VIDEO: Začala Země živitelka. Zemana vítali jeho příznivci i demonstranti

  9:04aktualizováno  11:20
Obří traktory vedle historických strojů, dětská farma, přehlídka výstavního skotu i koní a krajové speciality. Ale také prezident Miloš Zeman a dvě ženy, které hlasitě vyjadřovaly nesouhlas s jeho názory. Tak začal v Českých Budějovicích 45. ročník agrosalonu Země živitelka.

Prezident Miloš Zeman se po delší době ukázal na veřejnosti, zavítal na zahájení mezinárodní výstavy Země živitelka.

V Českých Budějovicích ho ale kromě davu příznivců přivítaly i dvě ženy, které pouštěly přes megafon skladbu Modlitba pro Martu, na prezidenta křičely „Hanba“ a nad hlavou držely rudé trenýrky a také transparent s nápisem „Plody naší země? Zeman zasel zášť a můj strach o děti. Bureš sklidil kolektivní ztrátu paměti.“

Několik žen protestovalo na agrosalonu Země živitelka proti prezidentu Miloši...

Několik žen protestovalo na agrosalonu Země živitelka proti prezidentu Miloši Zemanovi.

Zeman na úvod Země živitelky vystoupil na pódiu po boku bývalého prezidenta Václava Klause, předsedy Senátu Milana Štěcha nebo ministra zemědělství Miroslava Tomana.

Prezident na oblíbeném agrosalonu uvedl, že bývalému československému premiérovi Antonínu Švehlovi udělí nejvyšší české vyznamenání Řád bílého lva.

Země živitelka - 100 let českého zemědělství

Největší a nejoblíbenější jihočeská výstava se letos ponese v duchu podtitulu 100 let českého zemědělství. „Připomeneme návštěvníkům, jak se v minulosti vařilo, s jakými stroji naši předkové obhospodařovali pole, jaké návnady používali rybáři či jaké technologie měli chovatelé dobytka,“ řekla obchodní ředitelka Výstaviště Eva Jílková.

Na to navážou současní vystavovatelé s nejmodernější technikou a příchozí uvidí i nabídku blízké budoucnosti. Poprvé se na šestidenním agrosalonu představí nejlepší česká vína, nebývale velký prostor věnují pořadatelé rodinám s dětmi.

Kromě moderních strojů uvidí návštěvníci i historickou techniku, jako jsou motorové pluhy Praga K a Exelsior, dobové traktory a kombajny. „Na výstavišti přistane i legendární práškovací letadlo Zlín Z-37 Čmelák, které si tu mohou lidé prohlédnout zblízka,“ uvedla mluvčí Výstaviště Michaela Čeňková. Zemědělské technice bude patřit největší část areálu, zejména hlavní trasy Země živitelky a pavilon Z.

Samořiditelné traktory i drony s kamerou

Poprvé se na agrosalonu představí ve speciální expozici IOT neboli chytré zemědělství. Do nabídky blízké budoucnosti patří samořiditelné traktory s vestavenou GPS, drony s kamerou, které umožňují rychlou kontrolu celého pole ze vzduchu, nebo IOT čidla pro kontrolu vhkosti půdy. V českém chovu zvířat se chytré zemědělství dosud nejvýrazněji prosazuje v chovech dojnic, kdy se elektronická a online komunikace využívá například ke sledování například říje dojnic a kontrole užitkovosti.

Fotogalerie

Letošní ročník Země živitelky je nachystán i pro rodiny s dětmi a má program pro malé i velké zemědělce. Ti nejmenší mohou navštívit Velký dětský zemědělský svět, který je na začátku areálu u hlavní brány. Představí se tu například lesní škola, skákací kombajn, malé modely zemědělských strojů i dětská farma.

Malí farmáři si tu vyzkoušejí téměř vše, co k zemědělství a farmaření patří, a za splnění úkolů mohou „nakupovat“ ve farmářském krámku. Atraktivní program slibuje i lesní pedagogika.

Děti si mohou vyzkoušet práci těžaře a historické plavení dříví s vlastnoručně vyrobeným vorem. Seznámí se i s lesními bylinami, které jsou vhodné pro výrobu osvěžujícího nápoje.

