Aktivisté pokračují v bojkotu kácení už pátým dnem. V úterý ráno se v lokalitě u Ptačího potoka poprvé od pátku znovu objevili těžaři.
Proč aktivisté blokují káceníPodle ekologů z Hnutí Duha správa parku nemá ke kácení na Ptačím potoce udělenou výjimku a nemá zpracovaný vliv na významnou lokalitu NATURA 2000. Podle nich je lokalita u Ptačího potoka druhou zónou, která byla dříve bezzásahová. Správa národního parku ale tvrdí, že blokáda kácení odporuje zákonu. Navíc podle vedení rezervace není pro kácení v lokalitě u Ptačího potoka potřeba žádná výjimka. |
"Dva nebo tři dřevorubci prošli kolem nás, ale přímo tady kácet nezačali. Zmizeli i s pilami v lese, který už spadá do I. zóny národního parku, kde se nesmí zasahovat. Naše hlídky se za nimi vydaly a mají za úkol zabránit případnému kácení," řekl pro iDNES.cz ekologický aktivista Mojmír Vlašín.
Podle jeho slov aktivisté u Ptačího potoka slyší pracovat lesní dělníky, kteří jsou nedaleko ve II. zóně parku.
"Je jich tam asi sedm. Pokáceli nějaké stromy a teď je odkorňují. Proti kácení v těchto místech ale nic nenamítáme," podotkl Vlašín.
Aktivisté jsou připraveni v lese zůstat až do doby, než Česká inspekce životního prostředí vydá správě parku příkaz k zastavení kácení u Ptačího potoka. To by se podle Vlašína mohlo stát už v úterý nebo ve středu.
Podle správy parku má kácení začít už tento týden. "Značit napadené stromy v zásahovém území parku je naše povinnost a nezáleží na tom, kdy se budou kácet. S kůrovcem budu bojovat už proto, že za každý vykácený napadený strom jsem zachránil osm dalších, už proto, že dochází k materiálním škodám, a už proto, že ohrožený je i jiný majetek než státní, tedy třeba lesy Kašperských hor," řekl ředitel šumavského parku Jan Stráský.
K pokácení jsou určeny asi tři tisíce stromů
Kácení u Ptačího potoka už prověřují i policisté. V pátek je sem přivolali aktivisté s tím, že dřevorubci v lese kácí i zcela zdravé stromy (více čtěte zde).
Hnutí Duha kvůli tomu podalo i podnět k Nejvyššímu kontrolnímu úřadu. Tvrdí, že vedení šumavského národního parku pod záminkou boje proti kůrovci nehospodárně utrácí veřejné peníze.
V současné době je u Ptačího potoka asi dvacet aktivistů a mají přijet další. V pátek je přijel podpořit i šéf Strany zelených Ondřej Liška, zdržel se ale pouze jeden den a přislíbil, že se na místo v dalších dnech ještě vrátí.
K pokácení je nyní určeno zhruba tři tisíce napadených stromů. Správa parku vypočítala, že pokud se do kácení nepustí, zahubí kůrovec dalších třicet tisíc stromů.