Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 27. července 2021 Věroslav

Stanová městečka jsou připravená pro karanténu desítek lidí bez domova

  17:28
V Českých Budějovicích, Táboře a Hradci zřizují zázemí pro bezdomovce jako prevenci před koronavirem. V případě nouze pojmou více než 130 lidí, v krajském městě stanové městečko slouží zdravým klientům bez kontaktu s nemocnými. Nakažení lidé bez domova by pak automaticky putovali do nemocnic.

Letošní zimní měsíce přečkala řada lidí bez domova v poměrně přívětivém počasí. Žádné třeskuté mrazy je nečekaly, zato v posledních týdnech se musejí mít na pozoru z důvodu šířící se nemoci covid-19. Mezi bezdomovci je velmi problematické udržovat karanténu, a to jak kvůli chybějícímu bydlení, tak i většinou slabší disciplíně.

V současnosti právě pro tyto skupiny lidí připravuje trojice jihočeských měst bydlení pro případ, že by někdo z nich musel do povinné karantény. Pokud by se ale u někoho z nich prokázalo onemocnění, automaticky by nakažený podle rozhodnutí hejtmanky Ivany Stráské putoval do nemocnice.

Jmenovitě se jedná o České Budějovice, Tábor a Jindřichův Hradec. Krajské město se na možný výskyt nemoci u bezdomovců připravuje už od konce prvního dubnového týdnu. 

Přímo v areálu letního kina v parku Háječek postavili pracovníci Městské charity v Českých Budějovicích trojici plátěných stanů, která od 17. dubna slouží jako příbytek osob bez přístřeší, u nichž nedošlo ke kontaktu s nakaženými.

„Kapacita improvizovaného zařízení bude až sto osob s tím, že zde bude okolo třiceti lůžek. Budujeme ho hlavně pro zdravé klienty. Museli by se sem přesunout v případě, že by se v azylovém Domě sv. Pavla objevil případ nákazy. Právě tam by byla umístěná povinná karanténa. U nikoho z nich jsme zatím naštěstí nemuseli žádné problémy s nemocí řešit,“ vysvětluje Vít Fialka, ředitel Městské charity.

Na chodu denního centra se podílí trojice jejích pracovníků. Průběžně měří teplotu příchozím lidem a na starosti mají také celý areál. Aby bylo možné stany s příslušenstvím v Háječku postavit, bylo třeba blízké okolí důkladně uklidit. 

„Museli jsme dodržovat veškerá nařízení vlády, omezit počet lidí na úklid, ale i tak to s rouškami, rukavicemi a dezinfekcí nakonec šlo,“ popisuje vedoucí charitního terénního programu pro osoby bez domova Ingrid Dulawová.

Kromě samotných stanů jsou v areálu připravené i mobilní buňky se sociálním zařízením a lidé bez domova zde rovněž budou mít přístup k elektřině a pitné vodě. Denně také dostanou polévku a mohou se v buňkách osprchovat.

Průzkum o koronaviru

Jak zvládáte omezení spojená s koronavirem právě vy, vaše rodina a děti? Zapojte se do velkého průzkumu portálu iDNES.cz.

Pokud by však bylo nutné se postarat o lidi z okolních měst, musí se České Budějovice podle pokynů hejtmanky Ivany Stráské postarat kromě osob pobývajících v okolí města i o lidi bez domova ze šesti dalších obcí s rozšířenou působností. Šest jiných má na starosti Tábor, pod Jindřichův Hradec pak spadají jen dvě taková města, Třeboň a Dačice.

Právě v Jindřichově Hradci má vedení města vytipovanou lokalitu Šindelna při západním okraji města. „Máme tam noclehárnu pro muže a jsou tam tři malé garsonky až pro šest lidí. Jedná se o bývalé byty pro sociálně slabé lidi,“ říká místostarostka Jindřichova Hradce Magda Blížilová s tím, že o lidi bez přístřeší se v případě nutnosti postarají pracovníci Farní charity.

Vzhledem k nízké kapacitě zařízení však mají radní města připravený záložní plán pro případ, že by se zde výskyt nemoci výrazně rozšířil. 

