Pátek 10. dubna 2020, svátek má Darja
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 10. dubna 2020 Darja

Američan chystá v Budějovicích základku s výukou převážně v angličtině

  15:33aktualizováno  15:33
Vedení Českých Budějovic odsouhlasilo záměr na zřízení nové základní školy, kde bude hlavním vyučovacím jazykem angličtina. Soukromou školu chce založit Američan Dale Lehnhoff, který žije v Česku pět let. Potvrzení potřebuje také od Jihočeského kraje a ministerstva školství.

Američan Dale Lehnhoff v Budějovicích založil základní školu, kde se bude učit převážně anglicky. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Už příští rok by mohly být České Budějovice nejen pro zahraniční zaměstnance některých firem o něco atraktivnější. Nově by měli k dispozici základní školu, kde by jejich potomci studovali v anglickém jazyce.

Nápad, jenž pro krajské město není úplnou novinkou, oživil Američan Dale Lehnhoff. První anglicko-českou základní soukromou školu chce otevřít už od příštího roku.

Jeho záměr v říjnu schválila rada města. Potvrzení potřebuje také od Jihočeského kraje a ministerstva školství.

„Věřím, že budeme úspěšní. Rádi bychom otevřeli první až pátou třídu, ale záleží na zájmu,“ popisuje šestapadesátiletý Lehnhoff, který by do učitelského sboru chtěl nabrat minimálně šest učitelů a dva až tři asistenty do výuky.

Čeština by se měla dotknout jen české historie a literatury. Zbytek předmětů budou žáci poznávat v angličtině.

Lektor ze Spojených států amerických počítá s tím, že studium bude placené. Otazník stále visí nad umístěním. Náměstek primátora Petr Holický zmínil, že jsou údajně vytipované dvě lokality.

Lehnhoff si zatím bližší podrobnosti nechává pro sebe. „Zatím jsme se pro žádné konkrétní místo nerozhodli. Podmínky ministerstva jsou přísné, takže je potřeba být pečlivý. Samozřejmě bychom byli rádi blízko centra,“ líčí rodák z Ohia, jenž v Česku žije bezmála pět let.

Česko-anglické gymnázium tu je, ale základní škola chybí

Myšlenku na založení základní školy nosí v hlavě více než rok a půl. „Začal jsem nápad dávat dohromady, udělal si průzkum a víc se ptal. Zdálo se mi, že by službu řada lidí uvítala. Je tady česko-anglické gymnázium, ale základní škola chybí,“ myslí si. Financovat by ji chtěl přes soukromé investory.

Poptávka by nemusela být problém, zejména ze strany zahraničních pracovníků velkých společností.

„Naši zaměstnanci určitě budou mít zájem. Máme desítky kolegů ze zahraničí. Při jejich rozhodování, zda pracovat v Budějovicích, jde o jedno z důležitých kritérií. Dívají se na úroveň vzdělávání a možnosti, které mají. Zatím jsme věc řešili přes mezinárodní školu v Hluboké, ale dá se říct, že potřeba je větší,“ říká personální ředitelka společnosti Bosch v Českých Budějovicích Barbora Schelová.

Podle ní funguje spolupráce se školou v Hluboké dobře. „Žáci tam jsou spokojeni, i když máme nějaká operativní témata, která řešíme neustále. Občas děti musíme některé předměty doučovat, protože je zde vzdělávání trochu odlišné oproti německému standardu, odkud máme většinu kolegů ze zahraničí. Ale jsou u nás i lidé z Indie, Mexika či Ukrajiny,“ dodává Schelová.

Lehnhoff doufá, že školu budou navštěvovat také čeští žáci i potomci sportovců z různých koutů světa. Cizince mají ve svých týmech hokejový Motor, fotbalové Dynamo i volejbalový Jihostroj. Ne všude by však se svým záměrem uspěl.

