Bechyňští bojují za alej u kostela. Petici podepsalo přes 1 300 lidí

  10:25aktualizováno  10:25
V Bechyni plánují opravu ulice, kvůli níž má padnout jedenáct stromů. S tím se nechtějí smířit někteří místní a sepsali petici. Tvrdí, že rekonstrukce se dá zvládnout i bez kácení lip a kaštanů. Spor bude už potřetí řešit krajský úřad.

Alej listnatých stromů před kostelem svatého Michala v Bechyni má být pokácena kvůli rekonstrukci. | foto: David Peltán, MAFRA

Michalskou ulici v Bechyni by mohli filmaři použít jako kulisy pro scény z doby socialismu. Je tu letitý chodník s velkými dlaždicemi plný louží, vyspravovaná silnice i staré lampy s bakelitovými kryty, které by ocenili snad už jen pořadatelé recesistických závodů ruských bobů u Lipna.

Ulice je součástí městské památkové zóny a bechyňští zákonodárci schválili její kompletní rekonstrukci už před čtyřmi lety. Jenže narazili na odpor lidí, kteří nechtějí dopustit, aby kvůli obnově zmizela z prostranství okolo kostela sv. Michala vzrostlá alej. Petici proti kácení stromů podepsalo přes 1 300 lidí a začátek prací zatím brzdí spolek Pro Life.

„Jsme účastníky správního řízení a jsme připraveni dotáhnout to až do konce. Jde o to, že kdyby město vzalo projekt z roku 2015, kde je kanalizace vedena v místě současného řadu, mohou začít stavět. Jenže oni přišli s novým projektem, kde je to vedeno blíž ke kostelu, a to je problém,“ uvedl předseda spolku Pro Life Vladimír Halama.

Jako bývalý soudní znalec v oboru stavebnictví a geotechniky je přesvědčený, že modernizace ulice jde udělat tak, aniž by musely tři kaštany a osm lip padnout.

Bechyňští radní původně počítali, že se pustí do opravy letité kanalizace v havarijním stavu, vodovodu, chodníků i veřejného osvětlení spolu s krajem, který je vlastníkem silnice.

Fotogalerie

„Oprava kanalizace, povrchů a lamp je tam nutná, zatím se však nemůžeme hnout z místa. Spolek Pro Life pořád podává odvolání proti kácení, přestože počítáme s náhradní výsadbou,“ sdělil starosta Pavel Houdek (Občané pro Bechyni).

Vedoucí investičního odboru Ilona Lusková upřesnila, že v současnosti se město odvolalo v této věci proti verdiktu památkové péče odboru rozvoje táborské radnice.

„Na táborském městském úřadě uznali námitky spolku Pro Life a město se proti tomu odvolalo na krajský úřad už potřetí. A teď čekáme, jak to dopadne. Faktem je, že se spolkem máme problémy u všech staveb, kde se má něco kácet. Aktuálně je to u vybudování parkoviště na Obránců míru,“ popsala Lusková.

Termín, kdy se město společně s krajem pustí do nutné obnovy Michalské ulice s odhadovanými náklady přes 20 milionů korun, tak zatím zůstává v nedohlednu.

„Divím se, že radnice nechce jít na nějaký smír. Tento problém se vleče a rozděluje lidi v Bechyni. My však trváme na tom, že když se stromy v Michalské ulici zničí, už je tam nikdo nevrátí,“ podotkl bechyňský rodák Pavel Šmidrkal, který stojí za peticí proti kácení aleje.

Mezi argumenty pro zachování stromů řadí posudek odborníků z Akademie věd, podle něhož je jejich vykácení naprosto nepřípustné. Dokládá i pohlednici z roku 1908, kde už je toto prostranství se stromy.

„Obnovu ulice nezpochybňujeme, ale je třeba ji udělat bez kácení. I majitel zámku si prosadil rekonstrukci tak, že stromy zachránil,“ dodal Šmidrkal.

Nejčtenější

Huawei si staví „Čínský Krumlov“, kopii jihočeského města v sídle firmy

Pohled na kopii českokrumlovského zámku v Číně.

Číňané si natolik zamilovali Český Krumlov, že staví jeho přesnou kopii. Ve městě Tung-kuan dokončuje firma Huawei...

Každý den v roce šel na Kleť. V nemoci i vánici

Václav Bauer se loni stal rekordmanem ve výstupech na Kleť za rok.

Denně stoupal na Kleť, jednou i čtrnáctkrát. Václav Bauer se zapsal do historie nadšenců, kteří zdolávají nejvyšší...

Schody mě popravily, přiznal Štybar. V zatáčkách občas nadával

Zdeněk Štybar dojel na mistrovství republiky na čtvrtém místě.

Útok na osmý titul mu nevyšel. Zdeněk Štybar skončil na domácím šampionátu v cyklokrosu mezi poraženými a s obličejem...

Lékařka vypila v noci půl litru vodky a druhý den řídila. Narazila do stromu

Tragická dopravní nehoda mezi obcemi Velíková a Hrobice na Zlínsku.

V noci vypila půl litru vodky a druhý den po poledni usedla za volant, ale do cíle nedojela. Jindřichohradečtí...

Slavia porazila Budějovice, Vsetín vyhrál ve šlágru nad Kladnem

Budějovičtí hokejisté slaví gól.

Hokejisté druhého Vsetína zdolali ve šlágru 48. kola první ligy třetí Kladno 6:1 a po sedmé výhře za sebou se...

Další z rubriky

Lékařka vypila v noci půl litru vodky a druhý den řídila. Narazila do stromu

Tragická dopravní nehoda mezi obcemi Velíková a Hrobice na Zlínsku.

V noci vypila půl litru vodky a druhý den po poledni usedla za volant, ale do cíle nedojela. Jindřichohradečtí...

Do vedení třeboňských lázní míří dcera bývalého ředitele

Libuše Kotilová se stará o výstavu hub v Třeboni. Než začne, musí nasbírat...

Nově vzniklé místo generálního ředitele ve Slatinných lázních Třeboň obsadí místní rodačka Libuše Kotilová. Výběr...

Soud musí po více než půlstoletí projednat žalobu na určení otcovství

Občanský zákoník 2014 úzký (ilustrační foto).

Ústavní soud dal šestapadesátileté ženě novou šanci ověřit, kdo je jejím otcem. Okresní soud v Písku musí projednat...

Najdete na iDNES.cz