Chovatelé předvedou skot, koně a k vidění budou i poníci

I letos se mohou příchozí těšit na spoustu zvířat. Český svaz chovatelů masného skotu a jeho evropští partneři připravili unikátní prezentaci. V pátek se uskuteční evropská soutěž plemene Angus, v sobotu plemene Limousine. V pondělí se koná soutěž juniorů.

Na Zemi živitelce se tak představí rekordních zhruba sto kotců masných plemen. Skot vystřídají také koně, poníci, osli a další lichokopytníci. Národní hřebčín Kladruby nad Labem se pochlubí nejstarším českým plemenem a českým chovatelským unikátem Starokladrubským koněm, Svaz ovcí a koz zase národním šampionátem plemene Zwartbles.

Novinkou na Zemi živitelce bude Pavilon nejlepších vín České republiky. „Vinaři se návštěvníkům představí v pavilonu C1,“ zve Čeňková. Pavilon nejlepších vín připravili pořadatelé ve spolupráci s časopisem Wine & Degustation a jeho šéfredaktorem, fotografem, publicistou a sommeliérem Michalem Šetkou.

Všechna vína, která budou prezentována na budějovickém agrosalonu, jsou zároveň součástí posledního vydání Průvodce nejlepšími víny ČR.

Lidé je mohou v pavilonu nejen ochutnávat, ale zároveň si vybraná vína koupit.

„Nejvíc kvalitních českých potravin najdou návštěvníci tradičně v pavilonu T1. Zpestřením jsou soutěže v pojídání párků, přípravě bramborového salátu, pití mléka a přípravě českých minutek od známých českých kuchařů,“ podotkla Eva Jílková.

Nejčtenější

Huawei si staví „Čínský Krumlov“, kopii jihočeského města v sídle firmy

Pohled na kopii českokrumlovského zámku v Číně.

Číňané si natolik zamilovali Český Krumlov, že staví jeho přesnou kopii. Ve městě Tung-kuan dokončuje firma Huawei...

Slavia porazila Budějovice, Vsetín vyhrál ve šlágru nad Kladnem

Hráči Vsetína se radují ze vstřeleného gólu v utkání proti Kladnu.

Hokejisté druhého Vsetína zdolali ve šlágru 48. kola první ligy třetí Kladno 6:1 a po sedmé výhře za sebou se...

Lékařka vypila v noci půl litru vodky a druhý den řídila. Narazila do stromu

Tragická dopravní nehoda mezi obcemi Velíková a Hrobice na Zlínsku.

V noci vypila půl litru vodky a druhý den po poledni usedla za volant, ale do cíle nedojela. Jindřichohradečtí...

Řidič po nehodě upadl do bezvědomí. Záchranáře přivolal systém v autě

Škoda na havarovaném vozidle byla vyčíslena na 700 tisíc korun.

V úterý ráno vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému k nehodě u Hořic na Šumavě na Českokrumlovsku....

Soud musí po více než půlstoletí projednat žalobu na určení otcovství

Občanský zákoník 2014 úzký (ilustrační foto).

Ústavní soud dal šestapadesátileté ženě novou šanci ověřit, kdo je jejím otcem. Okresní soud v Písku musí projednat...

Další z rubriky

Při sjíždění do Prachatic dostal řidič smyk, náraz do stromu nepřežil

Řidič peugeotu narazil do stromu u Prachatic. Na místě zemřel. (22. ledna 2019)

Při dopravní nehodě u Prachatic ráno zahynul 31letý řidič Peugeotu 307. Jel z Libínského sedla a pár set metrů nad...

Budějovice po půl roce opět hledají firmu, která vytvoří územní plán

Podle informací MF DNES prohledávali policisté místnosti investičního odboru...

Vedení Českých Budějovic zrušilo veřejnou zakázku na zhotovitele nového územního plánu. Radnice chce upravit požadavky...

Říkali mi Leni přeložili i do japonštiny. Bezděková knihu napsala za tři týdny

V roce 1997 oslavila Zdeňka Bezděková devadesátiny. Popřát jí přišel i tehdejší...

Letos uplyne dvacet let od úmrtí českobudějovické spisovatelky a pedagožky Zdeňky Bezděkové. Studovala na Univerzitě...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz