatním máme výhodu v tom, že máme výrobky, které rostou, což je například DNOX, zatímco některé klesají. Tím se výsledek vyrovnává. Doteď jsme rostli a nyní jsme takzvaně na svém,“ popisuje Kai Frericks.

Kromě podzimního otevření vývojového centra čeká příští rok Bosch nejen v Českých Budějovicích dokončení velkého projektu, který trval zhruba deset let. Společnost ve svých 400 závodech a pobočkách po celém světě sníží uhlíkovou stopu na nulu.

„My v Českých Budějovicích nespoléháme jen na globální opatření, ale jsme i sami aktivní. Využíváme vlastních projektů. Uvedu jeden příklad. Hodně zpracováváme umělou hmotu. Když se zpracovává, tak se ze strojů stávají žrouti elektrické energie. V hale, kde se umělá hmota vyrábí, vzniká spousta odpadního tepla, které se donedávna vypouštělo do vzduchu a objekt se větral. Dnes se teplý vzduch odvádí pomocí výměníků. Tak získáváme teplo, které používáme na ohřev teplé vody do sprch zaměstnanců či vytápění dalších objektů,“ shrnuje Pixa.

Autor:

2. a 3. října se budou konat volby do krajských zastupitelstev a v některých okrscích i doplňovací volby do Senátu
Lidé v karanténě budou mít možnost volit 30. září a 1. října.

  • Nejčtenější

Policisté zastavovali na dálnici D3 drahá auta, od řidičů brali úplatky

Až desetiletý trest za mřížemi hrozí dvojici policistů, kteří přijímali úplatky od řidičů luxusních vozů. Na dálnici D3...

Roušky omezují výuku, tvrdí ředitelé škol. Část rodičů nechává děti doma

Za normálních okolností by si jihočeští školáci užívali teplých dní babího léta, jenže teď spíš trpí. Několik hodin...

VIDEO: Muž se popral s ochrankou kvůli roušce, incidentem se zabývá policie

Policie se zabývá incidentem mezi ochrankou a zákazníkem v obchodním centru Mercury v Českých Budějovicích. Vznikl...

Odloženo kvůli koronaviru. České Budějovice s Bohemians dnes nehrají

Fotbalová liga přišla o tradiční páteční předehrávku. Souboj 5. kola mezi Českými Budějovicemi a Bohemians 1905 byl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sedlákovi se omluví za sebrání statku. Muž ale před 30 lety zemřel

Před 65 lety zabavili funkcionáři sedláku Janu Bromovi statek na Prachaticku. Až teď se mu omluví. Okresní soud v...

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

  • Další z rubriky

Na vlastní kůži: V cíli pěkně funím, ale jsem policista na(ne)čisto

Jihočeská policie uspořádala workshop, kde si mohli dobrovolníci mimo jiné vyzkoušet fyzické přijímací testy a získat...

Další hospic si Jihočeši zaslouží, říká kandidátka na hejtmanku za SPD

Jana Pupavová je kandidátkou na jihočeskou hejtmanku za SPD. Do školství chce mnohem více praxe. „Například studenti v...

Z domu spisovatele ve Strunkovicích je hostinec a komunitní centrum

Spisovatel a novinář Bohumil Havlasa žil v 19. století a pro Strunkovice nad Blanicí na Prachaticku zůstává významnou...

Národní park sepsal Zásady péče, počítá s rozšířením divočiny na Šumavě

Národní park navrhl důležité Zásady péče. V roce 2060 má zóna bez lidských zásahů zabírat tři čtvrtiny Šumavy. K...

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...