Návštěvníci se na výstavě seznámí nejen s asijským Bhútánem, ale i s Nepálem, Tibetem a Indií.
Vstoupí do chrámu, kláštera a hinduistického ašramu. Mohou zkusit meditovat v buddhistické gompě a mystické svatyni s duchovní knihovnou. Zájemci se nechají polít pro štěstí od sloního boha Ganešu, odstraňovače překážek. Roztočí obří modlitební mlýn i barevné duchovní mlýnky.
Expozice zůstane v muzeu do konce roku. Jedná se o ojedinělou výstavu, nikde jinde ve střední Evropě nic jiného k vidění není.
Vše má na svědomí především cestovatel Rudolf Švaříček, který sbírku nashromáždil za dvě desetiletí. „Každý z exponátů má pro mě svůj příběh,“ řekl Švaříček, který vedl i slavnostní vernisáž.
Výstava zabírá celou horní část nedávno opraveného muzea. Na zemi i na stěnách jsou rozmístěné různé druhy zbraní a oblečení, velké nádoby či náboženské předměty, hudební nástroje. Některé věci jsou dokonce z lidských lebek. Každou zemi lze vlastně ochutnat.
Atraktivní je i stánek s exotickými předměty a suvenýry, které si mohou lidé zakoupit. Samotný Bhútán je zemí, která v počtu obyvatel lehce převyšuje Jihočeský kraj. Za rok ji navštíví jen přibližně 130 Čechů.
„Nechceme, aby naši zemi pohltila globalizace. Turismus je pro nás sice důležitý, ale ne ten masový. Soustředíme se na menší klientelu, které chceme ukázat skutečné tradice, kulturní dědictví a život Bhútánu,“ zmínila při zahájení výstavy Aum Dorji Choden, první žena ve funkci ministryně práce a sociálních věcí.
Samotná královna matka podle protokolu nehovořila, například i podání ruky nebylo na místě, pokud ho nenabídla sama, rovněž se k ní nikdo nesměl otáčet zády. To a mnoho dalších zajímavostí už lidé zjistí na samotné výstavě. Základní vstupné je 100 korun, slevové 70, rodinné 260.
V pátek královna navštívila severočeské skláře: