Mladé Jihočechy už AIDS nestraší. Lidí s HIV každým rokem přibývá

  8:59aktualizováno  8:59
V jižních Čechách roste počet nakažených virem HIV. Přibývá i pacientů, u nichž je infekce ve finálním stadiu AIDS. Lékaři apelují na lidi, kteří si nejsou jisti, zda se nenakazili, aby se v tomto týdnu nechali bezplatně otestovat.

Snímek z elektronového mikroskopu zachycuje virus HIV (variantu HIV-1). Zelené body jsou viry, které se "líhnou" z napadené imunitní buňky. | foto: C. Goldsmith

Když vyrazí Monika Kochlöflová na besedy se středoškoláky o riziku pohlavně přenosných chorob, pokaždé zažije stejný scénář. Studenti, kteří jsou stále online a nové informace se na ně sypou ze všech stran, nemají před infekcí HIV a nemocí AIDS žádný respekt.

„Jejich životní styl je zarážející. Oni to vnímají jako normu, že je běžné být promiskuitní, stejně, jako je normální kouřit marihuanu,“ popisuje Monika Kochlöflová, vedoucí českobudějovického poradenského centra Rozkoš bez Rizika.

A protože HIV není pro současnou populaci žádným strašákem a preventivních akcí je pomálu, není divu, že počet nakažených v posledních letech stále roste. Léta, kdy jihočeští lékaři nepřidávali do statistik Státního zdravotního ústavu žádné nové pacienty s diagnózou HIV, jsou minulostí.

Testovací místa

České Budějovice
Zdravotní ústav
L. B. Schneidera 32
úterý 13.00–14.00
Česká společnost AIDS pomoc
Česká 20
čtvrtek 15.00–18.00
Rozkoš bez Rizika
Česká 20
středa 15.00–20.00

Tábor
Zdravotní ústav
ČSA 1191
čtvrtek 9.00–11.00
Centrum Auritus
Klokotská 114
úterý, středa 10.00–14.00

Prachatice
Kontaktní centrum Prevent
Primátorská 76
úterý až pátek 8.30–10.00

Strakonice
Kontaktní centrum Prevent
Komenského 174
úterý až pátek 8.30–10.00

Český Krumlov
Kontaktní centrum
T. G. Masaryka 114
úterý až pátek 11.00–18.00

Zdroj: www.prevencehiv.cz

Zatímco loni ke 30. září bylo v Jihočeském kraji z 93 HIV pozitivních lidí 26 ve finálním stadiu AIDS, ke stejnému datu letos je ve statistice kraje zapsáno už 109 HIV pozitivních, z nichž je 30 ve stadiu AIDS.

„Posledních sedm let se počty těchto pacientů stále zvedají. Vidíme, že chybí intenzivní prevence a lidé se zkrátka přestali této nemoci bát. A po 27 letech jsme se přestali osvětou v gay a lesbické komunitě zabývat i my. Už na to nemáme lidi ani peníze,“ říká Jiří Mareček, jednatel společnosti Jihočeská Lambda.

Jižní Čechy jsou čtrnácté

Přitom nadšenci z Lambdy dobře vědí, že nejrizikovější skupinou jsou muži mající sex s jiným mužem, ať už jsou to gayové, nebo prostituti. Nejčastější nové výskyty jsou u lidí ve věku mezi 20. a 35. rokem. Převládají nakažení muži, žen je mnohem méně, občas se vyskytne i infikované dítě.

Nejvíce pacientů nakažených virem HIV je dlouhodobě v Praze, ve středních Čechách a v Jihomoravském a Ústeckém kraji. Jihočeský kraj si drží mezi čtrnácti českými regiony sedmou příčku.

Infekce HIV a nemoc AIDS se neustále šíří i přesto, že riziko lze snížit na naprosté minimum „nerizikovým“ chováním. „Pro nákazu infekcí HIV si lidé musí sami aktivně dojít. Nejčastější cestou přenosu je nechráněný pohlavní styk nebo přenos prostřednictvím injekčního užívání drog,“ připomíná lékařka Ludmila Sattranová z budějovického zdravotního ústavu.

