"Klášter nebyl jen na modlení a bádání, ale sloužil i jako hospodářská jednotka, ke které patřil statek a pivovar. Ještě v 19. století se tady pivo vařilo. A při revitalizaci kláštera, se kterou jsme začali před pěti lety, jsme se rozhodli, že pivovar je přesně to, co bychom chtěli v Borovanech obnovit," řekl starosta Stanislav Malík.
Plochu o rozloze asi 500 metrů čtverečních chce město pronajmout. Do budoucího pivovaru se už dokonce sjíždí projektanti a debatuje se o jeho podobě. "Už jsme oslovili sládka z Českého Krumlova, který má s malými pivovary zkušenosti. Ten přivedl i investora," uvedl starosta.
Podle odhadů by stavební práce a technologie vyšly na téměř 12 milionů korun. Uvnitř by vznikla i restaurace a vedení radnice si od projektu slibuje více turistů. "Město do některých úprav už investovalo dva miliony. Další investice jsou ale přímo na nájemci. My bychom mu pak na deset let odpustili nájemné," dodal Malík s tím, že po deseti letech se určí výše nájmu podle aktuální situace.
Projekt pivovaru by mohl mít stavební povolení ještě letos
A místní už se na borovanské pivo moc těší. "Slyšel jsem o tom a určitě to vítám. Pivo mám rád, a pokud ho bude vařit zkušený sládek, tak budu každodenním hostem," těší se František Polák.
Město počítá s tím, že pokud vše půjde podle plánů, ještě letos by mohl projekt na pivovar dostat stavební povolení. "Příští rok by se investovalo a do dvou let by mohl být pivovar v provozu," míní Malík.
Plánuje, že minipivovar by mohl kromě klasického piva vařit například i piva ovocná. To borůvkové by se báječně hodilo k tradičnímu letnímu borovanskému Borůvkobraní. Koná se na nádvoří a v přilehlém parku a pravidelně jej navštěvují tisíce lidí (video z Borůvkobraní můžete vidět zde).
Samotný zámek město i díky dotacím opravilo. Rekonstrukce stála 60 milionů korun. Starosta věří, že by město z vaření a prodeje piva mohlo získat další peníze na provoz zámku.