„Pokud by se tak stalo, měli bychom problém. Jsme tedy domluveni se složkami integrovaného záchranného sboru, že by nám pro tuto lokalitu mohly poskytnout stany, a mohli bychom tak několikanásobně navýšit kapacitu,“ dodává Blížilová.

Kompletní zázemí pro lidi bez domova připravují rovněž v táborském areálu fotbalového hřiště Viktoria nedaleko vlakového nádraží. Tamní hasiči už od 8. dubna stavěli na tréninkovém hřišti čtveřici stanů a jeden z nich slouží i jako izolace pro nakaženého jedince nebo osoby v povinné karanténě. 

Celková kapacita zařízení je plánovaná na dvanáct osob s tím, že v případě nouze je možné ji navýšit až na třicet osob. V Táboře, na rozdíl od Českých Budějovic i Jindřichova Hradce, budou služby potřebným lidem zajišťovat dobrovolníci z organizace Adra a Českého červeného kříže ve spolupráci se zdravotníky. 

„Jedná se hlavně o péči sloužící jako ochrana obyvatel města a spádových oblastí před nekontrolovatelným šířením nákazy mezi lidmi bez přístřeší,“ vysvětluje starosta Tábora Štěpán Pavlík. 

Po ukončení provozu střediska hasiči dekontaminují všechny stany a vyčistí vnitřní prostory generátorem ozonu. Osoby, jež tam budou trávit karanténu, poté rozvezou zpět do míst, odkud do stanového městečka přijely.

Počet osob s covid-19 dle krajů

188022
232346
100370
98956
45471
123811
80870
104828
93670
80288
156332
93249
91613
179652
  • Nejčtenější

Kriminalisté v Budějovicích vyšetřují násilný trestný čin, zemřeli dva lidé

Jihočeští kriminalisté od sobotního dopoledne vyšetřují násilný trestný čin, při kterém zemřeli dva lidé. Tragédie se...

Nabídl, že ukáže lepší trasu. Pak ženu odvedl na louku a znásilnil ji

Policie pátrá po muži, který v sobotu 17. července kolem poledne znásilnil ženu nedaleko Hluboké nad Vltavou na...

Policisté obvinili ženu z dvojnásobné vraždy v Budějovicích, obětí je i dítě

V souvislosti s násilným trestným činem, který se stal v sobotu v Českých Budějovicích, dnes kriminalisté obvinili z...

Stavba dálnice zavře příjezd do Budějovic. Nejdříve na pět dní, pak na rok

Už v sobotu zavřou jednu z důležitých příjezdových cest do Českých Budějovic ve směru od Dobré Vody. Potrvá to nejdříve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muž přikládal přirození k autu na benzince, pak k cizím lidem přisedl

Netradičním případem výtržnictví se zabývají jindřichohradečtí policisté. Ve středu zahájili trestní stíhání muže,...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Lidé si posezení nad vodou užijí od září, dočkají se i většího mola

Netradiční výhled si už za několik týdnů užijí lidé v Českých Budějovicích. Blíží se totiž instalace laviček, které se...

Po dostavbě Dukovan můžeme rozšířit Temelín o dva bloky, řekl Havlíček

Až bude hotový nový blok jaderné elektrárny Dukovany, mohly by se dostavět jeden nebo dva nové bloky jaderné elektrárny...

V píseckém hřebčinci vychovávají policejní koně, učí je i nebojácnosti

Hřebčinec v jihočeském Písku je jediným místem v republice, kde se na službu připravují policejní koně. Po výcviku...

Zbyly nám jen lichotky, že jsme nebyli hloupí, říkal otec řady čezet

Premium František Pudil ze strakonické ČZM konstruoval špičkové stroje, ty v mnoha případech končily jako prototypy. Se svými...

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Představujeme Amouranth, sexuální ikonu hráčů počítačových her

Sedmadvacetiletá Amouranth je jednou z nejpopulárnějších streamerek na světě. Od vysílání průchodů počítačovými hrami...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...