Resort pro golfisty, nebo krajina udržovaná léta chalupníky? Takové dilema řeší od loňského jara lidé z Jistebnické vrchoviny. Společnost Golf Čertovo břemeno jim totiž oznámila, že v osadě Alenina Lhota rozšíří zázemí pro své osmnáctijamkové hřiště.
Jedním ze záměrů je stavba hotelového komplexu pro 70 hostů na ploše 1,4 hektaru, kde je nyní louka. Projekt má umožnit nový územní plán města Jistebnice, jehož návrh se projednává.
Proti jsou místní spolky, příznivci měkké turistiky a osadní výbory. Obávají se devastace přírodního parku, zahlcení krajiny dopravou, ohrožení spodní vody a kácení lesů. Proti stavbě podepisují petici.
„Žádáme o zastavení developerského projektu a o vyjmutí této plochy z návrhu územního plánu,“ stojí v petici, kterou už podepsalo 600 lidí.
Podle jejích iniciátorů plánuje společnost Golf Čertovo břemeno, kterou vlastní společnost Sebre Holding, nepřiměřeně velký projekt. Má spolknout další zemědělskou půdu a vytvořit tam něco, co do venkovského prostředí podle názoru odpůrců nepatří a neodpovídá zásadám ochrany přírodního parku.
„Plánovaná stavba mění svým měřítkem krajinný a urbanistický ráz lokality, ohrožuje podzemní vody. Alenina Lhota je již dnes přetížená stávajícím provozem golfového hřiště. Další výstavba může v konečném důsledku negativně ovlivnit život obyvatel v okolí,“ argumentuje Luboš Fendrych, jenž je jednatelem spolku Naplaveno a odborníkem na ochranu přírody.
Do diskuse kolem rozšiřování golfu, který tam jezdí hrát hlavně lidé z Prahy, se zapojili nejen místní obyvatelé, ale i architekti a urbanisté.
„V nedalekém Javoří bojují o každý krapet vody a kde je záruka, že hlubinné vrty v Alenině Lhotě nenaruší prameny? Místní lesy ničí kůrovec a vichřice. Milovníkům golfu navrhuji, aby je uklidili a zažili tak pocit dobrého skutku,“ píše 85letá Marie Bartoňová z blízké osady Ostrý.
Součástí záměru je mimo jiné 20 hlubinných vrtů pro tepelná čerpadla, vykácení části lesa a revitalizace rybníka Ježek. Ten už společnost bez povolení odbahnila a zahájila i terénní úpravy včetně kácení dvou hektarů lesa a odvodnění odlesněných pozemků.
Také proti těmto zásahům protestují členové spolků Pod Javorovou skálou a Naplaveno, které podporuje Nadace Via, jež finančně dotuje stmelování a aktivity obyvatel mikroregionů.
Oponenti chtějí poslat protest na krajský úřad, který přírodní park Jistebnická vrchovina vyhlásil. Plány investora podle nich odporují jeho zásadám o ochraně přírody. Lokalita leží při hranici Středočeského kraje a blízko je lyžařský areál Monínec, který má v penzionech na 500 lůžek.
„Místo jsem si nedávno prohlédl. Námitkám lidí a spolků rozumím,“ uvedl senátor a starosta Mladé Vožice Jaroslav Větrovský.
Zachraňují vymírající vesnici
Jiný pohled na věc má vedení společnosti Golf Čertovo břemeno. Jeho manažeři tvrdí, že svými aktivitami oživují bohem zapomenuté místo, odkud se odstěhovali poslední obyvatelé. Podle nich je kampaň jen strašením veřejnosti.
Zakladatelem rodinné firmy a jedním z jejích jednatelů je 87letý bývalý diplomat Jiří Němec. V Alenině Lhotě si pořídil v roce 1972 chalupu. „Když jsem ji koupil, byla napůl v rozvalinách. Obnovil jsem ji částečně do původní podoby, lidová architektura mě zajímá,“ tvrdí Němec.
Nástupem do důchodu skoupila jeho rodina potřebné pozemky a v roce 1996 začala budovat golfové hřiště. K němu vznikla klubovna začleněná do krajiny, která v roce 2011 získala ocenění Komory českých architektů Nejlepší stavba roku.
Loni k tomu společnost přikoupila místní penzion se 35 lůžky, když se předtím v roce 2019 spojila se společností Sebre Holding s majoritním kapitálem ve výši 36 milionů korun. Podle Jiřího Němce jsou dnes spoluvlastníky společnosti jeho syn a vnuk.
Snahou rodiny je zastavit zánik osady, která má už jen pět stálých obyvatel, a vytvořit v ní nové pracovní příležitosti. Golf se podle něj do tamní přírody hodí a hydrologický průzkum ukázal, že vrty podzemní vodu neohrozí. Také doprava se významně nezvýší.
„Děláme pro transparentnost projektu vše, co je v našich obcích myslitelné. Chodíme na zastupitelstva, udělali jsme videokonferenci pro místní, investovali jsme spoustu peněz a hodin do studie projektu v rámci naší demokracie,“ vypočítává Petr Zahradník, jeden z jednatelů společnosti a vnuk Němce staršího.
Rozpor mezi dvěma odlišnými představami na využití krajiny kolem Aleniny Lhoty má rozhodnout nový územní plán Jistebnice. Podle jejího starosty Jiřího Popelky jde o úplně první plán, jehož návrh čeká na jaře veřejné projednávání. Zatím se město vypořádává s námitkami a připomínkami od veřejnosti i institucí.
Alenina Lhota leží na pomezí Jihočeského a Středočeského kraje.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz