Mladí budějovičtí autoopraváři bodovali na soutěži v Mladé Boleslavi

  11:08aktualizováno  11:08
Pětice opravářů z budějovické automobilní průmyslovky a středního odborného učiliště přivezla druhé místo v kategorii automechanik z celostátního finále soutěže Autoopravář Junior 2018. Ta se konala koncem března ve výcvikovém centru Škoda Auto v Mladé Boleslavi. Žáci se vrátili s řadou cen pro školu.

Žáci z českobudějovické střední školy automobilní uspěli v celostátní soutěži Autoopravář Junior 2018. Na snímku (dole zleva) Jan Reisner a Tomáš Lebeda, (nahoře zleva) Petr Dolejšek, Filip Říha, Josef Nováček. | foto: Petr Lundák, MF DNES

„Žáci vyhráli diagnostický přístroj na kontrolu dobíjení autobaterií v hodnotě zhruba 25 tisíc, software pro diagnostiku včetně aktualizací za 63 tisíc korun a ještě cvičný motor ze škodovky a převodovku,“ vypočítal Zdeněk Benda, zástupce ředitele pro praktický výcvik z VOŠ, SPŠ automobilní a technické v Českých Budějovicích.

Soutěžní pětice se mohla před odjezdem do Boleslavi inspirovat řadou vystavených pohárů, které přivezli do školy jejich předchůdci. Ale až na vlastní kůži poznali, že finále mezi 68 nejlepšími automechaniky, autotroniky, karosáři a autolakýrníky z celé republiky je něco jiného než školní či krajské kolo. Zvlášť, když obě předchozí výhry a postup do finále si vybojovali na domácí půdě.

„Ze školy jsme byli na finále připraveni dobře, při práci s diagnostikou jsem byl jeden z nejlepších a test se mi taky povedl. Spíš můj výkon ovlivnila nervozita, nevěděl jsem, co mě čeká,“ popsal Jan Reisner, který je ve 4. ročníku maturitního oboru autotronik a v Boleslavi skončil ve svém oboru šestý.

Neměl rukavice, ztratil body

Na páté místo shodně dosáhli členové jihočeského týmu Filip Říha v kategorii automechanik a Tomáš Lebeda v kategorii karosář.

„V soutěži mi šla nejlíp ta praktická část, kde jsme měli třeba vyrobit chybějící kus dílu dveří. Naopak nejvíc jsem ztrácel body při dodržování bezpečnosti práce, že jsem si třeba nevzal rukavice. A také, že jsem něco nestihl v časovém limitu,“ podotkl Lebeda, který je učněm 3. ročníku oboru karosář.

Nejlépe se dokázal z budějovické pětice prosadit v profesionálním prostředí, kde budoucí autoopraváři předváděli svoji zručnost a um, učeň oboru automechanik Josef Nováček. Skončil druhý za vítězem Nicolasem Kočím ze SOU a SOŠ Znojmo.

„První místo mi uniklo za praktickou část na jednom stanovišti, nepovedla se mi diagnostika s počítačem. Řekl bych, že tam byla trošku jiná technologie, než používáme u nás,“ řekl Josef Nováček.

Třídenní celostátní finále soutěže Autoopravář junior bylo nabité, všichni účastníci sbírali body za teoretickou, poznávací a praktickou část. Například budoucí automechanici se museli v praktické části vypořádat se čtrnácti úkoly, na které měli po patnácti minutách, zatímco autolakýrníci měli jediný úkol s šestihodinovým limitem.

„Měli jsme opravit důlek na dveřích a dát je do původního stavu. Bylo to hektické, normálně bych to dělal déle,“ pravil učeň oboru autolakýrník Petr Dolejšek, který nakonec skončil na 12. místě. Spolu s ostatními spolužáky ze školy si liboval, že zkušenosti z takové soutěže se v oboru hodí.

Nejčtenější

Huawei si staví „Čínský Krumlov“, kopii jihočeského města v sídle firmy

Pohled na kopii českokrumlovského zámku v Číně.

Číňané si natolik zamilovali Český Krumlov, že staví jeho přesnou kopii. Ve městě Tung-kuan dokončuje firma Huawei...

Každý den v roce šel na Kleť. V nemoci i vánici

Václav Bauer se loni stal rekordmanem ve výstupech na Kleť za rok.

Denně stoupal na Kleť, jednou i čtrnáctkrát. Václav Bauer se zapsal do historie nadšenců, kteří zdolávají nejvyšší...

Schody mě popravily, přiznal Štybar. V zatáčkách občas nadával

Zdeněk Štybar dojel na mistrovství republiky na čtvrtém místě.

Útok na osmý titul mu nevyšel. Zdeněk Štybar skončil na domácím šampionátu v cyklokrosu mezi poraženými a s obličejem...

Lékařka vypila v noci půl litru vodky a druhý den řídila. Narazila do stromu

Tragická dopravní nehoda mezi obcemi Velíková a Hrobice na Zlínsku.

V noci vypila půl litru vodky a druhý den po poledni usedla za volant, ale do cíle nedojela. Jindřichohradečtí...

Řidič po nehodě upadl do bezvědomí. Záchranáře přivolal systém v autě

Škoda na havarovaném vozidle byla vyčíslena na 700 tisíc korun.

V úterý ráno vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému k nehodě u Hořic na Šumavě na Českokrumlovsku....

Další z rubriky

Huawei si staví „Čínský Krumlov“, kopii jihočeského města v sídle firmy

Pohled na kopii českokrumlovského zámku v Číně.

Číňané si natolik zamilovali Český Krumlov, že staví jeho přesnou kopii. Ve městě Tung-kuan dokončuje firma Huawei...

Kamiony z průmyslové zóny budou trápit obyvatele Týna až do konce dubna

Na okraji Týna nad Vltavou rostou haly, které budou součástí průmyslové zóny.

Silnici, která odvede dopravu z průmyslové zóny v Týně nad Vltavou, dokončí později. Obchvat za 28 milionů korun měl...

Největší odměnou je led plný spokojených dětí, říká trenérka krasobruslení

Barbara Dufková si cení sošky, kterou dostala v soutěži Díky trenére. Chce, aby...

Šestadvacetiletá Barbara Dufková strávila většinu svého života na ledě. Dříve závodila, pak založila a dodnes vede v...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz