Budějovický Alžír pamatuje divadlo, hokejisty i spisovatele Haška

  10:18aktualizováno  10:18
Jen málokdo by dnes hledal v domě na rohu Jírovcovy a Riegrovy ulice v Českých Budějovicích objekt, kde sídlilo první české divadlo na území krajského města, nebo místo, kde návštěvníci poprvé uviděli promítaný film. Budova si drží lidový název Alžír a dlouhá léta chátrala. Nyní ji obklopuje lešení a prochází rekonstrukcí.

Nyní je budova obehnaná lešením. Nápis Alžír je na přilehlém domě. | foto: David Peltán, MAFRA

Budova, o kterou se zajímají památkáři a snaží se ji zachránit před demolicí, má za sebou pestrý příběh. Podle místa jí zůstalo lidové pojmenování Alžír, což v 19. století navozovalo dojem válečné vřavy, rvaček a loupeží.

Přesto byl svého času Alžír stánkem českých vlastenců, kteří soupeřili v kultuře i podnikání s budějovickými Němci. K tomu sloužil restaurační sál příležitostně proměněný na prostory pro schůzování nebo zábavy.

Počátkem 20. století tu dokonce měli klubovnu první budějovičtí hokejisté, kteří v zimě trénovali a pořádali zápasy na kluzišti vytvořeném na nedalekém Palackém náměstí. Později se přestěhovali do hospody U Tří sedláků a bruslili na zamrzlém slepém rameni Malše.

Osudy Alžíru zpracoval historik a ředitel Státního okresního archivu Daniel Kovář. Připomíná, že známá hospoda zde vznikla v roce 1835, a to v původně bytovém domě v Riegrově ulici č. 25 postaveném Antonínem Pokorným před 200 lety. Zřídil ji Jakub Wittner, majitelem domu byl podnikatel Martin Holanský. Lidový název Alžír se traduje zhruba od roku 1843.

Kabaret přilákal i jednoročního dobrovolníka Haška

„Podle některých zdrojů se zde vůbec poprvé promítal film. Roku 1908 tam zavítal pan Zöllner s promítacím přístrojem a ohromení diváci sledovali záběry z rusko-japonské války,“ připomíná Kovář.

Alžír původně stojící na periferii města si oblíbili hlavně Češi. V říjnu 1845 v něm zařídila jednota Sokol Tyrš na zahradě divadelní sál a o dva roky později upravila i letní scénu. Hráli tu ochotníci i profesionální herci a traduje se, že zde vystoupila i Ema Destinnová, dvě představení tu měl herec Národního divadla Jindřich Mošna.

Fotogalerie

Kolem roku 1908 přestaly prostory technicky vyhovovat a divadlo zaniklo. Podle Kováře také proto, že úroveň představení i diváků klesala. Alžír byl známý rvačkami hostů, takže kulturní akce museli hlídat strážníci.

Pozdější podobu Alžíru popisuje v knize Osudy humoristy Jaroslava Haška v říši carů a komisařů i doma v Čechách literární vědec Pavel Gan. Počátkem 90. let minulého století prozkoumal Gan všechny cesty tehdy jednoročního dobrovolníka a příslušníka 91. pěšího regimentu Haška, jenž je použil ve svém díle Osudy dobrého vojáka Švejka. Zmapoval pomocí dokumentů i dopisů i jeho českobudějovický pobyt, kdy simuloval revmatismus.

V knize je Haškův zážitek z Alžíru z roku 1915: „Tingltangl Alžír byl jako vždy nacpaný k prasknutí. Snad každý chlap měl na klíně ženskou. Na jevišti probíhala právě dražba dámy v červené masce s parasolem. Kdo dámu vydražil, mohl jí uvolnit korzet…,“ vzpomínal Hašek, který tajně opouštěl marodku a v převleku za funebráka vymetal po nocích i další vyhlášené hostince, jako Českou chalupu, Vatikán nebo popíjel černý regent U Železné panny.

Hospoda jeden čas patřila strýci herce Císlera

Hospoda v Riegrově ulici změnila za svou historii několik majitelů, jedním z nich byl i Václav Cisler. Na počátky budějovického hokeje, který byl spjatý s Alžírem, vzpomíná jeho syn, šestaosmdesátiletý Antonín Cisler, bratranec známého herce a hudebníka Jiřího Císlera, který se v Českých Budějovicích narodil.

„V době, kdy na Palačáku trénovali první hokejisti, měl můj otec v Alžíru hospodu. Založil s nimi později klub AC Stadion a byl jeho prvním předsedou. V hospodě, kam se chodilo do lokálu po schodech do sníženého přízemí, měli klubovnu a scházeli se tam po trénincích. Z AC Stadion a několika dalších klubů vznikl postupně dnešní Motor,“ připomíná Cisler, který sám hrál budějovický hokej závodně.

Muž se narodil v roce 1933, v době, kdy se klub přesouval do hospody U Tří sedláků a kluziště na Palačáku měnil za zamrzlé slepé rameno Malše. Do jiné restaurace odešel jako hospodský i jeho otec, který později po svém bratrovi vedl hospodu U Tří sedláků.

„Alžír jsem poznal až jako větší kluk. Několikrát jsem v něm zažil vystoupení tamburašů,“ zasnil se Cisler.

Definitivně zchátral Alžír po roce 1948, kdy živnost stát znárodnil. Hospoda ještě vydržela do konce 60. let minulého století, nakonec nechal městský národní výbor v objektu zřídit sklady podniku Zelenina. Budova v secesním stylu dostala tehdy „osvědčený“ cementový nástřik.

Po „starém“ Alžíru zbyly jen obvodové zdi

Naděje na oživení místa se objevily znovu po roce 1990, když dům získali zpět restituenti. Zdevastovaný Alžír chtěli jeho noví majitelé v prvních letech 21. století nechat zbourat, ale zabránil jim v tom jeho zápis na seznamu kulturních památek v srpnu 2008. Inicioval ho předseda Klubu přátel Českých Budějovic, architekt Vladimír Musil. Podle něj by bylo škoda budovu s tak významným příběhem odstranit.

Nepomohlo ani odvolání majitelů proti zápisu do seznamu. Přesto z Alžíru po statickém zabezpečení zůstaly jen obvodové zdi a nový nápis na štítu sousedního domu, který má stejného majitele. Podle zástupce vlastníka, architekta Zdeňka Urbance, by taková připomínka mohla stačit. „Krovy, stropy i podlahy byly zasažené dřevomorkou,“ namítá Urbanec.

Majitel podle něj zahájil celkovou rekonstrukci pod dohledem památkářů. Z Alžíru má opět být dům s byty v patře a komerčními prostory v přízemí. Uvažuje se i o kavárně nebo restauraci. Místní historii budou připomínat fotografie na stěnách.

S postupem prací není ale Vladimír Musil zcela spokojený. Upozorňuje, že například zmizel štukový nápis hostinec, který stavebníci odstranili i s omítkou, a celkově je budova okleštěna víc, než bylo zapotřebí. Vnitřek je už bez klenutých stropů a černé kuchyně. Okolní zástavbou zanikly prostory pro zahradní slavnosti a místo, kde byl divadelní sál. Celkově památku poškodila dlouhá doba, kdy do střechy teklo.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Oblíbený zmrzlinový stánek v Hluboké shořel. Je to pomsta, říká majitel

Dřevěný zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou skončil v plamenech. Majiteli...

Oheň zničil v noci na dnešek zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou. I když se nikomu nic nestalo, škody přesáhly...

Legendární motocyklový závodník Staša zemřel, bylo mu 75 let

Bohumil Staša, dvacetinásobný šampion Československa a výborný konstruktér...

Bohumil Staša, legendární motocyklový závodník, v 75 letech zemřel. Dvacetkrát triumfoval na domácím šampionátu, na...

Vísku Budeč stíhají pohromy, po rybníku a lese přišla i o kulturní dům

Kulturní dům v Budči začal hořet v sobotu 11. května před osmou hodinou ráno....

Vesnice Budeč se vzpamatovává z třetí těžké rány v krátké době. Požár tam vážně poničil kulturní dům. Hašení navíc...

Čelní střet u Kamenného Újezdu nepřežil ani spolujezdec, zemřel v nemocnici

Řidič BMW přejel do protisměru a střetl se s Volkswagenem Tiguan. (15. května...

Nehoda, která se stala minulý týden na Českobudějovicku, si vyžádala druhý lidský život. V nemocnici zemřel...

Další z rubriky

Část obyvatel a návštěvníků třeboňských lázní odmítá wellness v parku

Lázně Aurora v Třeboni čeká velká rekonstrukce.

Město Třeboň plánuje venkovní wellness u Lázní Aurora. Záměr ale vzbudil rozruch. Podle opozice je v rozporu s...

ŘSD může dokončit D3 u Ševětína, soud zamítl žalobu vyvlastněného majitele

Mezi Ševětínem a Borkem na Českobudějovicku ŘSD v úterý po deváté hodině...

Ředitelství silnic a dálnic může dokončit 50 metrů dálnice D3 v úseku Ševětín-Borek. Krajský soud v Českých...

Nová výstava ukazuje i vykládací karty, které vytvořila Ema Destinnová

Sběratel Pavel Langer ukazuje karty v Muzeu  Jindřichohradecka.

Unikátní série je k vidění na výstavě Muzea Jindřichohradecka. Ta provede návštěvníky pěti staletími zábavy, vášně a...

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.

Najdete na iDNES.cz