Bechyňští bojují za alej u kostela. Petici podepsalo přes 1 300 lidí

  10:25aktualizováno  10:25
V Bechyni plánují opravu ulice, kvůli níž má padnout jedenáct stromů. S tím se nechtějí smířit někteří místní a sepsali petici. Tvrdí, že rekonstrukce se dá zvládnout i bez kácení lip a kaštanů. Spor bude už potřetí řešit krajský úřad.

Alej listnatých stromů před kostelem svatého Michala v Bechyni má být pokácena kvůli rekonstrukci. | foto: David Peltán, MAFRA

Michalskou ulici v Bechyni by mohli filmaři použít jako kulisy pro scény z doby socialismu. Je tu letitý chodník s velkými dlaždicemi plný louží, vyspravovaná silnice i staré lampy s bakelitovými kryty, které by ocenili snad už jen pořadatelé recesistických závodů ruských bobů u Lipna.

Ulice je součástí městské památkové zóny a bechyňští zákonodárci schválili její kompletní rekonstrukci už před čtyřmi lety. Jenže narazili na odpor lidí, kteří nechtějí dopustit, aby kvůli obnově zmizela z prostranství okolo kostela sv. Michala vzrostlá alej. Petici proti kácení stromů podepsalo přes 1 300 lidí a začátek prací zatím brzdí spolek Pro Life.

„Jsme účastníky správního řízení a jsme připraveni dotáhnout to až do konce. Jde o to, že kdyby město vzalo projekt z roku 2015, kde je kanalizace vedena v místě současného řadu, mohou začít stavět. Jenže oni přišli s novým projektem, kde je to vedeno blíž ke kostelu, a to je problém,“ uvedl předseda spolku Pro Life Vladimír Halama.

Jako bývalý soudní znalec v oboru stavebnictví a geotechniky je přesvědčený, že modernizace ulice jde udělat tak, aniž by musely tři kaštany a osm lip padnout.

Bechyňští radní původně počítali, že se pustí do opravy letité kanalizace v havarijním stavu, vodovodu, chodníků i veřejného osvětlení spolu s krajem, který je vlastníkem silnice.

Fotogalerie

„Oprava kanalizace, povrchů a lamp je tam nutná, zatím se však nemůžeme hnout z místa. Spolek Pro Life pořád podává odvolání proti kácení, přestože počítáme s náhradní výsadbou,“ sdělil starosta Pavel Houdek (Občané pro Bechyni).

Vedoucí investičního odboru Ilona Lusková upřesnila, že v současnosti se město odvolalo v této věci proti verdiktu památkové péče odboru rozvoje táborské radnice.

„Na táborském městském úřadě uznali námitky spolku Pro Life a město se proti tomu odvolalo na krajský úřad už potřetí. A teď čekáme, jak to dopadne. Faktem je, že se spolkem máme problémy u všech staveb, kde se má něco kácet. Aktuálně je to u vybudování parkoviště na Obránců míru,“ popsala Lusková.

Termín, kdy se město společně s krajem pustí do nutné obnovy Michalské ulice s odhadovanými náklady přes 20 milionů korun, tak zatím zůstává v nedohlednu.

„Divím se, že radnice nechce jít na nějaký smír. Tento problém se vleče a rozděluje lidi v Bechyni. My však trváme na tom, že když se stromy v Michalské ulici zničí, už je tam nikdo nevrátí,“ podotkl bechyňský rodák Pavel Šmidrkal, který stojí za peticí proti kácení aleje.

Mezi argumenty pro zachování stromů řadí posudek odborníků z Akademie věd, podle něhož je jejich vykácení naprosto nepřípustné. Dokládá i pohlednici z roku 1908, kde už je toto prostranství se stromy.

„Obnovu ulice nezpochybňujeme, ale je třeba ji udělat bez kácení. I majitel zámku si prosadil rekonstrukci tak, že stromy zachránil,“ dodal Šmidrkal.

Nejčtenější

Statisíce lidí byly kvůli větru bez proudu, hasiči se přes noc nezastavili

Vítr strhl střechu gymnázia Nad Alejí na pražských Petřinách.

Silný vítr v neděli a v noci na pondělí lámal stromy, působil problémy na silnicích i železnici. ČEZ vyhlásil kalamitní...

Spolujezdec zemřel v autě rozbitém o stromy, řidička ve vrtulníku

Řidička vyjela s Fordem Fiesta do lesa. Její spolujezdec zemřel na místě, žena...

Dva lidské životy si vyžádala nehoda na Písecku. Řidička osobního vozu ze zatím nejasných příčin vyjela ze silnice do...

Na Miss World chci ukázat to, co opravdu umím, říká Denisa Spergerová

5. Denisa Spergerová, 18 let, 182 cm

Novou Miss Czech Republic Denisu Spergerovou (18) čeká v listopadu účast na soutěži krásy Miss World. Ta se letos koná...

Skoro každý den nehoda. Další vlaky do sebe narazily v Jindřichově Hradci

Dva vlaky se časně ráno srazily při posunování v Jindřichově Hradci. (12....

Kolize na české železnici neberou konce. Dva vlaky se časně ráno srazily při posunování v Jindřichově Hradci. V...

Jihlava srovnala sérii s Kladnem, Budějovice podruhé uspěly ve Vsetíně

Kladenský Jaromír Jágr (vlevo) přijíždí ke skrumáži hráčů během druhého...

Budějovičtí hokejisté důrazně našlápli k účasti v baráži o extraligu. V druhém semifinálovém zápase na ledě Vsetína...

Další z rubriky

Motorkář nezvládl po předjíždění zatáčku a vylétl do lesa, na místě zemřel

Náraz do pařezů byl tak silný, že se motocykl rozpadl na několik částí.

Na Jindřichohradecku zemřel v neděli odpoledne třiadvacetiletý motorkář. Po předjíždění neudržel stroj na vozovce a...

V jihočeské přírodě vládnou vrabci a sýkory, ukázal velký průzkum

Poznáte, kdo k vám přilétá na krmítko? (17)

Skoro 27 tisíc ptáků zaznamenali dobrovolníci při velkém sčítání v Jihočeském kraji, do kterého se ve třech lednových...

Stavět nové otáčivé hlediště za zahradou je podvod na divácích, říká Thoma

Exprimátor Českých Budějovic Juraj Thoma bude lídrem HOPB.

Náměstek českobudějovického primátora pro kulturu Juraj Thoma komentuje otáčivé hlediště v Krumlově, novou budovu...

PŘÍBĚH: Jsem závislá na dceři, nezvládnu být bez ní
PŘÍBĚH: Jsem závislá na dceři, nezvládnu být bez ní

Musím na chirurgický zákrok a já mám strach, že to ani jedna nezvládneme. Co když se jí něco stane a já si to pak budu vyčítat? Už teď pláču, když si představím, že jí budu muset dát do školky cizím lidem a 8 hodin nebudu vědět, co s ní je a jestli je v pořádku. Já to prostě nedokážu. Přemýšlím o psychologovi. Nemáte někdo radu?

Najdete na iDNES.cz