Lékaři varují, že lidé přestali HIV vnímat jako riziko, protože ostatní pohlavně přenosné choroby se dají léčit antibiotiky a také na HIV jsou stále účinnější léky. Díky tomu se pacienti, kteří se dozvědí o nákaze včas, dožívají vyššího věku. A pojišťovny stojí jejich léčba víc peněz, například VZP zaplatila loni za 72 klientů s HIV na jihu Čech 14,4 milionu.

Jenže musí podstoupit příslušné diagnostické vyšetření, které nabízejí kromě zdravotního ústavu také poradny HIV/AIDS, různá komunitní centra či právě Rozkoš bez Rizika.

Právě v tomto týdnu se mohou nechat otestovat všichni lidé, kteří si nejsou jisti, zda se nenakazili, anonymně a kompletně zdarma. Testování je jedinou cestou, jak infekci HIV odhalit, a včasná diagnostika je zásadní pro účinnou léčbu.

„Letos se u nás zatím nechalo otestovat v krajském městě 33 lidí a osm v Táboře. Přicházejí ti, co měli mimořádný sex s někým jiným, nebo když svému partnerovi přijdou na nevěru. A chodí i páry, které spolu teprve chtějí mít sex, a s těmi se pracuje nejlépe,“ vypočítává Sattranová s tím, že všechny letošní testy byly negativní.

Budějovické centrum Rozkoš bez Rizika, jehož cílovou skupinou jsou ženy poskytující placené sexuální služby, stále zápolí s jejich nedostatečnými vědomostmi o nevyléčitelné nákaze.

„Pracujeme přímo s těmi ženami. Je to potřeba, o nedostatečné prevenci k HIV a AIDS vypovídají dotazy, s nimiž se na nás obracejí. Třeba volají, že byly u gynekologa, který jim řekl, že jsou v pořádku. A myslí si, že jim udělal vyšetření i na HIV,“ dodává Kochlöflová.

Nejčtenější

Huawei si staví „Čínský Krumlov“, kopii jihočeského města v sídle firmy

Pohled na kopii českokrumlovského zámku v Číně.

Číňané si natolik zamilovali Český Krumlov, že staví jeho přesnou kopii. Ve městě Tung-kuan dokončuje firma Huawei...

Slavia porazila Budějovice, Vsetín vyhrál ve šlágru nad Kladnem

Hráči Vsetína se radují ze vstřeleného gólu v utkání proti Kladnu.

Hokejisté druhého Vsetína zdolali ve šlágru 48. kola první ligy třetí Kladno 6:1 a po sedmé výhře za sebou se...

Lékařka vypila v noci půl litru vodky a druhý den řídila. Narazila do stromu

Tragická dopravní nehoda mezi obcemi Velíková a Hrobice na Zlínsku.

V noci vypila půl litru vodky a druhý den po poledni usedla za volant, ale do cíle nedojela. Jindřichohradečtí...

Řidič po nehodě upadl do bezvědomí. Záchranáře přivolal systém v autě

Škoda na havarovaném vozidle byla vyčíslena na 700 tisíc korun.

V úterý ráno vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému k nehodě u Hořic na Šumavě na Českokrumlovsku....

Soud musí po více než půlstoletí projednat žalobu na určení otcovství

Občanský zákoník 2014 úzký (ilustrační foto).

Ústavní soud dal šestapadesátileté ženě novou šanci ověřit, kdo je jejím otcem. Okresní soud v Písku musí projednat...

Další z rubriky

Muž dorazil na noční se třemi promile, z vrátnice nezvládl odejít po svých

Zájem o pivo v plechovce je podle pivovarů stále větší.

Strážníci v Českých Budějovicích museli přijet vyzvednout zaměstnance jednoho z tamních výrobních podniků....

Do vedení třeboňských lázní míří dcera bývalého ředitele

Libuše Kotilová se stará o výstavu hub v Třeboni. Než začne, musí nasbírat...

Nově vzniklé místo generálního ředitele ve Slatinných lázních Třeboň obsadí místní rodačka Libuše Kotilová. Výběr...

Kamiony z průmyslové zóny budou trápit obyvatele Týna až do konce dubna

Na okraji Týna nad Vltavou rostou haly, které budou součástí průmyslové zóny.

Silnici, která odvede dopravu z průmyslové zóny v Týně nad Vltavou, dokončí později. Obchvat za 28 milionů korun měl...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz