Architekti se bouří, nechtějí akvapark v památkové části Písku

  17:58aktualizováno  17:58
Architekti a projektanti protestují proti stavbě nového akvacentra v historickém centru Písku. Bazén, který má vyrůst na místě současného plaveckého stadionu, se podle nich do památkové zóny nehodí. Sepsali proto petici, aby se akvapark stavěl jinde. Podle starosty ale přišli "s křížkem po funuse".

Starý plavecký stadion v Písku se bude bourat. Nahradit ho má nový akvapark, ten se ale podle architektů do centra města nehodí. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Proti výstavbě akvaparku protestuje dvacet architektů a projektantů. "Objekt bazénu je ve zvolené variantě příliš velkou stavbou v kontextu středověkého opevnění a historického centra," argumentují odborníci v petici. Podle jejího iniciátora, architekta Martina Zborníka, je záměr stavět velký areál v památkové zóně nesmyslný.

U tak velké investice je ale třeba zvážit i další možnosti. "Jsem přesvědčen, že v Písku máme lepší lokalitu, kam akvacentrum umístit. Kdyby se současný areál jen rekonstruoval, tak se nedá nic dělat. Při celkové demolici máme možnost zvolit místo, které by nehyzdilo pohled na město," dodává Zborník.

Mezi dvacítkou prvních signatářů je i zastupitel za SNK-ED Tomáš Franců. "Jsem pro to, aby se vytvořila odborná komise, která by vytipovala a zhodnotila alternativní umístění bazénu," požaduje Franců. Je si zároveň vědom, že tento krok by výstavbu nového centra odsunul. Jeden rok by ale podle něj současný bazén ještě vydržel.

Mezi architekty se mluví o několika alternativách, kde by bazén mohl stát. První je areál pod lesnickou školou, kde je již několik sportovních areálů a dostatečná plocha pro parkování.

Podle starosty přišli architekti s protestem pozdě

Druhou variantou by mohla být výměna - bazén za tenisové kurty na výstavišti. Kurty by v historickém centru nevadily a zbylo by místo i na restauraci s pěkným výhledem. Akvacentrum by mohlo být i v areálu Jitexu. Uvedené varianty navíc nabízejí velká parkoviště.

Podle starosty Ondřeje Veselého z ČSSD ale petice přichází pozdě.  O tom, kde se bude akvacentrum stavět, je prý dávno rozhodnuto.

"Vymýšlet teď, kde jinde by se to dalo udělat, je nemožné. Z časových i finančních důvodů. Já argumenty architektů chápu, ale těžko s tím teď něco udělají," konstatuje starosta s tím, že demolice současného bazénu začne pravděpodobně v září příštího roku.

Nový stadion by měl stát 162 milionů korun, bude mít šest plaveckých drah a vodní atrakce, jako je tobogan nebo divoká řeka. Zvolená varianta ale nepočítá s podzemním parkováním, takže auta budou muset stát v okolí.  V prostoru, kde nyní bazén stojí, je ale už teď parkovacích míst málo.  

Autor:

Nejčtenější

Huawei si staví „Čínský Krumlov“, kopii jihočeského města v sídle firmy

Pohled na kopii českokrumlovského zámku v Číně.

Číňané si natolik zamilovali Český Krumlov, že staví jeho přesnou kopii. Ve městě Tung-kuan dokončuje firma Huawei...

Každý den v roce šel na Kleť. V nemoci i vánici

Václav Bauer se loni stal rekordmanem ve výstupech na Kleť za rok.

Denně stoupal na Kleť, jednou i čtrnáctkrát. Václav Bauer se zapsal do historie nadšenců, kteří zdolávají nejvyšší...

Schody mě popravily, přiznal Štybar. V zatáčkách občas nadával

Zdeněk Štybar dojel na mistrovství republiky na čtvrtém místě.

Útok na osmý titul mu nevyšel. Zdeněk Štybar skončil na domácím šampionátu v cyklokrosu mezi poraženými a s obličejem...

Lékařka vypila v noci půl litru vodky a druhý den řídila. Narazila do stromu

Tragická dopravní nehoda mezi obcemi Velíková a Hrobice na Zlínsku.

V noci vypila půl litru vodky a druhý den po poledni usedla za volant, ale do cíle nedojela. Jindřichohradečtí...

Řidič po nehodě upadl do bezvědomí. Záchranáře přivolal systém v autě

Škoda na havarovaném vozidle byla vyčíslena na 700 tisíc korun.

V úterý ráno vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému k nehodě u Hořic na Šumavě na Českokrumlovsku....

Další z rubriky

Lidé se těší, že Severní spojka zklidní dopravu, firmy proti ní bojují

Severní spojka se napojí u kruhového objezdu u Globusu.

Obyvatelé Kněžských Dvorů vyhlížejí Severní spojku, protože podle nich odvede nákladní auta z jejich ulic. Ale firmy z...

Huawei si staví „Čínský Krumlov“, kopii jihočeského města v sídle firmy

Pohled na kopii českokrumlovského zámku v Číně.

Číňané si natolik zamilovali Český Krumlov, že staví jeho přesnou kopii. Ve městě Tung-kuan dokončuje firma Huawei...

Kamiony z průmyslové zóny budou trápit obyvatele Týna až do konce dubna

Na okraji Týna nad Vltavou rostou haly, které budou součástí průmyslové zóny.

Silnici, která odvede dopravu z průmyslové zóny v Týně nad Vltavou, dokončí později. Obchvat za 28 milionů korun měl...

Najdete na iDNES.cz