Podobný osud čekal i Letní archeologickou školu, kterou tu deset let pořádal Archeologický ústav Jihočeské univerzity (JU).
„Stávalo zde sídlo vyšší vrstvy, která v rané přemyslovské době spravovala velkou část jižních Čech. Pro region je to tak jedno z nejvýznamnějších kulturních míst. Výstavbu archeoparku prosadil a podporoval bývalý starosta Netolic Oldřich Petrášek. Ze strany nového vedení radnice jsme ale necítili snahu projekt rozvíjet,“ řekl archeolog a vedoucí Letní archeologické školy Jaromír Beneš z JU.
Dokončená je tak pouze dřevěná palisáda s vyhlídkovou věží, která slouží jako rozhledna s výhledem na město a Šumavu.
Veškeré práce archeologové prováděli dobovými technikami, používali původní technologie, materiály i nástroje a výsledek je tak věrohodnou ukázkou historických stavebních detailů. Jde o první jihočeskou archeologickou památku prezentovanou metodou přímé rekonstrukce, doplněnou o prvky skanzenu na způsob open-air muzea.
V dalších etapách se měl areál rozrůst o několik srubů, kastelánský palác či repliku raně středověkého kostela. Podle místostarostky Netolic Heleny Matějekové však nové přístavby v dohledné době v plánu nejsou, a to i přesto, že podle Beneše univerzita usilovala o rozvoj a kulturní oživení parku. Mezi obyvateli Netolic dokonce udělali průzkum, jehož výsledek záměry archeologů podpořil.
„Existuje sice zastavovací plán, ale bohužel se to už léta nikam nepohnulo. Úmrtím bývalého starosty jsme ztratili výrazného podporovatele a neměli jsme už dále sílu projekt táhnout sami. V červenci 2020 jsem psal starostovi Peškovi s návrhem zahájení další debaty o archeoparku, odpověď bohužel nemám,“ popsal Beneš.
Město tak pouze obnovuje již hotovou stavbu, která vyžadovala záchranné práce. „Palisádu i vyhlídkovou věž napadla dřevokazná houba, takže bylo nutné provést ošetření. Je tam také nová střecha a nové schody. S pokračováním rekonstrukce se ale zatím nepočítá,“ uvedla Matějeková.
Na hradním pohřebišti teď cvičí psy
Pod vedením Jaromíra Beneše se mezi lety 2007 a 2016 v Netolicích konala Letní archeologická škola doplňovaná přednáškami českých odborníků. Účastnili se jich nejen studenti JU, ale i dalších univerzit a středních škol. Jako součást výuky prováděli archeologický výzkum, ale také čistili a udržovali areál, prováděli návštěvníky a pořádali divadelní představení.
Při terénních pracích objevili například zaniklý kostel sv. Jana, zbořený v době josefínských reforem. „Takových je sice celá řada, ale my jsme zjistili, že vrcholně středověkému kostelu zde předcházela jiná, pravděpodobně dřevěná stavba daleko staršího původu. Na pohřebištích jsme odkryli několik velmi cenných hrobů z doby existence přemyslovského hradiště,“ vyjmenoval Beneš.
Nyní však většinu parku využívá kynologický klub a pietní místo hradního pohřebiště u znovuobjevených základů kostela tak slouží jako cvičiště pro psy.
Areál archeoparku je ale veřejně přístupný. Je součástí naučné stezky a cyklostezky Historická krajina Netolicka i východištěm turistické trasy Linecká stezka.