„Za posledních šest let jsme neměli hráče, který by tady měl dítě školou povinné. Takže nemohu říct, jestli by toho využili. Na druhou stranu zámořské děti jsou dnes zvyklé studovat přes internet, jako je tomu v případě dětí trenéra Prospala,“ popisuje generální manažer Motoru Stanislav Bednařík.

Lehnhoff do Česka poprvé zamířil s americkým výběrem softbalistů na turnaj v roce 2012 a nakonec zde strávil víc času. „Zamiloval jsem si jídlo, cítil se tady velmi příjemně, lidé na mě byli nesmírně milí. O rok později jsem se do Česka vrátil a už zůstal,“ usmívá se.

Na jihu Čech působil zprvu jako trenér softbalu. Později začal učit angličtinu a pracoval také na mezinárodní škole v Hluboké, kde učil čtyři roky matematiku a částečně vyučoval angličtinu.

Spojené státy americké mu podle jeho slov nechybí. „Česko a hlavně České Budějovice jsou extrémně bezpečné místo. USA jsou nebezpečnější - spousta zbraní, gangů a tak dále. Tady je mi moc dobře. Teď bych vstřícnost, kterou zde cítím, rád něčím oplatil,“ doplňuje Lehnhoff.

Autor:
  • Nejčtenější

Při konfliktu se strážníky v Budějovicích zemřel muž

Tragická událost se stala ve středu kolem sedmé hodiny večerní v Českých Budějovicích. Ve čtvrti Rožnov na Lidické...

Vzrostlé duby u Hrdějovic někdo pokácel bez povolení

Čtveřici až stoletých dubů stojící u silnice mezi Úsilným a Hrdějovicemi na českobudějovicku někdo před týdnem bez...

Řidič nadýchal 2,5 promile, pivo popíjel i při policejní kontrole

Policejní hlídku v Táboře překvapilo chování řidiče, kterého zastavila v pondělí večer v ulici kpt. Jaroše. Zatímco...

Krajský úřad zamítl žádost o vyvlastnění pozemků motocentra pro D3

Jihočeský krajský úřad zamítl žádost Ředitelství silnic a dálnic o vyvlastnění pozemků motocentra pro stavbu dálnice D3...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prázdno všude, kde bývá hlava na hlavě. Podívejte se na Krumlov bez turistů

Kvůli pandemii koronaviru se Český Krumlov vrátil o desítky let zpět. Místo davů asijských turistů jsou tam nyní...

Premium

Klienti versus cestovní kanceláře: jak nepřijít o peníze za zájezd

Cestovní kanceláře jsou zahlceny žádostmi klientů o zrušení zájezdů. Sociální sítě se plní příspěvky nespokojených...

Premium

Ufňukaná generace. Mladí v pandemické panice možná konečně dospějí

Vše zlé může být k něčemu dobré. Dokonce i koronavirus. Magazín Víkend DNES se domnívá, že mladí lidé v pandemické...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

  • Další z rubriky

Hotel nabídl své prostory pro případné nemocné, pomáhat chce i výstaviště

Budějovický hotel Clarion by mohli v případě potřeby zaplnit lékaři a nemocní. „S tím modelem pracujeme, ale zatím tu...

Při konfliktu se strážníky v Budějovicích zemřel muž

Tragická událost se stala ve středu kolem sedmé hodiny večerní v Českých Budějovicích. Ve čtvrti Rožnov na Lidické...

Krajský úřad objednal čtyři miliony roušek, které však nejspíš nedorazí

Na celkem čtyři miliony roušek v hodnotě 82 milionů korun čeká od konce března Jihočeský kraj. Zatím se zdá, že zásilka...

Průměrná mzda Jihočechů překročila 30 tisíc korun. Růst se může zpomalit

Jihočeši si v loňském roce na výplatních páskách opět přilepšili. Průměrná mzda byla v kraji téměř 31 tisíc korun. Na...

Najdete na iDNES.cz